Your browser does not support JavaScript!
نماشا
تقویم اقتصادی ۲۷ فوریه ۲۰۲۴ شاهین جاویدی

تقویم اقتصادی ۲۷ فوریه ۲۰۲۴

در تقویم اقتصادی روز سه شنبه، اعداد تورم از ژاپن توجه معامله گران را جلب کرد. نرخ تورم سالانه از 2.6 درصد به 2.2 درصد کاهش یافت و نرخ تورم اصلی از 2.3 درصد به 2.0 درصد کاهش یافت. اقتصاددانان نرخ تورم سالانه و اصلی را به ترتیب 2.1 درصد و 1.8 درصد پیش بینی کردند.

آخرین ارقام روی انتظارات سرمایه گذاران روی محور بانک ژاپن از نرخ های منفی تأثیر گذاشت. نرخ تورم اصلی 2.0 درصدی می‌تواند بر بانک مرکزی ژاپن برای خروج از نرخ‌های منفی فشار بیاورد. قبل از رقم تورم، نظرسنجی رویترز نشان داد که 80 درصد از تحلیلگران انتظار داشتند که بانک مرکزی  در ماه آوریل از نرخ های منفی خارج شود.

با این وجود، BoJ هشدار داد که سیاست پولی پس از خروج از نرخ‌های بهره منفی تطبیق‌آمیز باقی خواهد ماند. علیرغم ارقام تورم داغتر از حد انتظار، USD/JPY روی سطح 150.500 باقی ماند.

فراتر از اعداد، سرمایه گذاران باید واکنش بانک ژاپن به ارقام تورم را زیر نظر داشته باشند. حمایت از خروج از نرخ های منفی می تواند بر تقاضای خریدار برای USD/JPY تاثیر بیشتری بگذارد.

 

تقویم اقتصادی.png

تقویم اقتصادی اروپا

روز دوشنبه، انتظارات سرمایه‌گذاران بر روی کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در آوریل، سهام اروپا را به سطوح بالا رساند.

هیچ شاخص اقتصادی آلمان یا منطقه یورو وجود نداشت که بر احساسات ریسک بازار تأثیر بگذارد. با این حال، سرمایه گذاران در اواخر جلسه محتاطانه رفتار کردند.

در روز سه شنبه، اعتماد مصرف کننده آلمانی در کانون توجه قرار خواهد گرفت. پس از گزارش تیره و تار ماه فوریه، افزایش اعتماد مصرف کننده می تواند ترس از رکود طولانی مدت را کاهش دهد. اقتصاددانان پیش بینی کردند که شاخص اعتماد مصرف کننده GfK آلمان از 29.7- به 29.0- در ماه مارس افزایش یابد.

فراتر از اعداد، تفسیر بانک مرکزی اروپا نیز نیاز به بررسی دارد. فرانک الدرسون، عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، امروز در تقویم سخنرانی می کند. دیدگاه‌ها در مورد تورم، اقتصاد و جدول زمانی کاهش نرخ‌ها می‌تواند بر اشتها برای سهام‌های موجود در فهرست اروپا تأثیر بگذارد.

با این حال، سرمایه گذاران باید تقویم سود شرکت را نیز در نظر بگیرند. پوما یکی از نام‌های بزرگی است که درآمد خود را منتشر می‌کند و آدیداس را در کانون توجه قرار داده است.

تقویم اقتصادی امریکای شمالی

در روز دوشنبه، شاخص تولید فدرال رزرو دالاس از -27.4 به -11.3 در ماه فوریه افزایش یافت. انقباض کمتر در بخش تولید تگزاس، انعطاف پذیری در اقتصاد ایالات متحده را برجسته کرد.

فروش خانه های جدید نیز خوش بینانه بود و در ژانویه 1.5 درصد افزایش یافت. اقتصاددانان پس از افزایش 7.2 درصدی فروش در دسامبر، 0.9 درصد افزایش را پیش بینی کردند. اقتصاددانان بازار مسکن را آزمونی برای اقتصاد آمریکا می دانند. روند صعودی در فروش خانه نشان دهنده اعتماد مصرف کننده به اقتصاد ایالات متحده است.

آخرین داده ها و احتیاط قبل از اعداد تورم ایالات متحده در روز پنجشنبه بر تقاضای خریداران برای دارایی های پرریسک تأثیر گذاشت. روز دوشنبه، شاخص کامپوزیت نزدک و داو به ترتیب با 0.13 و 0.16 درصد کاهش به پایان رسید. شاخص S&P 500 به میزان 0.38 درصد کاهش یافت.

امروز، اطمینان مصرف کننده ایالات متحده و سفارشات اصلی کالاهای بادوام توجه ما را جلب می کند. افزایش غیرمنتظره اعتماد مصرف‌کننده و افزایش بیش از حد انتظار در سفارشات کالاهای بادوام می‌تواند انتظارات کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ژوئن را کاهش دهد.

اقتصاددانان پیش بینی کردند که شاخص اعتماد مصرف کننده CB ایالات متحده در ماه فوریه در سطح 114.8 باقی بماند. علاوه بر این، اقتصاددانان انتظار دارند که کالاهای بادوام اصلی پس از افزایش 0.6 درصدی در دسامبر، 0.2 درصد در ژانویه افزایش یابد.

با این حال، صحبت های اعضای FOMC نیز قبل از اعداد تورم ایالات متحده در روز سه شنبه، علاقه سرمایه گذاران را به خود جلب می کند. مایکل بار عضو FOMC در تقویم برای سخنرانی حضور دارد. دیدگاه‌ها در مورد اقتصاد، تورم و مسیر نرخ‌های فدرال رزرو می‌توانند سطوح قیمت را تغییر دهند.

 

8 اسفند 1402 09:46
روند نزولی نفت در میان آرامش ژئوپلتیکی شاهین جاویدی

روند نزولی نفت در میان آرامش ژئوپلتیکی

کاهش قیمت نفت خام در روز دوشنبه را می‌توان تا حد زیادی به پیشرفت مذاکرات صلحی که در پاریس برگزار می‌شود، نسبت داد که به درگیری جاری اسرائیل و حماس می‌پردازد.

این مذاکرات شامل سهامداران کلیدی بین المللی از جمله ایالات متحده، مصر، قطر و اسرائیل است. بحث‌ها حول یک وضعیت حساس گروگان‌گیری متمرکز است و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، نشان می‌دهد که نتایج اساسی  مورد توافق قرار گرفته است، اگرچه شرایط نهایی هنوز در دست مذاکره است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، با ابراز احتیاط گفت که تحقق یک توافق هنوز قطعی نیست.

 

نفت.png
نمودار روزانه نفت تگزاس

 

 

این تحول در مذاکرات صلح نشان دهنده تنش زدایی بالقوه یکی از بی ثبات ترین درگیری های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه است. این درگیری از لحاظ تاریخی به افزایش ریسک در قیمت نفت کمک کرده است، زیرا منطقه نقش مهمی در مسیرهای تولید و عرضه جهانی نفت دارد. چشم‌انداز حل‌وفصل یا حتی کاهش تنش‌ها، نگرانی‌ها در مورد اختلالات احتمالی در عرضه نفت را کاهش می‌دهد و منجر به کاهش حق بیمه ریسکی می‌شود که در قیمت نفت لحاظ شده بود. در نتیجه، کاهش تنش‌های ژئوپلیتیکی، بازار نفت را به سمت محدوده معاملاتی قابل پیش‌بینی‌تری سوق می‌دهد و به‌طور قابل‌توجهی بر حرکت نزولی قیمت روز دوشنبه تأثیر می‌گذارد.

در حالی که روز جمعه شاهد افزایش ارزش دلار آمریکا بودیم که بر قیمت نفت خام تأثیر منفی گذاشت، این تأثیر برای روندهای روز دوشنبه کمتر قابل توجه است. افزایش دلار در روز جمعه واکنشی به آمار تورم ایالات متحده بود که به تاخیر در کاهش نرخ بهره پیش بینی شده توسط فدرال رزرو اشاره کرد. با این حال، این محرک اصلی در جلسه معاملاتی روز دوشنبه نیست.

تأثیر عرضه و تقاضای جهانی

قیمت نفت خام نوساناتی را تجربه کرده است که عمدتاً در محدوده 70 تا 90 دلار در هر بشکه است. این بی ثباتی به دلیل ترکیبی از عوامل است: افزایش عرضه ایالات متحده، عدم اطمینان در مورد تقاضای چین، و تغییرات عرضه اوپک پلاس. با وجود این عناصر، ثبات کلی بازار حفظ شده است.

