Your browser does not support JavaScript!
پاول خواستار انعطاف پذیری فدرال رزرو در مورد پیش بینی نرخ بهره است. شاهین جاویدی

پاول خواستار انعطاف پذیری فدرال رزرو در مورد پیش بینی نرخ بهره است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت که چشم انداز نرخ بهره مشخص نیست. تحلیلگران در تفسیر موضع محتاطانه فدرال رزرو در آینده اختلاف نظر داشتند.

پاول با پیش بینی های به روز شده نرخ بهره فدرال رزرو تاکید کرد که چشم انداز ارائه شده لزوماً نشان دهنده یک برنامه مشخص نیست. پیش بینی های جدید به سادگی نشان می دهد که اقتصاد ممکن است از انتظارات قبلی بهتر عمل کند.

پاول، که بر تصمیم برای حفظ نرخ های ثابت تاکید داشت اما به افزایش احتمالی نرخ های بهره تا پایان سال اشاره کرد، و بر نیاز به انعطاف پذیری تاکید کرد. وی تصریح کرد: "ما آمادگی داریم در صورت لزوم نرخ ها را بیشتر افزایش دهیم."

بعد از نشست فدرال رزرو انتظارات از افزایش نرخ های بهره در نشست ماه نوامبر از 29.4 درصد به 33.5 درص افزایش یافت.

 

نرخ های بهره ماه نوامبر.png

واکنش دلار امریکا

پس از اینکه فدرال رزرو اعلام کرد افزایش نرخ بهره ممکن است همچنان روی میز باشد، شاخص دلار بالای 105.5 تقویت شد و به بالاترین سطح خود از اوایل ماه مارس رسید. فدرال رزرو محدوده هدف را برای نرخ صندوق بین 5.25 تا 5.5 درصد نگه داشت، اما پیش بینی های منتشر شده در دات پلات احتمال یک افزایش دیگر را در سال جاری و سپس تنها دو کاهش در سال 2024 نشان داد. 

 

شاخص دلار.png
نمودار یکساعته شاخص دلار

 

موضع پولی فدرال رزرو

رویکرد فعلی بانک مرکزی توجه گسترده ای را به خود جلب کرده است. پیش از نشست آن، انتظارات قوی برای کاهش قابل توجه نرخ در سال آینده وجود داشت. این انتظارات از آن زمان با پیش‌بینی‌هایی که نشان می‌دهد 10 نفر از 19 مقام پیش‌بینی می‌کنند نرخ سیاستی بالای 5 درصد تا سال آینده باقی بماند، کاهش یافته است. واکنش های بازار سریع بود.

نرخ بازدهی دو ساله خزانه داری به بالاترین حد خود از ژوئیه 2006 افزایش یافت، سهام کاهش یافت و دلار در برابر ارزهای اصلی بازگشت کرد. با چرخش اخیر رویدادها، به نظر می رسد معامله گران نسبت به کاهش نرخ در آینده کمتر خوشبین هستند.

 

کاهش نرخ بهره.png

پیش بینی های اقتصادی

تغییر قابل توجهی در پیش بینی رشد اقتصادی فدرال رزرو وجود دارد. بانک مرکزی که قبلا رشد 0.4 درصدی را برای سال پیش بینی می کرد، اکنون رشد 2.1 درصدی را برای سال 2023 پیش بینی کرده است. با این حال، نگرانی هایی وجود دارد. با افزایش هزینه های استقراض (نرخ بهره)، شرکت ها و خانوارها ممکن است با شرایط سختگیرانه اعتباری مواجه شوند.

اولو سونولا از رتبه‌بندی فیچ، ارقام تجدیدنظر شده فدرال رزرو را به‌عنوان شواهدی از افزایش اعتماد به فرود اقتصادی نرم، علی‌رغم نرخ‌های بالا، تفسیر کرد. در مقابل، عمیر شریف از Inflation Insights پیش‌بینی‌های فدرال رزرو را به‌عنوان «به طرز عجیبی خوش‌بینانه» در رابطه با بازار کار و «بدبینانه» نسبت به تورم اصلی نام برد.

 

photo_۲۰۲۳-۰۹-۲۰_۲۱-۳۵-۵۳.jpg

 

تحلیلگران مختلف نظر خود را در مورد اعلامیه فدرال رزرو اعلام کردند. گرت ملسون از Natixis Investment Managers Solutions، بوستون، با توجه به بازنگری های صعودی در رشد و کاهش پیش بینی های بیکاری، سیگنالی قوی به سمت فرود نرم مشاهده کرد.

جینا بولوین از گروه مدیریت ثروت بولوین، بوستون، معتقد است که فدرال رزرو به موضع خنثی بازگشته است و نسبت به پتانسیل فرود نرم خوشبین است.

برعکس، تام مارتین از Globalt Investments، آتلانتا، بیانیه را بیش از حد انتظار هاوکیش دید و افزایش هزینه‌های بهره را برای مدت طولانی‌تری پیش‌بینی کرد.

چشم انداز کوتاه مدت 

با استناد به به‌روزرسانی‌های کنونی و نظرات کارشناسان، واضح است که فدرال رزرو از رویکردی محتاطانه و انعطاف‌پذیر حمایت می‌کند و موضع خود را در زمان انتشار داده‌های جدید ارزیابی می‌کند.

در حالی که احساسات فعلی ممکن است به سمت چشم انداز صعودی متمایل شوند، معامله گران و سرمایه گذاران باید هوشیار باشند، زیرا تصمیمات سیاستی به شدت به شرایط اقتصادی در حال تحول وابسته خواهند بود.

 

30 شهریور 1402 10:20
صورتجلسه رزرو بانک استرالیا RBA نشان می دهد که در ماه سپتامبر افزایش نرخ در نظر گرفته شده است شاهین جاویدی

صورتجلسه رزرو بانک استرالیا RBA نشان می دهد که در ماه سپتامبر افزایش نرخ در نظر گرفته شده است

رزرو بانک استرالیا هر دو گزینه را در نظر گرفت، اما به وضوح به نرخ های بهره بالا اشاره کرد. هیئت مدیره در حال حفظ گزینه های خود برای افزایش مجدد تورم در صورت افزایش ناگهانی تورم است.

صورتجلسه جلسه سپتامبر نشان می دهد که هیئت مدیره بانک مرکزی استرالیا به بررسی دو گزینه سیاستی ادامه داده است.

گزینه ها این است که آیا نرخ بهره را ثابت نگه دارد یا آن را 0.25 درصد افزایش دهید.