چشم انداز فوری بازار

چشم انداز  قیمت نفت خام روند کوتاه مدت نزولی دارد که عمدتاً تحت تأثیر کاهش ریسک مرتبط با تنش های ژئوپلیتیکی است. در حالی که سایر عناصر مانند شرایط عرضه جهانی و کاهش احتمالی ذخایر نفت ایالات متحده ممکن است بر قیمت ها تأثیر بگذارد، عامل غالب برای روند فعلی بازار، کاهش ریسک ژئوپلیتیکی است.من انتظار دارم در ماه مارس قیمت نفت افزایش یابد

7 اسفند 1402 16:49
تقویم اقتصادی 26 فوریه 2024 رویترز تیم تحلیلگر

تقویم اقتصادی 26 فوریه 2024 رویترز

این هفته میتواند  یک هفته مهم برای دلار استرالیا باشد. هفته گذشته قیمت مسکن در چین برای هفتمین ماه متوالی کاهش یافت. این اعداد انتظارات بسته محرک مالی از سوی پکن برای تقویت اقتصاد را تقویت کرد.

یک بسته محرک معنادار می‌تواند تقاضا را افزایش دهد و برای اقتصاد استرالیا و دلار استرالیا مفید باشد. چین یک سوم صادرات استرالیا را به خود اختصاص داده است. با نسبت تجارت به تولید ناخالص داخلی بالای 50 درصد، افزایش تقاضا از سوی چین از اقتصاد استرالیا حمایت می کند. به طور قابل توجهی، مشاغل مرتبط با تجارت 20 درصد از بازار کار استرالیا را تشکیل می دهند.

در کنفرانس مطبوعاتی RBA در 6 فوریه، رئیس RBA، میشل بولاک اظهار داشت که بهره وری باز خواهد گشت. رئیس RBA همچنین تأیید کرد که کارکنان RBA مشکلات اقتصادی چین را در پیش‌بینی‌های 2024-2026 RBA لحاظ کرده‌اند. افزایش تقاضا از چین می تواند بر پیش بینی های RBA و مسیر نرخ بهره RBA تأثیر بگذارد.

در حالی که چین همچنان در کانون توجه است، تورم نقطه کانونی RBA است. در روز چهارشنبه، شاخص CPI ماهانه برای ژانویه می تواند بر روی کاهش نرخ RBA تأثیر بگذارد. اقتصاددانان پیش‌بینی کردند که نرخ تورم سالانه در ژانویه از 3.4 درصد به 3.5 درصد افزایش یابد. افزایش در فشارهای تورمی افزایش نرخ RBA را روی میز باقی می گذارد و تقاضای خریداران برای دلار استرالیا/دلار آمریکا را افزایش می دهد.

در روز دوشنبه، بانک مرکزی ژاپن و برنامه های خود برای خروج از نرخ های بهره منفی همچنان نقطه کانونی هستند. هفته گذشته، اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن درباره افزایش تورم صحبت کرد و به مذاکرات دستمزد بهاره وزن بیشتری داد.

روز دوشنبه، هیچ آمار اقتصادی از ژاپن در تقویم اقتصادی وجود ندارد که بتوان قبل از انتشار اعداد تورم در روز سه شنبه در نظر گرفت. با این حال، سرمایه گذاران باید به نظرات اعضا بانک ملی ژاپن در مورد خروج از نرخ های منفی توجه کنند.

 

تقویم اقتصادی.png

تقویم اقتصادی اروپا

روز جمعه اقتصاد آلمان در کانون توجه قرار گرفت. اقتصاد آلمان در سه ماهه چهارم 0.3 درصد کاهش یافت که نسبت به رقم اولیه تغییری نداشت.

به طور قابل توجهی، مصرف خصوصی در سه ماهه چهارم سهم مثبتی داشته است و بخش خودرو از یک محیط تیره بخش تولید متمایز شده است.

علیرغم پس‌زمینه بد اقتصاد کلان، احساسات تجاری در فوریه (هرچند نسبتاً کم) بهبود یافت، . شاخص احساسات تجاری Ifo از 85.2 به 85.5 افزایش یافت. اقتصاددانان نرخ 85.5 را پیش بینی کردند. شرکت ها نسبت به چشم انداز اقتصادی کمتر بدبین بودند. با این حال، احساسات تجاری نسبت به شرایط فعلی بدون تغییر بود.

روز دوشنبه، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا در تقویم برای سخنرانی حضور دارد. تعهد تزلزل ناپذیر به بالا نگه داشتن نرخ ها برای مدت طولانی تری برای مهار تورم می تواند بر سهام های فهرست شده در اروپا تأثیر بگذارد.

در سخنرانی‌های اخیر، سخنرانان بانک مرکزی اروپا نگرانی‌هایی را درباره کاهش زودهنگام نرخ‌ها مطرح کردند. با این حال، محیط اقتصاد کلان همچنان به انتظارات کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در آوریل دامن می زند. اظهارنظرهای مربوط به چشم انداز اقتصادی، تورم و زمان بندی کاهش نرخ های بهره می تواند قیمت به حرکت در بیاید.

هیچ آمار منطقه یورو برای سرمایه گذاران وجود ندارد. 

تقویم اقتصادی امریکای شمالی

داده های بخش مسکن ایالات متحده و شاخص تولید فدرال رزرو دالاس در روز دوشنبه مورد توجه سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت. اقتصاددانان داده های بخش مسکن ایالات متحده را به عنوان شاخص های پیشرو برای اقتصاد ایالات متحده می دانند. بدتر شدن شرایط بخش مسکن می تواند بر اعتماد مصرف کننده و مخارج تأثیر بگذارد. با این حال، سرمایه گذاران باید روندها را در نظر بگیرند، زیرا سطوح موجودی باعث نوسانات ماهانه قابل توجهی می شود.

شاخص تولید فدرال رزرو دالاس نیز می تواند سطوح قیمت را جابجا کند. شکاف در اقتصاد ایالات متحده می تواند به انتظارات در مورد کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه می تجدید نظر کند. با این حال، اقتصاددانان پیش بینی کردند که شاخص تولید فدرال رزرو دالاس از 27.4- به -8.0 در ماه فوریه جهش کند. در ژانویه، این شاخص به پایین ترین سطح خود از ژوئن 2023 رسید.

فراتر از اعداد، سرمایه گذاران باید سخنرانی های اعضای FOMC را دنبال کنند. واکنش ها به گزارش های اخیر تورم و دیدگاه ها در مورد جدول زمانی کاهش نرخ بهره فدرال رزرو نیاز به بررسی دارد.

7 اسفند 1402 09:20
پیش بیی هفتگی بازار کریپتو: ریپل تیم تحلیلگر

پیش بیی هفتگی بازار کریپتو: ریپل

در روز جمعه، XRP به میزان 1.26درصد کاهش یافت. پس از زیان 1.56 درصدی در روز پنجشنبه، XRP جلسه پنجشنبه را با 0.5342 دلار به پایان رساند. به طور قابل توجهی، XRP روند نزول خود را به چهار جلسه افزایش داد.

این هفته، جریان ورودی به بازار ETF  بیت بیت کوین به شدت کاهش یافت و سرمایه گذاران را نگران کرد. بیت کوین (BTC) از بالاترین قیمت اخیر خود یعنی 53026 دلار عقب نشینی کرد که بر بازار گسترده تر ارزهای دیجیتال تأثیر گذاشت.

 

xrp.png
نمودار روزانه بیت کوین

 

 

در روز چهارشنبه (21 فوریه)، بازار ETF بیتکوین برای اولین بار از 25 ژانویه شاهد خروجی خالص (35.7 میلیون دلار) بود. جریان خالص ورودی در روزهای پنجشنبه و جمعه دوباره افزایش یافت. با این حال، خالص ورودی به طور قابل توجهی کمتر از هفته قبل بود.

بیت کوین در روز جمعه 1.09 درصد سقوط کرد و ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال 1.05 درصد کاهش یافت. XRP در بازار گسترده تر عملکرد ضعیفی داشت. عدم اطمینان در مورد پرونده SEC v Ripple به این ضرر کمک کرد.

SEC v Ripple: برنامه های SEC برای درخواست تجدیدنظر دست نخورده باقی می ماند

هیچ به‌روزرسانی مربوط به پرونده SEC v Ripple برای تأثیرگذاری بر روند XRP وجود نداشت. سرمایه گذاران منتظر پایان پرونده هستند تا ببینند آیا SEC نسبت به حکم فروش برنامه ای XRP تجدید نظر خواهد کرد یا خیر.

در ماه ژوئیه، قاضی آنالیسا تورس حکم داد که فروش برنامه‌ای XRP، بخش سوم آزمون هاوی را برآورده نمی‌کند. SEC در ماه اوت درخواست تجدید نظر در مورد این حکم را ارائه کرد. با این حال، قاضی تورس درخواست SEC برای تجدید نظر موقت در اکتبر را رد کرد. در پاسخ، SEC اتهامات براد گارلینگ هاوس(مدیرعامل) ریپل و کریس لارسون، (یکی از بنیانگذاران این شرکت) را لغو کرد.

SEC ممکن است اتهامات را برای تسریع در پرونده SEC v Ripple حذف کرده باشد. پس از صدور رای در مورد درخواست تجدید نظر موقت، SEC باید تا پایان محاکمه صبر کند تا نسبت به احکام دادگاه تجدید نظر کند.

با وجود خوش‌بینی که دادگاه‌ها حکم فروش برنامه‌ای را تأیید می‌کنند، عدم قطعیت همچنان ادامه دارد. احکام پرونده SEC v Terraform Labs بر عدم قطعیت افزوده است. در ماه دسامبر، قاضی جد راکف حکم داد که Luna و TerraUSD اوراق بهادار هستند. قاضی راکوف قبلاً حکم فروش برنامه‌ای را زیر سوال برده و گفته بود که قاضی تورس اشتباه کرده است.

این حکم احتمالاً SEC را تشویق می‌کند تا نسبت به حکم فروش برنامه‌ای تجدیدنظر کند. به طور قابل توجهی، SEC به حکم Terraform Labs در پرونده SEC v Coinbase (COIN) اشاره کرد. SEC از دادگاه خواست تا حکم SEC علیه آزمایشگاه Terraform را بررسی کند. SEC استدلال کرد که این حکم بیشتر از مخالفت آن با طرح رد کوین بیس حمایت می کند.

به‌روزرسانی‌های پرونده‌های SEC v Ripple و Coinbase همچنان محوری هستند. با این حال، سرمایه گذاران باید به روز رسانی های دفتر بازرس کل (OIG) را نیز پیگیری کنند. OIG در حال بررسی تضاد منافع ارزهای رمزنگاری شده در SEC است.

نتیجه بررسی و حکم در مورد Coinbase MTD می تواند تعیین کند که آیا SEC علیه حکم فروش برنامه ای XRP تجدید نظر خواهد کرد یا خیر.

 

xrp.png
نمودار روزانه ریپل

 

چشم انداز گسترده ما همچنان نزولی باقی خواهدماند و نحیه 0.5448 و 0.5487 به عنوان ناحیه مقاومت شناسایی شدهمکه میتواند رشد های ریپل را محدود کند. در صورت شکست این ناحیه مقاومت بعدی برای تماشا 0.5810 خواهد بود. سطوح حمایت 0.4816 و 0.4510 است.

5 اسفند 1402 09:37
تقویم اقتصادی 23 فوریه 2024 رویترز mentor

تقویم اقتصادی 23 فوریه 2024 رویترز

حساسیت بازار به داده های اقتصادی در میان مشکلات جاری در بخش املاک و مستغلات چین تشدید شده است. اقتصاددانان پیش بینی کردند قیمت مسکن در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.7 درصد کاهش یابد. در ماه دسامبر، قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.4 درصد کاهش یافت.

قیمت مسکن در چین پس از کاهش 0.4 درصدی در دسامبر، در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.7 درصد کاهش یافت. سرمایه گذاران به اعداد ژانویه که مطابق با پیش بینی ها بود، پاسخ مثبت دادند.

 

china-housing-index.png

 

سیاست‌های اخیر PBoC برای تقویت بازار املاک و مستغلات احتمالاً بر واکنش سرمایه‌گذاران به اعداد تأثیر گذاشته است. این هفته، PBoC نرخ اولیه وام 5 ساله را با 25 صدم درصد به 3.95 درصد، کاهش PBoC به نرخ های وام مسکن 5 ساله می تواند به طور قابل توجهی بر احساسات نسبت به بخش املاک و مستغلات تأثیر بگذارد.

با این حال، بازارها انتظار دارند محرک های مالی اقتصاد چین را از نو بررسی کند. محرک های مالی می تواند روایت را تغییر دهد، اگرچه تقاضا همچنان نگران کننده است زیرا برخی از اقتصادها وارد رکود فنی می شوند.

چین یک سوم صادرات استرالیا را به خود اختصاص داده است. استرالیا دارای نسبت تجارت به تولید ناخالص داخلی بالای 50 درصد است و 20 درصد از نیروی کار در مشاغل مرتبط با تجارت هستند. افزایش فعالیت در بخش املاک و مستغلات برای اقتصاد استرالیا و دلار استرالیا یک موهبت خواهد بود.

 

تقویم اقتصادی.png
تقویم اقتصادی  FX Street

 

تقویم اقتصادی اروپا

در روز پنجشنبه، PMI بخش خصوصی برای آلمان و منطقه یورو مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفت. PMI خدمات آلمان در ماه فوریه از 47.7 به 48.2 افزایش یافت. اقتصاددانان پیش بینی می کنند که PMI به 48.0 برسد. به طور قابل توجهی، PMI خدمات منطقه یورو از 48.4 به 50.0 افزایش یافت. اقتصاددانان افزایش به 48.8 را پیش بینی کردند.

اعداد فوریه ترس از رکود طولانی مدت منطقه یورو را کاهش داد. با این حال، علیرغم افزایش تورم قیمت نهاده خدمات به بالاترین حد در 9 ماه گذشته، این روند صعودی رخ داد.

در روز جمعه، اعداد نهایی تولید ناخالص داخلی فصل چهارم برای آلمان، علاقه سرمایه گذاران را قبل از زنگ افتتاحیه جلب خواهد کرد. تجدید نظر در اعداد اولیه می تواند بر انتظارات بر کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در آوریل و تقاضای خریداران برای سهام های فهرست شده در DAX تأثیر بگذارد.

بر اساس اعداد اولیه، اقتصاد آلمان پس از رکود در فصل سوم، 0.3 درصد در فصل چهارم کاهش یافت.

امروز اعداد شاخص سنتیمنت تجاری Ifo از آلمان نیز توجه سرمایه گذاران را جلب می کند. افزایش قابل توجه در احساسات تجاری آلمان می تواند ترس از رکود طولانی مدت را کاهش دهد. اقتصاددانان پیش بینی کردند که شاخص  تجاری Ifo از 85.2 به 85.5 در فوریه افزایش یابد.

فراتر از اعداد، نظرسنجی‌های بانک مرکزی اروپا، صحبت‌های اعضای بانک مرکزی اروپا و درآمد شرکت‌ها می‌توانند بر احساسات ریسک تأثیر بگذارند.

نظرسنجی انتظارات مصرف کننده بانک مرکزی اروپا نیاز به بررسی دارد. افزایش انتظارات تورمی می تواند تقاضای خریداران برای سهام حساس به نرخ را آزمایش کند. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا و ایزابل اشنابل، عضو هیئت اجرایی، نیز در تقویم برای سخنرانی حضور دارند.

زمان بندی کاهش نرخ ها می تواند بر ریسک پذیری بازار تأثیر بگذارد.

با این حال، درآمد شرکتی سطوح قیمت را تغییر خواهد داد. Deutsche Telekom AG، BASF و Allianz از جمله نام‌های بزرگی هستند که درآمد خود را در روز جمعه منتشر می‌کنند.

تقویم اقتصادی امریکای شمالی

اعداد PMI خدمات ایالات متحده در ماه فوریه، انتظارات را برای کاهش نرخ بهره در ژوئن فدرال رزرو افزایش داد. PMI خدمات از 52.5 به 51.3 سقوط کرد. به طور قابل توجهی، تورم قیمت نهاده ها کاهش یافت که نشان دهنده چشم انداز ملایم تری برای قیمت های فروش است.

علیرغم PMI ضعیف تر، شاخص های اقتصادی ایالات متحده از انتظارات مربوط به فرود نرم ایالات متحده حمایت کردند. شرایط بازار کار در اواسط فوریه همچنان سخت بود. ادعاهای اولیه بیکاری در هفته منتهی به 17 فوریه از 213 هزار به 202 هزار کاهش یافت.