اخیراً در ماه ژوئن، هیئت مدیره تصمیم نهایی را "متعادل" توصیف کرده بود. اکنون این تصمیم را بر اساس یک تصمیم قوی واضح توصیف می‌کند: «در ارزیابی دو گزینه، اعضا توافق کردند که در این جلسه، هدف برای ثابت نگه داشتن نرخ نقدی، قوی‌تر بود.» این انتخاب «قوی‌تر» اکنون از زمان جلسه ژوئیه که هیئت برای اولین بار به حالت تعلیق درآمد، مورد استفاده قرار گرفته است.

از اواخر سال گذشته، هیئت تصمیم خود را در چارچوب دو موضوع بررسی کرده است.

اولاً، افزایش نرخ بهره به دلیل نگرانی در مورد  بازگشت تورم به هدف.

ثانیاً، ثابت ماندن به دلیل اینکه سیاست قبلاً به میزان قابل توجهی تشدید شده بود، نشانه‌هایی از کند شدن اقتصاد، کاهش شرایط در بازار کار و کاهش تورم وجود داشت.

در حالی که استدلال اول در ماه می و ژوئن غالب بود، استدلال دوم اکنون در سه ماه گذشته غالب شده است و به نظر می رسد که برای بقیه چرخه ادامه داشته باشد.

استدلال های اخیر به وضوح در صورتجلسه سپتامبر مطرح شده اند و به نظر می رسد که بحث در مورد افزایش نرخ ها بسیار کوتاه بوده است.

این صورتجلسه همچنین به این استدلال می‌پردازد که نرخ بهره استرالیا نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است:

«اعضا خاطرنشان کردند که میانگین نرخ وام مسکن معوق در استرالیا در حال حاضر بالاتر از چندین اقتصاد همتای دیگر است، علی‌رغم اینکه نرخ سیاست در استرالیا تا حدودی پایین‌تر است. این نشان دهنده سهم بالاتر وام های مسکن با نرخ متغیر در استرالیا و سررسید کوتاه تر وام های با نرخ ثابت است».

 

 

[advertise id=6 /]

 

این رد واضحی است برای آن دسته از تحلیلگرانی که استدلال می کنند که نرخ نقدی RBA باید افزایش یابد تا با سایر کشورهای توسعه یافته از جمله ایالات متحده مطابقت داشته باشد، جایی که این نرخ 5.375٪ است - بسیار بالاتر از 4.1٪ استرالیا.

اما علی‌رغم این استدلال‌های روشن، هیئت مدیره همچنان به این نتیجه می‌رسد که «در صورتی که تورم پایدارتر از حد انتظار باشد، ممکن است به تشدید بیشتر سیاست‌ها نیاز باشد».

این بیانیه را با ماه آگست مقایسه می‌ کنیم:

«اعضا توافق کردند که ممکن است برای اطمینان از بازگشت تورم به هدف در یک بازه زمانی معقول، به تشدید بیشتر سیاست‌های پولی نیاز باشد.»

این رویکرد در صورت افزایش غیرمنتظره و پایدار در تورم، گزینه‌هایی را برای هیئت مدیره باقی می‌گذارد که مطمئناً گزارش CPI سه‌ماهه سوم را در صدر قرار می‌دهد. شاخص‌های ماهانه CPI نیز در این تصمیم نقش دارند، اما بعید به نظر می‌رسد که بدون تایید گزارش سه ماهه باعث افزایش نرخ شوند.

بر اساس پیش‌بینی‌های خودمان و لحن صریح صورتجلسه، انتظار داریم که «مانع» برای افزایش نرخ‌های ناشی از تورم در جلسه نوامبر بسیار بالا باشد.

همچنین حفظ گزینه هاوکیش برای حمایت از AUD برای استرالای مفید است. تضعیف شدید دلار استرالیا AUD در ماه گذشته تا حدودی بر قیمت سوخت داخلی فشار وارد کرده است و کاهش بیشتر دلار استرالیا برای رزور بانک استرالیا مفید نخواهد بود.

من معتقدم  زمانی که چرخه تسهیل از جلسه آگوست سال آینده شروع شود، نرخ بهره ثابت می‌ماند.

جالب است که بازارها در حال حاضر تقریباً 40 درصد احتمال افزایش نرخ بهره را در این چرخه دارند و اکنون زمان بندی خود را برای اولین کاهش بسیار فراتر از هدف ماه اوت به تعویق انداخته اند.

28 شهریور 1402 11:08
نفت خام در میان گمانه زنی های افزایش نرخ بهره، ثابت می ماند شاهین جاویدی

نفت خام در میان گمانه زنی های افزایش نرخ بهره، ثابت می ماند

در حالی که فعالان بازار در انتظار شاخص های ایالات متحده، به دلیل کاهش عرضه عربستان و روسیه، قیمت نفت برنت از 90 دلار فراتر رفت.
داده های آماری هفتگی API نشان داد که ذخایر نفت خام در ایالات متحده در هفته منتهی به اول سپتامبر 2023، پس از کاهش 11.486 میلیون بشکه ای در هفته قبل، 5.521 میلیون بشکه کاهش یافت. این چهارمین هفته متوالی کاهش و فراتر از انتظارات بازار است که کاهش 1.429 میلیون بشکه ای را پیش بینی می کرد.

 

united-states-api-crude-oil-stock-change.png

حرکات نفت برنت ثابت ماند و این سه شنبه کمی بالای 90 دلار در هر بشکه شناور بود. این رکود زمانی رخ داد که سرمایه‌گذاران در سراسر جهان به داده‌های  اقتصاد کلان روی آوردند که ممکن است نشان‌دهنده تداوم اروپا و ایالات متحده در مسیر افزایش نرخ بهره باشد. شایان ذکر است، هفته گذشته شاهد بودیم که برنت به نقطه عطف 90 دلاری دست یافت، بالاترین قیمتی که در 10 ماه گذشته مشاهده نشده است. این روند صعودی عمدتاً با تصمیم عربستان سعودی و روسیه در مورد کاهش تولید داوطلبانه طولانی مدت - که مجموعاً 1.3 میلیون بشکه در روز است (تا پایان سال ادامه خواهد یافت)، تسریع شد.

کاهش عرضه در میان نگرانی های جهانی

این کاهش عرضه تا حد زیادی نگرانی های فزاینده در مورد نبض اقتصادی چین ایجاد می کند. با کاهش تقاضای جهانی نفت، عرضه محدود شده توسط سعودی و روسیه عمدتاً به رکود دامن میزند. علاوه بر این، با توجه به طوفان‌های شدید و سیل‌هایی که در شرق لیبی ویران می‌کنند، ممکن است اختلالات پیش‌بینی نشده وارد معرکه شود. این بلایای طبیعی تعطیلی مراکز عمده صادرات نفت مانند راس لانوف و برگا را ضروری کرده است.

از سوی دیگر، اروپا خود را برای فصل تعمیر و نگهداری پالایشگاه در پاییز امسال آماده می کند.پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش 40 درصدی ظرفیت پالایشگاه‌های آفلاین در اروپا است که به حدود 800000 بشکه در روز رسیده است.