فراتر از داده ها، لحن اعضا فدرال رزرو و واکنش بازار به درآمد NVIDIA باعث افزایش تقاضای خریداران برای سهام ها شد. فیلیپ جفرسون، عضو FOMC درباره کاهش نرخ بهره در سال 2024 بحث کرد اما از ارائه جدول زمانی خودداری کرد. حمایت از کاهش نرخ ها علیرغم گزارش های اخیر تورم قیمت مصرف کننده و تولید کننده در ایالات متحده صورت گرفت که بر شرط بندی ها بر کاهش نرخ های فدرال رزرو در ماه مارس و می تأثیر گذاشت.

NVIDIA (NVDA) همچنین تقاضا برای دارایی‌های پرریسک‌تر را تقویت کرد و با افزایش 16.40 درصدی به 785.38 دلار، با واکنش سرمایه‌گذاران به درآمدهای روز چهارشنبه، افزایش یافت.

در روز جمعه، سرمایه گذاران باید نظرات اعضای FOMC را در طول روز تحت نظر داشته باشند. انتظارات سرمایه گذاران در مورد کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس یا می کاهش یافته است. با این حال، سرمایه گذاران در حال افزایش انتظارات بر روی کاهش نرخ  بهره0.25% در ماه ژوئن هستند.

 

‏‏فاقد عنوان.png

 

درخواست عضو FOMC برای بالاتر ماندن نرخ های بهره برای مدت طولانی تری می تواند تئوری کاهش نرخ بهره را در ژوئن به چالش بکشاند. با وجود ضعیف‌تر شدن فعالیت بخش خدمات در فوریه، شاخص‌های اقتصادی همچنان نشانگر اقتصاد انعطاف‌پذیر ایالات متحده است. سخنرانان اخیر فدرال رزرو در مورد کاهش زودهنگام نرخ بهره هشدار دادند. شاخص‌های تورم پیشرو باید یک ریزش مداوم به سمت هدف را برای فدرال رزرو برای بررسی کاهش نرخ نشان دهند.

امید به روندهای تورمی ملایم تر، شرط ها را برای کاهش نرخ در ژوئن افزایش داده است.

بر اساس گزارش CME FedWatch Tool، احتمال کاهش ۲۵ صدم درصد نرخ بهره در ژوئن از ۵۲.۹ درصد به ۵۴.۲ درصد در روز پنجشنبه افزایش یافت. در مقابل، شانس کاهش نرخ بهره 25 واحدی در ماه می از 39.5 درصد به 31.3 درصد کاهش یافت.

هیچ آمار اقتصادی ایالات متحده وجود ندارد که سرمایه گذاران در روز جمعه در نظر بگیرند.

 

 

4 اسفند 1402 20:19
تقویم اقتصادی 22فوریه 2024 رویترز mentor

تقویم اقتصادی 22فوریه 2024 رویترز

در تقویم اقتصادی روز پنجشنبه، PMIهای اولیه بخش خصوصی فوریه برای استرالیا در ساعات اولیه مورد توجه قرار گرفت. PMI خدمات توجه بیشتر سرمایه گذاران را تضمین می کند و بیش از 60 درصد از اقتصاد استرالیا را تشکیل می دهد.

PMI خدمات بانک جودو در ماه فوریه از 49.1 به 52.8 افزایش یافت. اقتصاددانان افزایش تا 50.2 را پیش بینی کردند. پس از اعداد گرمتر از حد انتظار رشد دستمزد در سه ماهه چهارم، جزء فرعی قیمت ها می تواند بر مسیر نرخ بهره RBA تأثیر بگذارد.

بر اساس بررسی های اولیه، تورم قیمت نهاده ها برای اولین بار در سه ماه گذشته افزایش یافت. افزایش هزینه های نیروی کار به افزایش تورم قیمت نهاده کمک کرد. شرکت ها هزینه های فزاینده را با افزایش قیمت های فروش با سرعت مشخص تری منتقل کردند.

فراتر از تقویم اقتصادی، اخبار محرک از پکن نیز توجه سرمایه گذاران را جلب می کند.

همچنین در ماه فوریه، PMI تولیدی بانک جیبون ژاپن از 48.0 به 47.2 سقوط کرد. به طور قابل توجهی، PMI خدمات بانک جیبون از 53.1 به 52.5 کاهش یافت. اقتصاددانان PMI تولید و خدمات را به ترتیب 48.2 و 53.2 پیش بینی کردند.

در حالی که اعداد PMI سرفصل مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند، اجزای فرعی PMI خدمات محوری بودند. بر اساس نظرسنجی اولیه فوریه، قیمت نهاده و تولید در اواسط سه ماهه اول با نرخ معتدل تری افزایش یافت.

بانک مرکزی ژاپن اخیراً بخش خدمات را به عنوان یکی از عوامل مورد نیاز فشارهای تورمی ناشی از تقاضا برجسته کرده است. افزایش اندک‌تر در هزینه‌های ورودی نشان‌دهنده رشد ملایم‌تر دستمزد است که می‌تواند بر برنامه‌های BoJ برای خروج از نرخ‌های منفی در آوریل تأثیر بگذارد.

 

تقویم اقتصادی.png
تقویم اقتصادی FX Street

 

تقویم اقتصادی اروپا

در روز چهارشنبه، افزایش اعتماد مصرف‌کننده در منطقه یورو، تقاضای خریداران را برای سهام  اروپایی در اواخر جلسه افزایش داد. شاخص اعتماد مصرف کننده منطقه یورو در ماه فوریه از 16.1- به 15.5- افزایش یافت. اقتصاددانان افزایش را به -15.6 پیش بینی کردند.

انتظارات بازار بر روی کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در آوریل به حمایت از دارایی‌های پرریسک‌تر ادامه داد. با وجود هشدارهای اخیر بانک مرکزی اروپا در مورد کاهش زودهنگام نرخ بهره، سرمایه گذاران انتظار دارند بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را کاهش دهد.

در روز پنجشنبه، اعداد PMI بخش خصوصی، منتشر خواهد شد. انقباض شدیدتر در بخش خصوصی منطقه یورو می تواند به انتظارات برای کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا در ماه مارس دامن بزند.

اقتصاددانان پیش بینی کردند که PMI تولید آلمان از 45.5 به 46.1 و PMI خدمات از 47.7 به 48.0 افزایش یابد.

به طور قابل توجهی، اقتصاددانان انتظار دارند که PMI تولیدی منطقه یورو از 46.6 به 47.0 و PMI خدمات از 48.4 به 48.8 افزایش یابد.

شاخص ها بر احساس ریسک بازار تأثیر خواهند گذاشت. با این حال، سرمایه گذاران باید اجزای فرعی از جمله قیمت ها را در نظر بگیرند. رشد ملایم‌تر دستمزدها و قیمت‌های فروش می‌تواند از مسیر نرخ پایین‌تر بانک مرکزی اروپا حمایت کند.

سرمایه گذاران باید صورتجلسات جلسه سیاست پولی بانک مرکزی اروپا را بررسی کنند و بر تفسیر و واکنش بانک مرکزی اروپا به اعداد PMI نظارت کنند. اعضای هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، ادوارد فرناندز بولو و آنلی تومینن در تقویم برای سخنرانی حضور دارند. حمایت بانک مرکزی اروپا از کاهش زودتر نرخ بهره می تواند تقاضای خریداران را برای سهام های فهرست شده در اروپا افزایش دهد.

فراتر از تقویم اقتصادی، درآمد شرکت ها نیز نیاز به بررسی دارد. گروه مرسدس بنز، AXA، Telefonica و Fresenius SE از جمله نام‌های بزرگی هستند که درآمد خود را منتشر می‌کنند.

 

تقویم اقتصادی.webp
تقویم اقتصادی رویترز

 

تقویم اقتصادی امریکای شمالی

پس از پایان جلسه معاملاتی اروپا، صورتجلسه FOMC هیچ غافلگیری نکردبه همراه نداشت. «صورتجلسه» با سخنرانان اخیر فدرال رزرو مطابقت داشت که می خواستند اطمینان بیشتری داشته باشند که تورم قبل از کاهش نرخ بهره به طور پایدار به هدف باز می گردد.

به طور قابل توجهی، جلسه FOMC قبل از گزارش قیمت مصرف کننده و تولید کننده رخ داد. اعداد تورمی داغتر از حد انتظار بازارها را وادار کرد تا انتظارات بر روی کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس یا می را کاهش دهند.

با توجه به CME FedWatch Tool، شانس کاهش نرخ بهره در ژوئن  از 53.9% به 53.5% پس از جلسه FOMC کاهش یافت. احتمال کاهش نرخ نیم درصد در ژوئن از 21.7 درصد به 17.1 درصد کاهش یافت.

در روز پنجشنبه، PMI خدمات ایالات متحده برای ماه فوریه و داده های هفتگی ادعاهای بیکاری، توجه سرمایه گذاران را جلب خواهد کرد. افزایش غیرمنتظره در فعالیت بخش خدمات ایالات متحده می تواند انتظار کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ژوئن را کاهش دهد. اقتصاددانان پیش بینی می کنند که PMI خدمات ایالات متحده از 52.5 به 52.0 در فوریه کاهش یابد.

فراتر از رقم اصلی، هزینه ها و اجزای فرعی بازار کار نیز می توانند سطوح قیمت را حرکت دهند. روند افزایشی در دستمزدها و قیمت‌های فروش و افزایش نرخ‌های ایجاد شغل می‌تواند کاهش نرخ‌های فدرال رزرو را به تاخیر بیاندازد.

با این حال، داده‌های بازار کار باید یک تغییر مشخص در شرایط را نشان دهد تا بر مسیر نرخ فدرال رزرو تأثیر بگذارد. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که در هفته منتهی به 17 فوریه، ادعاهای اولیه بیکاری از 212 هزار به 217 هزار افزایش یابد.

فراتر از اعداد، اعضای FOMC، کوک و جفرسون در تقویم هستند تا صحبت کنند. دیدگاه ها در مورد تورم، اقتصاد و زمان بندی کاهش نرخ بهره نیاز به بررسی دارند.

 

3 اسفند 1402 09:56
بررسی سیاست های پولی بانک مرکزی کانادا شاهین جاویدی

بررسی سیاست های پولی بانک مرکزی کانادا

روندهای اقتصادی کانادا نسبتا در تعادل است. تولید ناخالص داخلی در فصل سوم کاهش یافت، اما به نظر می رسد در فصل چهارم دوباره بهبود یافته است. با این حال، با توجه به نرم شدن بازار کار، رشد اندک در درآمد خانوارها و افزایش نرخ بهره، و چشم انداز ضعیف برای مخارج تجاری و سرمایه گذاری، انتظار داریم رشد تولید ناخالص داخلی کانادا در سال 2024 با کاهش متوسط ​​به 0.9 درصد برسد.
بانک مرکزی کانادا در بیانیه سیاست پولی ژانویه خود تمرکز خود را تغییر داد. بانک مرکزی نرخ ها را ثابت نگه داشت و با اذعان به رشد آهسته تر و بهبود تورم، گفت که از بحث در مورد اینکه آیا نرخ سیاستی بهره به اندازه کافی محدودکننده برای بازگرداندن ثبات قیمت است، به مدت زمانی که باید در سطح فعلی باقی بماند تغییر کرده است.
بانک کانادا اخبار دلگرم‌کننده‌ای از CPI ژانویه دریافت کرد که نشان می‌داد تورم اصلی بیش از حد انتظار کاهش یافته است. با این حال، برخی از معیارهای تورم خدمات همچنان بالا هستند، در حالی که تغییر سالانه سه ماهه CPI اصلی هنوز کمی بالاتر از هدف تورم 2٪ است.

در واکنش به این داده انتظارات برای اولین کاهش نرخ بهره بروی ماه اپریل متمرکز شد اما امروز مجددااین انتظارات کاهش یافت.

 

BOC.png
انتظارات بازار از کاهش نرخ بهره BOC در ماه آپریل

 


ما فکر می کنیم که هنوز برای بانک مرکزی برای کاهش نرخ ها زود است. در حالی که در صورت کاهش بیشتر رشد و کاهش بیشتر تورم، حرکت آوریل به طور بالقوه در رادار است، ما همچنان ژوئن را به عنوان زمان محتمل تر برای کاهش 25 واحدی نرخ اولیه می دانیم. به طور گسترده تر، ما یک کاهش تجمعی 4 مرحله ایی را در سال جاری پیش بینی می کنیم که منجر به پایان یافتن نرخ سیاست در سال 2024 در 4.00 درصد می شود.

 

BOC.png
انتظارات بازار از نرخ های بهره BOC تا پایان سال 2024

 

نرم شدن اقتصاد کانادا، به آرامی و کاملاً مطمئن

اخبار مربوط به اقتصاد کانادا در ماه‌های اخیر متناقض بوده است، اما، ما معتقدیم، با کاهش کلی در سرعت رشد اقتصادی سازگار است. در واقع، تولید ناخالص داخلی کانادا در طول فصل سوم کاهش یافت، قبل از اینکه در سه ماهه چهارم کمی افزایش یابد. در ماه نوامبر، تولید ناخالص داخلی کانادا 0.2 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت، که کمی بیشتر از حد انتظار بود، در حالی که پیش بینی آمار کانادا برای افزایش 0.3 درصدی بیشتر در دسامبر است. در صورت تحقق، تولید ناخالص داخلی فصل چهارم رشد سالانه 1.2 درصد نسبت به سه ماهه دیگر را شاهد خواهیم بود که اساساً کاهش در فصل سوم را معکوس می کند.

 

wells2024022111.jpg
رشد اقتصاد کانادا

با این حال، افزایش تولید ناخالص داخلی فصل چهارم ممکن است تنها یک وقفه کوتاه برای عملکرد رشد ناامیدکننده باشد.  به نظر می رسد که بازار کار همچنان روند نرم شدن تدریجی را دنبال می کند. آخرین گزارش مشاغل در ماه ژانویه جهشی در اشتغال را به میزان 37300 نفر نشان داد، اگرچه این افزایش به دلیل مشاغل پاره وقت و بخش دولتی بود. اشتغال تمام وقت در ماه ژانویه 11600 نفر کاهش یافت که دومین کاهش متوالی بود، در حالی که کارمندان بخش خصوصی به میزان متوسط 7400 افزایش یافتند. نرخ بیکاری اندکی به 5.7٪ کاهش یافت، اما همچنان از پایین ترین سطح 4.9٪ در اواسط سال 2022 افزایش یافته است. بنابراین، علی‌رغم سرفصل‌های چاپلوس‌کننده، ما همچنان گزارش ژانویه را مطابق با کاهش تدریجی شرایط بازار کار می‌دانیم.

 

wells2024022112.jpg
بازار کارکانادا

 

از نظر ما، سایر مولفه های مالی خانوار با  مخارج مصرف کننده سازگار است. تورم آهسته تر باعث شده است که رشد درآمد قابل تصرف واقعی خانوارها به محدوده مثبت بازگردد، اگرچه، با 1.5 درصد در سه ماهه سوم با افزایش مشابه در مخارج مصرف کننده در گذشته است. علاوه بر این، افزایش قابل توجه هزینه های خدمات بدهی خانوارها، یک باد مخالف بالقوه برای هزینه های مصرف کننده ایجاد می کند. تا فصل سوم تا 2023، هزینه های بهره به عنوان نسبتی از درآمد قابل تصرف خانوار به 9.3 درصد افزایش یافته است، در حالی که هزینه های کل خدمات بدهی به 15.2 درصد رسیده است، هر دو بالاترین میزان در چند سال اخیر. به طور کلی، ما دلایل کمی برای انتظار افزایش شدید هزینه های مصرف کننده در چند فصل آینده می بینیم.

 

wells2024022113.jpg
هزینه خانوار کانادا

در همین حال، چشم انداز کسب و کارها نیز همچنان رو به کاهش است. در نظرسنجی تجاری فصل چهارم بانک مرکزی کانادا، شاخص کلی چشم انداز کسب و کار بانک مرکزی اندکی بهبود یافت، اگرچه در سطوح رکود باقی ماند. در مقابل، شاخص فروش آتی کاهش یافت و به تراز خالص 10- رسید که به غیر از همه‌گیری، ضعیف‌ترین میزان از سال 2009 است. 80٪، عواملی که می تواند هزینه های سرمایه گذاری را در آینده محدود کند. با توجه به پس‌زمینه مصرف‌کننده و کسب‌وکار، و حتی با چشم‌انداز فرود نرم برای اقتصاد ایالات متحده، پیش‌بینی می‌کنیم که رشد تولید ناخالص داخلی کانادا از 1.1 درصد در سال 2023 اندکی کاهش یابد و به 0.9 درصد در سال 2024 برسد.