معامله گران در انتظار شاخص های کلیدی اقتصاد کلان

این هفته پر از انتظار است. معامله گران مشتاقانه منتظر مجموعه ای از داده های اقتصاد کلان هستند که نشان دهد آیا بانک های مرکزی، به ویژه در ایالات متحده و اروپا، به تلاش های تهاجمی خود برای افزایش نرخ ادامه خواهند داد یا خیر. مرکز این موضوع، داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات متحده است که قرار است در روز چهارشنبه منتشر شود. این شاخص ممکن است به خوبی مسیر تعدیل نرخ بهره را در آینده ترسیم کند.

 

21 شهریور 1402 12:56
پیش بینی هفتگی EURUSD: بانک مرکزی اروپا در مقابل شاخص های اقتصادی ایالات متحده شاهین جاویدی

پیش بینی هفتگی EURUSD: بانک مرکزی اروپا در مقابل شاخص های اقتصادی ایالات متحده

در میان چشم‌انداز تیره منطقه یورو، پیش‌بینی EUR/USD به تصمیمات بانک مرکزی اروپا، تورم ایالات متحده و پویایی رشد دستمزد بستگی دارد.

در هفته منتهی به 8 سپتامبر، EUR/USD روند نزولی را به هشت هفته افزایش داد.

 

EURUSD.png
نمودار هفتگی EURUSD

 

تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی اروپا و کنفرانس مطبوعاتی در مرکز توجهات قرار می گیرند

احساسات نسبت به اقتصاد آلمان و منطقه یورو در هفته گذشته بدتر شد.

شاخص های احساسات اقتصادی آلمان و منطقه یورو ZEW برای ماه آگست احتمالاً منعکس کننده محیط اقتصاد کلان فعلی و چشم انداز تیره و تار خواهد بود. کاهش قابل توجه در شاخص‌های احساسات، روند نزولی کوتاه‌مدت EUR/USD را تأیید می‌کند.

روز چهارشنبه، ارقام تولید صنعتی منطقه یورو نیز نیاز به بررسی دارد. در حالی که بخش تولید کمتر از 30 درصد از تولید ناخالص داخلی منطقه یورو را تشکیل می دهد، پس زمینه ضعیف بخش تولید می تواند از توقف سیاست پولی بانک مرکزی اروپا حمایت کند.

بر اساس بررسی‌های PMI ماه آگست، بخش‌های تولید و خدمات با انقباض مواجه شدند و بازارها به امید تغییر در شتاب، شاخص‌های اقتصادی هر دو بخش را در نظر گرفتند. افزایش فعالیت در بخش تولید باعث تسکین خریداران می شود.

در حالی که شاخص های اقتصادی مورد توجه قرار خواهند گرفت، تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی اروپا و کنفرانس مطبوعاتی رویداد اصلی خواهد بود. اقتصاددانان انتظار دارند بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه سیاست پولی خود را بدون تغییر باقی بگذارد. با عدم غافلگیری بازار  از یک حرکت غیرمنتظره ECB، کنفرانس مطبوعاتی بانک مرکزی اروپا جهت کوتاه مدت EUR/USD را ارائه خواهد کرد.

سرمایه گذاران به دیدگاه لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا در مورد اقتصاد، تورم و چشم انداز سیاست پولی پاسخ خواهند داد.

در روز جمعه، رشد دستمزدها و داده های تجارت منطقه یورو بر احساسات نسبت به سیاست بانک مرکزی اروپا و چشم انداز اقتصادی تأثیر خواهد گذاشت. ما انتظار داریم که ارقام رشد دستمزد برای سه ماهه دوم تاثیر بیشتری بر یورو/دلار آمریکا داشته باشد.

افزایش رشد دستمزدها باعث افزایش مصرف و تورم ناشی از تقاضا می شود. میزان تاثیر بستگی به تمایل لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا برای افزایش نرخ بهره در صورت تداوم رشد دستمزدها و فشارهای تورمی دارد.

سرمایه گذاران باید نظرات اعضا بانک مرکزی اروپا را پس از  روز پنجشنبه بررسی کنند. سخنرانی لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در تقویم اقتصادی قرار دارد تا روز جمعه سخنرانی کند.

تورم و مصرف ایالات متحده برای تعیین مسیر نرخ بهره فدرال رزرو

هفته گذشته، اعداد PMI غیر تولیدی ISM و اعداد بازار کار به انتظارات برای افزایش بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو دامن زد. شرایط سخت بازار کار از رشد دستمزد حمایت می کند. رشد دستمزدها با تلاش های فدرال رزرو برای محدود کردن هزینه ها، مصرف سوخت و تورم ناشی از تقاضا مقابله می کند.

در این هفته، اعداد تورم در روز چهارشنبه می‌توانند انتظارات را برای افزایش نهایی نرخ بهره فدرال رزرو قبل از توقف سیاست ها افزایش دهند. با این حال، مدعیان بیکاری و ارقام خرده فروشی باید با رابطه تنگاتنگ بازار کار و مصرف برای حمایت از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو مطابقت داشته باشد.

با توجه به اینکه اعتماد مصرف کننده محرک اصلی هزینه مصرف کننده است، نظرسنجی احساسات مصرف کننده میشیگان نیز در روز جمعه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

بر اساس CME FedWatch Tool، احتمال افزایش نرخ بهره بانک مرکزی در 25 سپتامبر 7 درصد (هفته قبل: 6 درصد) است.

 

انتظارات از نرخ بهره فدرال رزرو.png
انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر

 

 با این حال، احتمال افزایش ۲۵ صدم درصد نرخ بهره بانک مرکزی در نوامبر ۴۳.۶ درصد بود (هفته قبل: ۳۳.۵ درصد).

 

انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو در ماه نوامبر.png
انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو در ماه نوامبر

 

شاخص های اقتصادی این هفته بر تمایل به مسیر نرخ بهره فدرال رزرو تأثیر می گذارد. توقف ناامیدانه سیاست پولی بانک مرکزی اروپا  و شاخص های اقتصادی بهتر از حد انتظار ایالات متحده، واگرایی اقتصادی و سیاست های بانک مرکزی را بیشتر به سمت رشد دلار متمایل می کند.

نحلیل تکنیکال  EURUSD

EUR/USD پس از زیان هفتگی زیر خط روند و سطح مقاومت 1.07635 دلار باقی ماند.

ارقام ضعیف تر از حد انتظار ZEW Economic Sentiment و تولید صنعتی، نوسانات زیر سطح 1.0650 دلار و سطح حمایت 1.06342 دلار را به ارمغان می آورد. با این حال، ما انتظار داریم که گزارش CPI ایالات متحده قبل از تصمیم گیری سیاست بانک مرکزی اروپا و کنفرانس مطبوعاتی، جفت EUR/USD را بیشتر تحت تاثیر قرار دهد.