 

wells2024022114.jpg

سیاست پولی بانک کانادا 

با توجه به اینکه اقتصاد کانادا به سرعت پایین تر می رود، سیاست گذاران بانک مرکزی کانادا (BoC) در نشست سیاست پولی ژانویه خود نرخ بهره خود را در 5.00٪ نگه داشت و گفت که به سیاست انقباض کمی خود ادامه خواهد داد. بانک مرکزی در رابطه با فعالیت‌ها گفت: با رشد ضعیف، عرضه با تقاضا برابری کرده و اکنون به نظر می‌رسد اقتصاد با مازاد عرضه نسبتاً کمی کار می‌کند. برای سال 2024 بانک مرکزی رشد تولید ناخالص داخلی 0.8 درصدی را کمی کمتر از پیش بینی خود ما پیش بینی کرده است. بانک مرکزی همچنین گفت که شرایط بازار کار کاهش یافته است، اما رشد دستمزد همچنان بالاست.

ارزیابی تورم BoC کمتر منطقی بود. بانک مرکزی پیش بینی کرد که هزینه های سرپناه همچنان بزرگترین عامل تورم بالاتر از هدف است، معیارهای اصلی تورم کاهش مداوم را نشان نمی دهند. بر این اساس، بانک مرکزی اعلام کرد "هنوز نگران خطرات چشم انداز تورم، به ویژه تداوم تورم اساسی" است و "می خواهد شاهد کاهش بیشتر و پایدار در تورم اصلی باشد."

در یک تغییر قابل توجه در هدایت سیاست، BoC در نشست ژانویه خود، تعصب هاوکیش خود "آماده است تا در صورت نیاز نرخ سیاستی را افزایش دهد." را حذف کرداینکه  ماکلم، رئیس بانک مرکزی ، این موضوع را تغییر در تمرکز سیاستگذاران از بحث در مورد اینکه آیا نرخ سیاست به اندازه کافی برای بازگرداندن ثبات قیمت محدود می‌کند، به مدت زمانی که باید در سطح فعلی باقی بماند، توصیف کرد. به عبارت دیگر، کلمه «چقدر بالا»  به «مدت زمانی» که باید در سطح بالا بماند تغییر کرده است. ماکلم افزود که سیاست پولی برای کاهش فشار قیمت‌ها کار می‌کند و بانک مرکزی باید " مسیر خود را حفظ کند."

به دنبال چرخش بانک مرکزی کانادا، آخرین اخبار در مورد جبهه تورم باعث می‌شود که کاهش نرخ بهره در ماه‌های آینده نزدیک‌تر شود. آخرین اخبار مربوط به تورم شگفت‌انگیز بود، زیرا شاخص CPI سرفصل نسبت به سال گذشته بیش از حد انتظار کاهش یافت و به 2.9% رسید و میانگین CPI اصلی نیز بیش از پیش‌بینی کاهش یافت و به 3.4% رسید. با این حال، برخی دیگر از معیارهای تورم بخش خدمات همچنان پابرجا هستند، زیرا هزینه های سرپناه 6.2 درصد و تورم خدمات 4.2 درصد افزایش یافته است. در همین حال، افزایش سالانه سه ماهه در میانگین CPI اصلی، معیار مهمی که بانک کانادا از نزدیک دنبال می‌کند، با سرعت 3.2 درصد افزایش یافت. این رقم نسبت به رقم 3.6 درصدی در ماه دسامبر کاهش یافته است، اما همچنان بسیار بالاتر از نرخ تورم 2 درصدی بانک مرکزی است. در نتیجه، ما هنوز فکر می کنیم هنوز برای بانک کانادا برای کاهش نرخ بهره زود است. ما انتظار داریم که بانک مرکزی تا ماه مارس و آوریل در حالت تعلیق بماند و تا قبل از ژوئن شاهد کاهش نرخ بهره نباشیم. ما بر این باوریم که کاهش نرخ‌های بانک کانادا منوط به ادامه رشد ملایم اقتصادی و همچنین روندهای بازار کار است که به طور قابل توجهی بر رشد دستمزد و قیمت تأثیر می‌گذارد. ما همچنین فکر می‌کنیم که بانک کانادا با در نظر گرفتن کاهش نرخ‌ها راحت‌تر خواهد بود، اگر تورم اصلی در محدوده 2.5٪ -3.0٪ روند متقاعدکننده‌تری داشته باشد، و زمانی که رشد دستمزد نزدیک به 4٪ کاهش یابد.

 

wells2024022115.jpg
تورم کانادا

 ما معتقدیم که احتمال بیشتری وجود دارد که این شرایط تا ژوئن برآورده شود و دیدگاه ما برای کاهش اولیه نرخ  در نشست  ژوئن است. برای تمام سال 2024، ما انتظار داریم که چهار مرحله کاهش  از سوی بانک کانادا، فقط کمی کمتر از مجموع 5 مرحله کاهش نرخ از سوی فدرال رزرو در همان دوره باشد. علاوه بر این، هم در کانادا و هم در ایالات متحده رشد اقتصادی ضعیفی را پیش‌بینی می‌کنیم، اما بدون رکود. پس‌زمینه سیاست‌های اقتصادی و پولی کانادا، ارز کانادا را در اوایل سال 2024 محدود کرده است، روندی که می‌تواند فعلا ادامه یابد. با توجه به رشد و چشم انداز سیاست پولی تقریباً مشابه برای کانادا و ایالات متحده، ممکن است دلار کانادا نیز در میان مدت عملکرد ضعیفی داشته باشد. در واقع، حتی تا پایان سال 2024، تنها شاهد افزایش اندک در ارز کانادا هستیم.

 

 

 

2 اسفند 1402 12:44
شاخص دلار برای افزایش مومنتوم حرکت به صورتجلسه فدرال رزرو نیاز دارد. شاهین جاویدی

شاخص دلار برای افزایش مومنتوم حرکت به صورتجلسه فدرال رزرو نیاز دارد.

معامله گران میتوانند مسیر نرخ هلی بهره فدرال رزرو را مجدداً تنظیم کنند.

رشد اقتصادی در مسیر رسیدن به 3 درصد در این سه ماهه قرار دارد، بازار کار از نظر تاریخی محدود است، و نرخ تورم در ماه‌های اخیر به طور مداوم داغ بوده است.

با این انعطاف‌پذیری اقتصادی، سرمایه‌گذاران مجبور شده‌اند برای کاهش قریب‌الوقوع نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا شرط‌بندی کنند. قیمت‌گذاری در بازار در حال حاضر به کمتر از چهار کاهش در مجموع برای سال 2024 اشاره می‌کند که نسبت به شش کاهش قبلی کاهش یافته است.

 

Fed_interest_rate_chart_20240221_083038.webp

با توجه به این دیدگاه که معامله‌گران به طور فزاینده‌ای این دیدگاه را اتخاذ می‌کنند که نرخ‌های بهره ایالات متحده برای مدت طولانی‌تری بالاتر باقی می‌ماند، دلار دوباره صعودی شد. دلار آمریکا بهترین ارز اصلی سال 2024 است که در سال جاری 6 درصد در برابر ین ژاپن افزایش یافته است.

صورتجلسه فدرال رزرو میتواند این تغییر را تایید کند

چندین مقام فدرال رزرو نسبت به کاهش زودهنگام نرخ‌های بهره هشدار داده‌اند، زیرا این امر خطر چسبندگی تورم را افزایش می‌دهد.

داده های دریافتی از آن جلسه نیز به این دیدگاه اعتبار بخشیده است. قیمت‌های مصرف‌کننده و تولیدکننده در ژانویه بالاتر از حد انتظار بود، در حالی که شاخص‌های انتظارات تورمی مبتنی بر نظرسنجی بالاتر رفتند، که نشان می‌دهد تورم به سرعتی که سرمایه‌گذاران انتظار داشتند کاهش نمی‌یابد.

با وجود اینکه مقامات فدرال رزرو هنگام سخنرانی به این داده‌ها دسترسی نداشتند، اما صورتجلسه‌ها اغلب نکات خاصی را که بانک مرکزی می‌خواهد به سرمایه‌گذاران منتقل می کند. در این مورد، پیام اصلی ممکن است این باشد که اقتصاد ایالات متحده به سادگی برای فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره در آینده نزدیک بسیار داغ است.

بنابراین، صورتجلسه می تواند به دلار کمک کند تا روند صعودی اخیر خود را از سر بگیرد.

چشم انداز دلار همچنان صعودی است

در تصویر بزرگ‌تر، دلار می‌تواند حتی بالاتر از این هم حرکت کند. ایالات متحده در حال حاضر نقطه روشن اقتصاد جهانی است و از رشد سالم در زمانی برخوردار است که هر اقتصاد بزرگ دیگری با مشکل مواجه است.

رشد اقتصادی در منطقه یورو یک سال است که راکد بوده است، بریتانیا و ژاپن در حال حاضر دچار رکود فنی شده‌اند و چین نرخ‌های بهره را برای مقابله با پیامدهای بخش املاک خود کاهش می‌دهد.

2 اسفند 1402 10:12
تقویم اقتصادی 21 فوریه 2024 رویترز شاهین جاویدی

تقویم اقتصادی 21 فوریه 2024 رویترز

روز چهارشنبه، شاخص تانکان رویترز و داده های تجاری از ژاپن، توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرد. شاخص تانکان رویترز در ماه فوریه به طور غیرمنتظره ای از 6+ به -1 واحد کاهش یافت. اقتصاددانان افزایش تا 7+ را پیش بینی کردند. با این حال، داده های تجارت ژانویه پس از اینکه اعداد سه ماهه چهارم اخیر نشان دهنده یک رکود فنی بود، تأثیر بیشتری داشت.

ارقام تجاری تاکید بیشتری بر مذاکرات دستمزد بهاره دارند. کاهش واردات می تواند نشان دهنده بدتر شدن فضای تقاضا باشد. یک محیط اقتصاد کلان ضعیف تر می تواند بر مذاکرات دستمزد بهاره تأثیر بگذارد. افزایش ملایم دستمزدها همچنین ممکن است بر جدول زمانی چرخش بانک ژاپن از نرخ های منفی تأثیر بگذارد.

فراتر از داده های تجاری و اعداد شاخص تانکان رویترز، سرمایه گذاران باید بر تفسیر اظهرات مقامات بانک ژاپن نظارت کنند. دیدگاه‌ها درباره خروج از نرخ‌های منفی و مسیرهای نرخ بهره پس از چرخش نیاز به بررسی دارند.

 

در فصل چهارم، دستمزدهای استرالیا پس از افزایش 4.1 درصدی در سه ماهه سوم، 4.2 درصد سال به سال افزایش یافت. اقتصاددانان پیش بینی کردند دستمزدها 4.1 درصد افزایش یابد.

داده های دستمزد Q4 می تواند اثرات سیاست پولی RBA را خنثی کند و درآمد قابل تصرف را افزایش دهد. یک روند صعودی در درآمد قابل تصرف ممکن است به مخارج مصرف کننده و تورم ناشی از تقاضا دامن بزند.

در 6 فوریه، میشل بولاک، رئیس RBA در مورد خطرات تورمی نهفته برای اقتصاد بحث کرد. به طور قابل توجهی، رئیس RBA نتوانست شانس افزایش نرخ RBA را کاهش دهد. اگر رشد دستمزد به افزایش هزینه‌های خانوار تبدیل شود، RBA می‌تواند نرخ‌ها را افزایش دهد تا هزینه‌ها را مهار کند و تورم را مهار کند.

 

تقویم اقتصادی.png

تقویم اقتصادی اروپا

اعداد رشد دستمزد مورد مذاکره برای منطقه یورو از انتظارات بازار در مورد کاهش نرخ ECB در آوریل حمایت کرد. رشد ملایم تر دستمزد می تواند بر هزینه های مصرف کننده تأثیر بگذارد و تورم ناشی از تقاضا را کاهش دهد.

در روز چهارشنبه، اعداد اطمینان مصرف کننده برای منطقه یورو باعث جلب توجه سرمایه گذاران خواهد شد. اقتصاددانان پیش بینی کردند که شاخص اعتماد مصرف کننده منطقه یورو از 16.1- به 15.6- در فوریه افزایش یابد. افزایش قابل توجه بیشتر می تواند از چشم انداز بهبود هزینه حمایت کند.

با این حال، تمایل سرمایه‌گذاران نسبت به کاهش نرخ‌های بانک مرکزی اروپا همچنان نقطه کانونی پیش روی PMI بخش خصوصی در روز پنجشنبه است. سرمایه گذاران باید بر تفسیر بانک مرکزی اروپا نظارت کنند. اعضای هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، ادوارد فرناندز بولو و آنلی تومینن در تقویم برای سخنرانی در روز چهارشنبه حضور دارند.

دیدگاه‌ها در مورد جدول زمانی کاهش نرخ‌ها می‌تواند بر تقاضای خریداران برای سهام حساس به نرخ سهام در فهرست DAX تأثیر بگذارد.

 

Wednesday_21_Feb_2024.webp
تقویم اقتصادی رویترز

 

تقویم اقتصادی امریکای شمالی

در روز چهارشنبه، شاخص اقتصادی پیشرو CB از +6 به -1 در ژانویه کاهش یافت. اقتصاددانان افزایش تا 7+ را پیش بینی کردند. سقوط غیرمنتظره باعث افزایش تقاضای خریداران برای سهام  شد. با این حال، این اعداد تأثیر محدودی بر تمایل به سمت اهداف نرخ بهره فدرال رزرو داشتند.

در روز چهارشنبه، سخنرانی های اعضای FOMC توجه سرمایه گذاران را قبل از صورتجلسه فدرال رزرو جلب می کند.

اعضای FOMC رافائل بوستیک و میشل بومن در تقویم برای سخنرانی حضور دارند. واکنش ها به اعداد و ارقام اخیر تورم ایالات متحده و دیدگاه ها در مورد جدول زمانی کاهش نرخ بهره نیاز به بررسی دارد.

پس از زنگ پایان بازار سهام اروپا، صورتجلسه نشست فدرال رزرو منتشر شد. آشفتگی های قبل از انتشار می تواند احساسات ریسک بازار را تغییر دهد. اعداد و ارقام اخیر تورم در ایالات متحده، انتظارات در مورد کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه های مارس و می را پاک کرده است.

فراتر از تقویم اقتصادی، درآمد شرکت ها نیز در کانون توجه قرار خواهند گرفت. NVIDIA Corp. (NVDA) یکی از نام‌های بزرگی است که درآمد خود را در روز چهارشنبه منتشر می‌کند.

بخش خدمات، تورم و بازار کار همچنان نقاط کانونی هستند.

2 اسفند 1402 09:59
آیا بانک مرکزی ژاپن از نرخ های بهره منفی خارج خواهد شد!!!!!!! شاهین جاویدی

آیا بانک مرکزی ژاپن از نرخ های بهره منفی خارج خواهد شد!!!!!!!

هفته گذشته، اعداد تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم نشان داد که اقتصاد ژاپن وارد رکود فنی شده است. با وجود اعداد تولید ناخالص داخلی ضعیف تر از حد انتظار در سه ماهه چهارم، سرمایه گذاران انتظار دارند بانک ژاپن از نرخ های منفی خارج شود.

اقتصاددانان همچنان بر شاخص های آینده نگر و مذاکرات دستمزد بهاره متمرکز بودند. مصرف خصوصی به انقباض غیرمنتظره اقتصادی کمک کرد. اعداد تولید ناخالص داخلی احتمالاً تمرکز بر رشد دستمزد و روند هزینه‌های خانوار را افزایش می‌دهد.

کازوئو اوئدا، رئیس BoJ و Shinichi Uchida معاون او اخیراً استراتژی‌های خروج از نرخ‌های منفی را ارائه کردند. به طور قابل توجهی، رئیس Ueda علیرغم سقوط اقتصاد در رکود فنی، خروج از نرخ بهر منفی BoJ  را روی میز باقی گذاشت. این نظرات با این دیدگاه مطابقت دارد که اگر مذاکرات دستمزد انتظارات را برآورده کند، BoJ احتمالاً از نرخ های منفی خارج خواهد شد.

در روز سه‌شنبه، هیچ شاخص اقتصادی از ژاپن برای بررسی وجود ندارد. حمایت از چرخه خروج از نرخ های بهره در  آوریل  می تواند بر تقاضای خریدار برای USD/JPY تأثیر بگذارد.