اعداد بالاتر از حد انتظار تورم ایالات متحده از روند نزولی کوتاه مدت حمایت می کنند.

با این حال، تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی اروپا و کنفرانس مطبوعاتی بر روند کوتاه مدت EUR/USD تاثیر خواهد گذاشت. تسلط بر سیاست پولی و چشم‌انداز منفی نسبت به اقتصاد منطقه یورو، یورو/دلار آمریکا را در مسیر نزولی فعلی‌اش رها می‌کند.

کاهش سطح حمایت 1.06342 دلاری پس از کنفرانس مطبوعاتی بانک مرکزی اروپا، به خرس‌ها نگاهی به زیر 1.06 دلار خواهد داد.

با در نظر گرفتن RSI 14 روزه در 33.26، EUR/USD فضای بیشتری برای سقوط دارد و قبل از ورود به قلمرو فروش بیش از حد، زیر 1.06 دلار را هدف قرار می دهد.

 

نمودار روزانه یورو دلار.png
نمودار روزانه EUR/USD

 

 

20 شهریور 1402 09:11
پیش بینی قیمت گاز طبیعی: اعتصابات استرالیا، گزارش EIA افزایش قیمت گاز طبیعی شاهین جاویدی

پیش بینی قیمت گاز طبیعی: اعتصابات استرالیا، گزارش EIA افزایش قیمت گاز طبیعی

مذاکرات شورون و اتحادیه متوقف می شود، EIA به کاهش غیرمنتظره ذخیره گاز ناشی از گرمای تگزاس اشاره می کند و ERCOT تقاضای بی سابقه برق در سپتامبر را پیش بینی می کند.

مذاکرات بین شورون و اتحادیه های کارگری استرالیا بدون توافق به اوج خود رسید و تأیید کرد که اعتصاب ادامه خواهد یافت.

گزارش EIA داده های شگفت انگیز را منتشر می کند

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) اخیرا گزارش داد که ذخیره سازی گاز طبیعی در هفته گذشته کمتر از حد انتظار بوده است. این عمدتاً به این دلیل بود که ژنراتورهای برق در طول موج گرمای مداوم، (عمدتاً در تگزاس)، از گاز بیشتری استفاده کردند. در نتیجه، شرکت‌های برق در منطقه جنوب، که شامل تگزاس می‌شود، برای هفتمین هفته متوالی گاز را از انبار برداشت کردند. این طولانی‌ترین برداشت در تابستان از سال 2017 بود. کاهش تزریق ذخیره‌سازی، در سراسر کشور به این برداشت‌ها نسبت داده می‌شود. جالب توجه است که EIA فاش کرد که شرکت‌های برق در هفته منتهی به اول سپتامبر تنها 33 میلیارد فوت مکعب گاز ذخیره کرده‌اند که بسیار کمتر از پیش‌بینی‌های تحلیلگران است.

تگزاس با تقاضای بالایی مواجه است

شورای ERCOT بر افزایش تقاضای برق این ایالت در میان دمای بالای مداوم تاکید کرد. شورا با تشویق ساکنان به صرفه جویی در مصرف انرژی، رکوردهای جدید اوج تقاضا را در ماه سپتامبر به ثبت رساند. گرمای زیاد نشان می‌دهد که شرکت‌های برق باید از گاز بیشتری برای تولید برق استفاده کنند، در درجه اول در تگزاس که تقریباً نیمی از برق این ایالت با گاز تولید می‌شود.

 عرضه و تقاضا

داده‌های مالی نشان‌دهنده کاهش جزئی در میانگین تولید گاز در ایالات متحده است، و ارقام روزانه فعلی احتمالاً به پایین‌ترین حد در 11 هفته گذشته می‌رسد. اگرچه هواشناسان دمای بالاتر از حد متوسط را تا اواخر سپتامبر پیش‌بینی می‌کنند، اما با نزدیک شدن به سرمایش فصلی، انتظار کاهش تقاضا برای گاز وجود دارد. جریان گاز به تاسیسات برجسته صادرات LNG ایالات متحده در ماه سپتامبر نسبت به آگوست افزایش یافته است، اما همچنان کمتر از رکورد ثبت شده در آوریل است.

پیش بینی کوتاه مدت: چشم انداز صعودی

قیمت گاز طبیعی با افزایش قابل توجه 2.7 درصدی به 2.579 دلار/mmBtu بسته شد و به کاهش مداوم طی چهار جلسه گذشته پایان داد. این روند صعودی با گزارش اخیر ذخیره‌سازی EIA که از انتظارات تحلیلگران فراتر رفت و بر وابستگی شدید به گاز، به‌ویژه در شرایط شدید آب‌وهوایی تأکید کرد، پیش رفت. با توجه به داده های فعلی و واکنش های بازار، روند صعودی در کوتاه مدت پیش بینی می شود.

17 شهریور 1402 17:55
اصلاحی قیمت نفت در میان اقتصاد چین، و افزایش دلار آمریکا شاهین جاویدی

اصلاحی قیمت نفت در میان اقتصاد چین، و افزایش دلار آمریکا

علیرغم کاهش عمده عرضه نفت خام، رشد مجدد دلار آمریکا و ترس از بهبودی چین روند صعودی را کاهش داد.
قیمت نفت در این هفته کاهش یافت و از بالاترین سطح ده ماهه قبلی فاصله گرفت. این عقب نشینی عمدتاً به دلیل نگرانی در مورد سلامت اقتصادی چین و افزایش ارزش دلار آمریکا بود. علیرغم کاهش تولیدکنندگان بزرگی مانند عربستان سعودی و روسیه، هر دو شاخص برنت و WTI به ترتیب نزدیک به 0.6 و 0.7 درصد کاهش یافتند، اما افزایش هفتگی نزدیک به یک درصد را حفظ کردند.

کاهش عرضه نفت در مقابل روندهای اقتصادی جهانی

کاهش داوطلبانه عرضه عربستان سعودی و روسیه که تا پایان سال تمدید شد،  تحلیلگر ارشد بازار از فیلیپ نوا، معتقد است احیای مجدد دلار آمریکا و بهبود نابرابر چین این حرکت صعودی را کاهش داده است. دلار آمریکا قوی، که با انتظارات از نرخ های بهره بالا پایدار ایالات متحده تقویت شده است، خرید نفت خام را در سایر ارزها گرانتر می کند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران تا حد زیادی در کاهش‌های عرضه‌شده قیمت‌گذاری کرده‌اند و به دنبال نشانه‌هایی از افزایش تقاضای جهانی، به‌ویژه از سوی چین، قبل از افزایش سرمایه‌گذاری هستند.

شاخص های اقتصادی چین

علیرغم نگرانی ها در مورد اقتصاد چین، واردات نفت خام این کشور در ماه گذشته 30.9 درصد افزایش یافت. پالایشگاه ها نرخ فرآوری را افزایش دادند تا از حاشیه سود بهتر حاصل از سوخت صادراتی استفاده کنند. با این وجود، داده‌های آگست نشان داد که صادرات و واردات چین کاهش یافته است که منعکس‌کننده فشارهای اقتصادی جهانی و کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده داخلی است.

موجودی ذخایر نفت خام و تقاضای جهانی

ایالات متحده کاهش بیش از حد انتظار در ذخایر نفت خام را تجربه کرد که باعث حمایت ضعیف از قیمت نفت شد. برای چهارمین هفته متوالی، ذخایر نفت خام آمریکا کاهش یافت. کاهش 6.3 میلیون بشکه ای مشاهده شد که انتظارات تحلیلگران را سه برابر کرد. این کاهش نشان می‌دهد که پالایشگاه‌های ایالات متحده در حال افزایش فعالیت‌های خود برای تامین تقاضای جهانی انرژی هستند.

 

 

17 شهریور 1402 14:30
پوند انگلستان به کدام جهت حرکت خواهد کرد؟ شاهین جاویدی

پوند انگلستان به کدام جهت حرکت خواهد کرد؟

اگرچه انتظار می‌رود بانک انگلستان برای مدتی طولانی‌تر به افزایش نرخ‌ها ادامه دهد، اما به‌نظر می‌رسد که معامله‌گران توجه فزاینده‌ای به پویایی‌های رشد داشته‌اند، پوند اخیراً در برابر همتای آمریکایی خود جایگاه خود را از دست داده است. با وجود تورم اساسی بیش از سه برابر هدف 2 درصدی BoE، آیا سیاستگذاران BoE مشتاق ادامه افزایش نرخ بهره خواهند بود یا برای محافظت از اقتصاد انگلستان به موضع محتاطانه تری روی خواهند آورد؟

بانک مرکزی انگلستان تمایلی به افزایش نرخ ها ندارد، اما تورم اساسی همچنان بالاست

سیاستگذاران BoE تصمیم گرفتند در گردهمایی آگوست تلاش‌های هاوکیش خود را کاهش دهند و نرخ‌های بهره را 25 صدم درصد افزایش دادند که افزایشی کمتر از افزایش نیم واحدی جولای بود، و بیلی  رئیس BOE خاطرنشان کرد که او فکر نمی‌کند موردی برای افزایش نیم درصد دیگر وجود داشته باشد. این امر به انتظارات بازار در مورد مسیر  آینده BoE لطمه زد و بر پوند فشار آورد. زیرا داده ها حاکی از آن است که ایالات متحده در وضعیت بهتری نسبت به سایر اقتصادهای بزرگ قرار دارد.

پس از این تصمیم، داده‌های تولید ناخالص داخلی نشان داد که اقتصاد به جای رکود، همانطور که پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد، تا حدودی رشد کرد و تولید صنعتی و تولیدی در ژوئن بسیار قوی‌تر از حد انتظار بود. علاوه بر این، علیرغم اینکه اقتصاد مشاغل خود را از دست داد و نرخ بیکاری از 4.0 درصد به 4.2 درصد در ژوئن افزایش یافت، دستمزدها بدون احتساب پاداش با یک درصد کامل شتاب گرفت و به نگرانی های تورم بالا افزود. و گویی همه اینها کافی نبود، داده‌های CPI نشان داد که نرخ اصلی CPI در جولای روی 6.9% سالانه ثابت مانده است، که نشان می‌دهد کاهش مناسب درمولفه اصلی به دلیل اقلام بی‌ثباتی مانند غذا و انرژی بوده است. با ادامه روند بهبودی قیمت نفت در ماه آگست، نمی توان بازگشت به سطوح قبلی در ماه های آینده را رد کرد.

تورم انگلستان.png

داده PMI های ضعیف بریتانیا BoE را در دوراهی قرار داده است

همه این اعداد حاکی از آن است که BoE باید مسیر خود را حفظ کند و به افزایش نرخ‌ها ادامه دهد تا تورم فوق‌العاده چسبنده را پایین بیاورد. با این حال، PMI برای آگوست تصویر ضعیفی را ترسیم کرد، به طوری که PMI ترکیبی برای اولین بار از ژانویه به قلمرو انقباضی سقوط کرد، ترس از رکود را تشدید کرد و BoE را با دوراهی مواجه کرد: ادامه افزایش نرخ‌ها و خطر آسیب بیشتر به اقتصاد یا ثابت نگه داشتن نرخ های بهره و جلگیری از رکود.  خطر اجازه دادن به  رشد تورم میتواند آن را از کنترل خارج کند.

 

xm2023090632.png

همین هفته گذشته، اظهارات هیو پیل، اقتصاددان ارشد، نشان داد که او طرفدار حفظ نرخ‌ها در سطوح فعلی برای مدت طولانی‌تری است نه ادامه افزایش نرخ‌ها و شروع کاهش پس از کاهش مورد قبول تورم. به عبارت دیگر، او ممکن است مایل باشد در نشست آتی در 21 سپتامبر به ثابت نگه داشتن نرخ‌های بهره رای دهد.

 

xm2023090633.png

این در تضاد شدید با احتمال 55 درصدی است که فدرال رزرو تنها برای افزایش 0.25% نرخ بهره دیگر مشاهده می کند، اما با این حال، پوند در برابر دلار آمریکا عقب افتاده است و این روایت را تایید می کند که معامله گران نگاه خود را به سمت پویایی رشد معطوف کرده اند. علیرغم آخرین مجموعه داده ها که به کاهش رشد در ایالات متحده اشاره می کند، تصویر کلی همچنان نشان می دهد که بزرگترین اقتصاد جهان در وضعیت سالم تری قرار دارد.

مانند نشست های ماه سپتامبر همه بانک‌های مرکزی بزرگ، نشست بانک مرکزی اروپا در 21 سپتامبر ممکن است در رابطه با سرنوشت پوند بسیار مهم باشد. حتی اگر بانک تصمیم بگیرد که دکمه افزایش نرخ بهره را فشار دهد، با اشاراتی مبنی بر اینکه اوج نرخ های بهره کمتر از آنچه بازار در حال حاضر پیش بینی می کند، خواهد بود،  پوند احتمالا به نزول ادامه دهند اگر بانک چسبنده بودن تورم را برجسته کند و به نظر برسد که آماده انجام هر کاری برای پایین آوردن آن است، پوند صعود خواهد کرد.