پیش بینی کوتاه مدت
روند کوتاه مدت برای USD/JPY همچنان به تفسیر بانک مرکزی ژاپن و فدرال رزرو وابسته است. انتظارات محوری BoJ از نرخ های منفی همچنان یک باد مخالف برای USD/JPY است. با این وجود، تورم چسبنده ایالات متحده و شرایط بازار کار ایالات متحده، تفاوت های نرخ بهره را به شدت به نفع دلار آمریکا باقی می گذارد. BoJ اخیرا هشدار داده است که سیاست های پولی پس از خروج از نرخ های منفی تطبیقی باقی خواهد ماند.

1 اسفند 1402 10:09
تقویم اقتصادی 20 فوریه 2024 رویترز شاهین جاویدی

تقویم اقتصادی 20 فوریه 2024 رویترز

روز سه‌شنبه، صورتجلسه RBA مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفت. RBA در تصمیم سیاست پولی 6 فوریه کارت افزایش نرخ را روی میز گذاشت. در طول کنفرانس مطبوعاتی RBA، میشل بولاک، رئیس RBA نمی‌توانست بگوید که آیا نرخ‌ها بالاتر یا پایین‌تر خواهند رفت.

بانک خلق چین PBoC، نرخ های اولیه وام، و اقتصاد چین

اقتصاددانان انتظار دارند که PBoC نرخ اولیه وام یک ساله را از 3.45% به 3.30% و نرخ اولیه وام 5 ساله را از 4.20% به 4.05% کاهش دهد.

بانک خلق چین (PBoC) نرخ اولیه وام مسکن 5 ساله را با 25 صدم درصد به 3.95 درصد در تثبیت فوریه کاهش داد، که بیش از پیش بینی بازار برای کاهش 15 صدم درصد بود. این اولین کاهش نرخ از ژوئن 2023 و بزرگترین کاهش نرخ از زمان معرفی آن در سال 2019 بود، زیرا هیئت مدیره تلاش‌ها را برای افزایش تقاضای اعتبار و معکوس کردن رکود ملکی افزایش داد. در همین حال، نرخ 1 ساله در 3.45٪ حفظ شد که با اجماع 0.15% افت کرد. هر دو نرخ وام کلیدی در پایین ترین حد خود قرار دارند. حرکت روز سه‌شنبه پس از آن صورت گرفت که PBoC نرخ‌های وام‌دهی میان‌مدت را در آخر هفته بدون تغییر نگه داشت، در میان نشانه‌هایی مبنی بر اینکه هیئت مدیره برای ارزیابی تأثیر اقدامات حمایتی اخیر برای اقتصاد و محافظت از یوان به زمان نیاز دارد. 

حمایت بیشتر از سیاست برای تقویت اقتصاد چین می تواند برای اقتصاد استرالیا مفید باشد. چین یک سوم صادرات استرالیا را به خود اختصاص داده است. استرالیا دارای نسبت تجارت به تولید ناخالص داخلی بیش از 50 درصد است که 20 درصد بازار کار در مشاغل مرتبط با تجارت است. حمایت از سیاست PBoC می تواند تقاضا برای کالاهای استرالیا، اقتصاد استرالیا و دلار استرالیا را افزایش دهد.

 

تقویم اقتصادی.png

تقویم اقتصادی اروپا

روز دوشنبه، دولت فرانسه پیش‌بینی رشد سال 2024 را از 1.4 درصد به 1.0 درصد تغییر داد. دولت جنگ در غزه و اوکراین و شرایط تجاری ضعیف تر با چین و آلمان را به عنوان دلایل تجدید نظر ذکر کرد.

نگرانی ها در مورد اقتصاد فرانسه به دنبال آمارهای تولید ناخالص داخلی اخیر آلمان است که نشان دهنده رکود اقتصادی است. بدتر شدن شرایط اقتصاد کلان می تواند بر اقتصاد منطقه یورو بدون تعدیل بانک مرکزی اروپا با اهداف نرخ بهره تأثیر بگذارد.

سیر نرخ بهره بانک مرکزی اروپا با افزایش به مدت طولانی تر می تواند بر اقتصاد آلمان و کل منطقه یورو تأثیر بگذارد.

هیچ داده منطقه یورو یا ایالات متحده برای بررسی روز دوشنبه وجود نداشت. بازارهای ایالات متحده برای روز رئیس جمهور بسته بودند. با این وجود، داده های اخیر تورم ایالات متحده طنین انداز شد.

روز سه‌شنبه، PBoC نرخ‌های اولیه وام 1 ساله و 5 ساله (LPR) را قبل از زنگ افتتاح اروپا تعیین کرد. PBoC یک سال را در 3.45% رها کرد در حالی که LRP 5 ساله را از 4.2% به 3.95% کاهش داد.

سرمایه گذاران همچنین باید صحبت های مربوط به محرک ها از پکن را زیر نظر داشته باشند. برنامه هایی برای اجرای اقدامات محرک مالی می تواند تأثیر بیشتری داشته باشد.

در طول جلسه اروپا، تفسیر بانک مرکزی اروپا نیز می تواند سطوح قیمت را حرکت دهد. بازارها روی کاهش نرخ بهره در آوریل شرط بندی می کنند. هشدارها در مورد کاهش زودهنگام نرخ ها می تواند بر تقاضای خریداران برای سهام های فهرست شده در DAX تأثیر بگذارد.

هیچ شاخص اقتصادی از آلمان یا منطقه یورو برای بررسی وجود ندارد.

 

[advertise id=6 /]

 

تقویم اقتصادی امریکای شمالی

روز سه شنبه، بازارهای ایالات متحده پس از تعطیلات روز رئیس جمهور بازگشایی خواهند شد. شاخص اقتصادی پیشرو CB ایالات متحده باعث جلب توجه سرمایه گذاران خواهد شد. اقتصاددانان پیش بینی کردند که شاخص اقتصادی پیشرو CB پس از کاهش 0.1 درصدی در ماه دسامبر، 0.3 درصد در ژانویه کاهش یابد. دیدگاه ها در مورد چشم انداز اقتصادی می تواند بر احساسات نسبت به مسیر نرخ بهره فدرال رزرو تأثیر بگذارد.

در ماه دسامبر، هیئت کنفرانس به تاکید بر اعتماد ضعیف مصرف کننده ادامه داد. نظرات در مورد اعتماد مصرف کننده با گزارش احساسات مصرف کننده میشیگان در تضاد بود.

فراتر از اعداد، نظرات اعضای FOMC نیز نیاز به بررسی دارد. حمایت از به تاخیر انداختن کاهش نرخ بهره فدرال رزرو پس از ژوئن 2024 می تواند سهام حساس به نرخ را تحت فشار قرار دهد.

در کانادا شاخص هزینه مصرف کننده مهم خواهد بود. روز دوشنبه شاخص هزینه تولیدات صنعتی از 1.6- به 0.1- صعود داشت. صعود در داده cpiکانادا میتواند نشان دهنده قدرت مصرف کننده باشد و میتواند بر تورم ناشی از تقاضا تاثیربگذارد. بالا رفتن تورم ناشی از تقاضا متواند انتظارات را از کاهش نرخ های بهره بانک مرکزی کانادا کاهش بده.

1 اسفند 1402 09:56
 این دوشنبه شاهد یک تعطیلات در ایالات متحده و یک جلسه آرام هستیم. شاهین جاویدی

این دوشنبه شاهد یک تعطیلات در ایالات متحده و یک جلسه آرام هستیم.

لی کیانگ، نخست‌وزیر چین، با تاکید بر نگرانی دولت از بهبودی ناموفق و سقوط بازار سهام، خواستار اقدام «عمل‌گرایانه و نیرومند» برای تقویت اعتماد ملت به اقتصاد شد.

با بازگشت معامله گران  از تعطیلات سال نو شرقی، با احتیاط عمومی نسبت به بازار که ارقام خوش سفر و مخارج را خنثی کرد، سهام چین تا حدودی افزایش یافت.

قانونگذاران بریتانیایی گفتند که مزایای ورود بریتانیا به اتحادیه تجاری مهم ترانس پاسیفیک نامشخص است و این ضربه‌ای دیگر به دستور کار تجاری نخست‌وزیر ریشی سوناک پس از برگزیت است.

فروشندگان خانه در بریتانیا قیمت‌های درخواستی خود را برای دومین ماه افزایش دادند، در حالی که شواهد بیشتری مبنی بر اینکه بازار مسکن پس از بدترین سال از زمان بحران مالی در حال افزایش است.

نفت کاهش یافت، اما در سال جاری نزدیک به بالاترین سطح باقی ماند زیرا ادامه تنش ها در خاورمیانه بر ریسک بازار افزوده است.

30 بهمن 1402 10:59

تحلیل