پوند سرسخت است

پوند علیرغم افت اخیرش، همچنان بهترین ارز اصلی( تقریباً همراه با فرانک) از ابتدای سال تاکنون است و در میان ارزهایی است که کمترین میزان را از زمان بازگشت دلار آمریکا از دست داده است. جدا از این واقعیت که BoE همچنان نسبت به سایر بانک‌های مرکزی بزرگ افزایش بیشتری نشان می‌دهد، پوند ممکن است از ارتباط نزدیک خود با بازار سهام نیز حمایت شود.

 

xm2023090634.png

به عنوان ارزهای مرتبط با ریسک، استرالیا و کیوی نیز قبلاً همبستگی مثبتی با وال استریت داشتند، اما به دلیل روابط تجاری قوی استرالیا و نیوزلند با چین، این ارزها اکنون بهتر منعکس کننده نگرانی های پیرامون عملکرد دومین ارز قوی درجهان هستند. بزرگترین اقتصاد همچنین با در نظر گرفتن اینکه هم RBA و هم RBNZ به نظر می رسد چرخه های انقباضی خود را به پایان رسانده اند، با توجه به قیمت گذاری بازار، ممکن است پوند به عملکرد بهتر از آن ارزها ادامه دهد. به عبارت دیگر، حتی اگر استرلینگ برای مدتی طولانی در برابر دلار آمریکا کاهش یابد، جفت‌های پوند/استرالیا و پوند/کیوی ممکن است به سمت شمال ادامه دهند.

 

 

16 شهریور 1402 18:20
افزایش قیمت نفت بوی بدی می دهد شاهین جاویدی

افزایش قیمت نفت بوی بدی می دهد

نفت برنت دیروز از 90 دلار در هر بشکه عبور کرد، زیرا عربستان سعودی و روسیه اعلام کردند که کاهش عرضه خود را طولانی تر می کنند. عربستان سعودی به کاهش عرضه یکجانبه خود تا پایان سال ادامه خواهد داد، در حالی که روسیه 300 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. واکنش تند به این خبر جهش شدید قیمت نفت بود، اما این خبر به خودی خود شوکه کننده نبود، سرمایه گذاران می دانستند که چیزی در حال پختن است. با این حال، آنچه بازار را شگفت زده کرد، جدول زمانی است: کاهش برای 3 ماه دیگر اعلام می شود.

اکنون سوال میلیون بشکه ای این است:

آیا 100 دلار در هر بشکه به میز بازگشته است؟

مطمئن نیستم.  راهی که می‌تواند قیمت نفت خام را به مرز 100 دلار برساند احتمالاً پر از دست‌انداز خواهد بود، زیرا قیمت‌های بالاتر انرژی قبلاً در تورم و انتظارات تورمی منعکس شده است. در نتیجه، بانک‌های مرکزی، از جمله فدرال رزرو، چاره‌ای جز حفظ سیاست‌های پولی خود به اندازه کافی برای جلوگیری از افزایش تورم خواهند داشت. این می‌تواند به معنای افزایش بیشتر نرخ‌ها یا حفظ نرخ‌ها برای مدت طولانی‌تر در سطوح  بالا (سطوح محدودکننده) باشد، در این صورت، قیمت نفت به دلیل رکود و نگرانی‌های تقاضای جهانی یک چرخش را ایجاد می‌کند و ارزان می‌شود.

و هنگامی که نگرانی های تقاضای جهانی شروع می شود و قیمت ها ارزان می شود، عربستان سعودی ضرر خواهد کرد با توجه به اینکه این کشور پادشاهی تنها استراتژی کاهش عرضه را برای اوپک به دوش می کشد. در حال حاضر، چشم‌انداز تقاضا علیرغم کندی اقتصاد چین و اروپای رنج‌دیده همچنان قوی است، عربستان می‌تواند به راحتی نظر خود را تغییر دهد و  سابقه چرخش‌های شدید در تصمیم خود را در زمانی که باد علیه آنها می‌وزد، دارد.

یک هفته خوب از داده ها

جالب اینجاست که به نظر نمی رسد افزایش قیمت نفت باعث نگرانی برخی از اعضای فدرال رزرو (فدرال رزرو) شود. کریستوفر والر دیروز در مصاحبه ای با CNBC گفت که هفته گذشته یک هفته جهنمی از داده ها بود که به فدرال رزرو اجازه می دهد تا با دقت تصمیمات بعدی خود را ادامه دهد. او گفت: "ما فقط می‌توانیم آنجا بنشینیم، منتظر داده‌ها باشیم و ببینیم آیا اوضاع ادامه دارد یا خیر". قیمت های انرژی بالاتر برای فدرال رزرو مشکل ساز نخواهد بود.

به هر حال، دیروز نرخ بازدهی دو ساله و 10 ساله ایالات متحده افزایش یافت، زیرا بسیاری از شرکت ها بازار را با فروش اوراق پر کردند. ایالات متحده دیروز شاهد فروش 36 میلیارد دلاری اوراق قرضه بود که بالاترین رقم ytd است. 

15 شهریور 1402 10:38
در میان پیش بینی های نوسان آب و هوا، آینده گاز طبیعی با عدم قطعیت مواجه است شاهین جاویدی

در میان پیش بینی های نوسان آب و هوا، آینده گاز طبیعی با عدم قطعیت مواجه است

تقاضای اروپا علیرغم تهدیدهای احتمالی عرضه کاهش می یابد. معاملات آتی گاز طبیعی روز سه شنبه برای دومین جلسه متوالی با افت مواجه شد. دلایل اساسی چند وجهی به نظر می رسند، که شامل تغییرات احتمالی پیش بینی نزولی آب و هوا و کاهش تقاضا از اروپا می شود. چنین تأثیراتی به اندازه کافی قوی به نظر می رسد که عوامل بالقوه صعودی مانند عرضه محدود از نروژ و اعتصاب در استرالیا را تحت الشعاع قرار دهد.

وضعیت تقاضا و موجودی ذخایر اروپا

علیرغم کاهش عرضه از سوی نروژ و تهدید به اعتصاب در تاسیسات LNG استرالیا، تقاضای گاز اروپا همچنان کم است. قیمت گاز هلند و انگلیس کاهش یافته است که عمدتاً به ذخایر بالای گاز و تقاضای ضعیف اروپا نسبت داده می شود. بر اساس داده‌های زیرساخت گاز اروپا، سایت‌های ذخیره‌سازی گاز اروپا در حال حاضر با بیش از ۹۳ درصد ظرفیت کار می‌کنند. به لطف دماهای بالا در سراسر قاره، این عرضه فراوان با کاهش تقاضا تکمیل شده است.

خطرات اعتصاب و نگرانی های عرضه

کارگران پروژه‌های شورون استرالیای گورگون و وتستون LNG اعتصاب‌هایی با مدت زمان محدود را برای شروع از 7 سپتامبر برنامه‌ریزی می‌کنند. با این حال، بدون بیانیه، این اعتصاب‌ها ممکن است از 14 سپتامبر به یک اعتصاب دو هفته‌ای تمام عیار افزایش یابد. در همین حال، نروژ به دلیل قطعی های مختلف کمتر از حد معمول عرضه می‌کند.  با این حال، با ذخیره گاز سنگین اروپا، ممکن است تاثیر فوری این قطعی ها کاهش یابد.

در سخنرانی Gastech 2023، رئیس شرکت شورون، کالین پارفیت، در مورد وضعیت بازار گاز در آستانه زمستان صحبت کرد. Parfitt در مورد نوسانات احتمالی هشدار داد، به خصوص اگر زمستان سردتر از حد انتظار شود. وی تاکید کرد که بازار ممکن است برای چند سال غیرقابل پیش بینی باقی بماند، حداقل تا زمانی که جریان های عرضه جدید عملیاتی شود.

پیش بینی کوتاه مدت

با توجه به سطوح بالای موجودی موجود در اروپا، بازار گاز ممکن است در کوتاه مدت روند نزولی داشته باشد. با این حال، به دلیل زمستان های سردتر احتمالی و تا زمانی که خطوط لوله عرضه جدید فعال شوند، نوسانات در قیمت وجود دارد. با توجه به اینکه اوج های تاریخی سال گذشته در قیمت جهانی گاز هنوز تازه است، بازار همچنان به تغییرات تقاضا و عرضه حساس است.

 

گاز طبیعی.png

نمودار روزانه گاز طبیعی

 

15 شهریور 1402 10:14
در نشست رزرو بانک استرالیا چه انتظاراتی وجود دارد شاهین جاویدی

در نشست رزرو بانک استرالیا چه انتظاراتی وجود دارد

  • انتظار میرود رزرو بانک استرالیا نرخ های بهره را ثابت نگه دارد.
  • دلار استرالیا هفته را با افزایش اندک شروع کرده است.

انتظار می‌رود که بانک مرکزی استرالیا در جلسه روز سه‌شنبه، نرخ بهره را 4.10 درصد نگه دارد و اگر افزایش نرخ‌ دهد بازار را به شدت غافلگیر خواهد کرد. رزرو بانک استرالیا برای دو جلسه متوالی نرخ ها را ثابت نگه داشته است و بر اساس ردیاب نرخ RBA، احتمال توقف سوم 86 درصد است.

 

نرخ بهره استرالیا.png

 

مهمترین عامل در سیاست نرخ RBA البته تورم است. در ماه ژوئیه، CPI به 4.9% سالانه کاهش یافت که از 5.4% سالانه کاهش یافت و بهتر از اجماع 5.2% سالانه بود. تورم در مسیر درستی حرکت می کند و به پایین ترین سطح خود از فوریه 2022 رسیده است.

سومین مکث متوالی از RBA احتمالاً انتظارات را افزایش می دهد که چرخه انقباضی رزرو بانک استرالیا به پایان رسیده است، اما من فکر نمی کنم که هنوز در آن نقطه باشیم . این آخرین جلسه رئیس بانک مرکزی آقای لو است و انتظار دارم که او راه را برای افزایش بیشتر نرخ‌ها باز نگه دارد. رئیس جدید بولاک هفته گذشته اظهار داشت که RBA "ممکن است هنوز نیاز به افزایش مجدد نرخ ها داشته باشد" و افزود که بانک تصمیمات نرخ خود را بر اساس داده ها اتخاذ خواهد کرد. RBA نزدیک به اعلام پیروزی بر تورم نیست و پیش‌بینی کرده است که تورم تا اواخر سال 2025 به هدف تورم 2 تا 3 درصد باز نخواهد گشت.

 

 

13 شهریور 1402 19:29
جهش در هزینه های مصرف کننده ممکن است خبر بدی برای شاخص های سهام ایالات متحده باشد شاهین جاویدی

جهش در هزینه های مصرف کننده ممکن است خبر بدی برای شاخص های سهام ایالات متحده باشد

مخارج شخصی آمریکایی ها در ماه ژوئیه به افزایش خطرات بازگشت به تورم اشاره دارد. مخارج مصرف کننده در ماه جولای 0.8 درصد افزایش یافت، پس از افزایش 0.7 درصدی در ماه قبل. در همین حال، درآمدها در جولای 0.2 درصد و در ژوئن 0.3 درصد افزایش یافت. درآمد شخصی قابل تصرف در ماه جولای پس از افزایش 0.2 درصدی در ماه قبل بدون تغییر بود.

در نتیجه، پس انداز شخصی به 3.5 درصد از درآمد کاهش یافت که کمترین میزان از اکتبر گذشته بود، در حالی که دو ماه قبل 4.7 درصد بود.

 

fxpro202303083131.png

اینها نشانه هایی از فشارهای تورمی در ایالات متحده است، برخلاف رکود قیمت بسیاری از کالاها که باعث افزایش تورم در سال گذشته شد. شاخص هزینه ها در ماه جولای از 3.0 درصد به 3.3 درصد رشد کرد. شاخص اصلی از 4.1 درصد به 4.2 درصد افزایش یافت. این یک چرخش به سمت بالا از دو برابر سطح هدف 2 درصدی فدرال رزرو است.

 

fxpro202303083132.png

موضوع این است که رشد مخارج قوی‌تر از حد انتظار، خبر خوبی برای دلار و (اغلب) بازار سهام است و اعتماد خریداران را نشان می‌دهد. برای دلار، این قانون  همچنان معتبر است. اما این می تواند خبر بدی برای سهام باشد و انتظارات را برای توقف اقدمات هاوکیش کاهش دهد (بازار در این عقیده استنرخ بهره صندوق های فدرال رزرو قبلا به اوج رسیده است).

9 شهریور 1402 20:28
تقویم اقتصادی سنگین این هفته بروی دلار فشار وارد کرده است. شاهین جاویدی

تقویم اقتصادی سنگین این هفته بروی دلار فشار وارد کرده است.

این هفته داده‌ های مهم در پیش است زیرا آخرین ارقام تورم PCE در روز پنجشنبه منتشر می‌شوند، در حالی که در روز جمعه، گزارش NFP اوضاع مشاغل در پایان تابستان را نشان می‌دهد. هر دو گزارش در ساعت 16:00 به وقت تهران منتشر خواهند شد. به نظر می‌رسد این بار پس از اینکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، هنگام سخنرانی در سمپوزیوم اقتصادی فدرال رزرو کانزاس سیتی در جکسون هول، لحن کاملاً متعادلی داشت، اعداد پیش رو بیش از حد معمول توجه را به خود جلب خواهند کرد. با توجه به اینکه دلار آمریکا نزدیک به بالاترین سطح ۱۲ هفته اخیر معامله می شود، آیا این داده ها انتظارات برای افزایش بیشتر نرخ بهره را تقویت می کند یا آنها را کاهش می دهد؟

دور فعلی انقباض سازی فدرال رزرو به طور گسترده به عنوان یکی از تهاجمی ترین سیاست ها در تاریخ خود شناخته شده است. با این حال، اقتصاد ایالات متحده در مسیر رشد تقریباً 6 درصدی نرخ سالانه در سه ماهه سوم است که برای این مرحله پایانی چرخه انقباض و شتاب 2.4 درصدی سه ماهه دوم کاملاً قابل توجه است. برآوردهای تجدیدنظر شده برای رشد تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم در روز چهارشنبه قرار است منتشر شود. پاول  در جکسون هول گفت که ادامه این «رشد بالاتر از روند» می‌تواند مستلزم تشدید بیشتر سیاست‌ها باشد.

آیا هزینه شخصی PCE در معیالر خالص، CPI بالاتری را دنبال خواهد کرد؟

در مورد تورم، پاول تکرار کرد که با وجود کاهش های اخیر، تورم "بسیار بالا" باقی مانده است. تورم خدمات غیرمسکن به طور خاص یک نگرانی بزرگ است و می‌گوید: «برخی پیشرفت‌های بیشتر در اینجا برای بازگرداندن ثبات قیمت‌ها ضروری خواهد بود».

 

داده تورم شخصی.png
مقایسه داده CPI وPCE

 

طبق معیار PCE، قیمت کلی خدمات در ماه ژوئن نسبت به سال گذشته 4.9 درصد بیشتر بود. این به طور قابل توجهی بالاتر از شاخص قیمت اصلی PCE 4.1٪ سالانه است. برای ماه جولای، پیش‌بینی می‌شود که PCE اصلی تا 4.2 درصد افزایش یابد. این امر مطابق با افزایش شاخص بهای مصرف کننده در همان دوره خواهد بود که نشان دهنده روند کند برای دستیابی به تورم 2 درصدی است.

دستمزد بالاتر، مصرف را افزایش می دهد

با فشار صعودی بر دستمزدها از سوی بازار کار بسیار فشرده و افزایش هزینه‌های مصرف‌کننده به جای کاهش، جای تعجب نیست که تورم خدمات افزایش یابد. پیش‌بینی می‌شود که مصرف شخصی پس از افزایش 0.5 درصدی در ژوئن، 0.7 درصد در ماه جولای جهش داشته باشد.

درآمد شخصی نیز در سال جاری به طور پیوسته در حال رشد بوده است و پیش بینی می شود در ماه جولای 0.3 درصد در مترمربع افزایش یابد.

 

هزینه شخصی.png

 

اگرچه هزینه‌های وام‌گیری بالاتر، شروع به ایجاد دردسر برای بسیاری از خانوارها کرده است، اما آنچه احتمالاً مصرف‌کننده را تقویت می‌کند افزایش دستمزدهای واقعی در ماه‌های اخیر است زیرا نرخ تورم به زیر نرخ رشد دستمزد اسمی می‌رسد. به نظر می‌رسد این روند برای مدتی طولانی‌تر ادامه خواهد داشت، زیرا افزایش دستمزدها نشانه‌ای از کند شدن در میان بازار کار هنوز داغ نشان نمی‌دهد.

انتظار می رود میانگین درآمد ساعتی در ماه جولای 4.4 درصد به صورت سالانه افزایش یابد، (بدون تغییر نسبت به ماه قبل).

اعتصابات می تواند دستمزدها و هزینه ها را تحریک کند

با این حال، این رقم ممکن است در ماه‌های آینده بیشتر شود، زیرا تعدادی اعتصاب بزرگ در طول تابستان در سراسر آمریکا رخ داده است، که بسیاری از آنها ادامه دارند و شرکت‌ها مجبور شده‌اند برای دستیابی به توافق، دستمزهای بیشتری را ارائه دهند. به عنوان مثال، خطوط هوایی امریکن طی چندین سال حقوق خلبانان را تا 46 درصد افزایش داد و UPS با افزایش 17 درصدی دستمزد رانندگان خود موافقت کرد.

سرفصل‌های پیشنهادی دو رقمی دستمزد، سیاستگذاران فدرال رزرو را در شب بیدار نگه می‌دارند. اما حداقل برای ماه آگست، آخرین اقدامات اعتصابی، از جمله اعتصاب بازیگران و نویسندگان در هالیوود، احتمالاً تأثیر منفی بر اشتغال داشته است.

افزایش حقوق و دستمزد تعدیل کننده است

پیش بینی می شود که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه آگست 170 هزار افزایش داشته باشد که از 187 هزار نفر قبلی کاهش یافته است. این اعتصابات خطری نزولی برای انتشار داده ها ایجاد می کند، بنابراین هرگونه غافلگیری مثبت احتمالاً بازارها را شوکه کرده و احتمال افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره را در سپتامبر یا نوامبر افزایش می دهد.

 

حقوق دستمزد.png

پیش بینی می شود نرخ بیکاری در سطح 3.5 درصد ثابت بماند.

به طور کلی، به نظر می رسد که بازار کار در حال سرد شدن است و پس از آن که اداره آمار کار تخمین خود را از تعداد افراد حقوق بگیر در ماه مارس 306000 نفر در بازنگری معیار اولیه خود برای سال 2023 کاهش داد، تأیید بیشتری در این مورد وجود داشت.

بدون در نظر گرفتن فشارهای دستمزد ناشی از اختلافات کارگری، چشم انداز بازار کار به ویژه در بخش تولید تا حدودی تیره تر شده است. کاهش شدید رشد اقتصادی در چین و منطقه یورو، که در شرایط سخت‌تر اعتبار در داخل کشور اتفاق می‌افتد، برخی از عواملی است که کسب‌وکارها باید قبل از استخدام کارگران جدید در نظر بگیرند.

 

پوشش زنده NFP.png

 

خریدارن دلاری به امید افزایش داده ها در ماه سپتامبر

برای دلار آمریکا، که در یک مقطع حساس در برابر جفت‌های اصلی مانند ین، یورو و پوند قرار دارد، داده‌ها می‌توانند تعیین کنند که آیا بازگشت شش هفته‌ای آن زمینه بیشتری برای پوشش دارد یا خیر. در حالی که رشدهای آن چشمگیر بوده است، شاخص دلار هنوز از اوج قبلی خود یعنی 104.70 از 31 می فراتر نرفته و تا زمانی که این اتفاق بیفتد، چشم انداز میان مدت آن خنثی خواهد ماند.

7 شهریور 1402 23:29

فاندامنتال