Your browser does not support JavaScript!

تقویم اقتصادی 31 مارس 2023 رویترز

تقویم اقتصادی 31 مارس 2023 رویترز

تقویم اقتصادی آسیا

PMI رسمی NBS Manufacturing در مارس 2023 از بالاترین رقم نزدیک به 11 سال فوریه 52.6 اما بالاتر از تخمین های بازار 51.5 به 51.9 کاهش یافت. آخرین رقم به سومین ماه متوالی گسترش فعالیت کارخانه اشاره می کند که با رفع محدودیت های پاندمی باقی مانده در اواخر سال گذشته حمایت می شود. خروجی 54.6 در مقابل 56.7 در فوریه، سفارشات جدید (53.6 در مقابل 54.1) و فروش صادرات (50.4 در مقابل 52.4) همگی با سرعت کمتری افزایش یافتند در حالی که فعالیت خرید همچنان قوی بود (53.5).

همچنین، اشتغال پس از رشد قبلی (49.7 در مقابل 50.2) کاهش یافت و زمان تحویل کمی کاهش یافت (50.8 در مقابل 52.0). از نظر قیمت، هزینه ورودی کمترین افزایش را در سه ماه گذشته داشت و برای هفتمین ماه متوالی افزایش یافت (50.9 در مقابل 54.4). در حالی که هزینه های خروجی پس از افزایش برای اولین بار در 10 ماه در فوریه (48.6 در مقابل 51.2) کاهش یافت. در نهایت، احساسات تجاری علیرغم رسیدن به کمترین میزان خود در سه ماه گذشته (55 در مقابل 57.5) خوشبین باقی ماند.

 

china-business-confidence.png

بر اساس مدل‌های کلان جهانی و انتظارات تحلیلگران، انتظار می‌رود که اعتماد تجاری در چین تا پایان این سه‌ماهه به 51.20 واحد برسد. بر اساس مدل‌های اقتصادسنجی ما، پیش‌بینی می‌شود در بلندمدت، شاخص PMI تولید NBS چین در سال ۲۰۲۴ حدود ۵۳.۰۰ واحد و در سال ۲۰۲۵ به ۵۲.۰۰ امتیاز برسد.

 

تقویم اقتصادی.jpg

تقویم اقتصادی اروپا

برای یورو روز شلوغی در پیش است. انتظارات کاهش تورم منطقه یورو به احتمال زیاد مانع از شکست پیش از شاخص های اقتصادی امروز خواهد شد.
در اوایل جلسه اروپا، اعداد خرده فروشی و بیکاری آلمان قبل از اعداد تورم در منطقه یورو مورد توجه قرار خواهند گرفت.

آمار خرده فروشی آلمان  باید توجه بیشتری را جلب کند. با این حال، گزارش اولیه CPI منطقه یورو برای ماه مارس، نقطه کانونی خواهد بود. به دنبال ارقام ملایم‌تر تورم از آلمان، بازارها انتظار دارند که اعداد تورمی به بانک مرکزی اروپا اجازه دهند تا با فشار دادن دکمه مکث به سایر بانک‌های مرکزی بپیوندند.
اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که نرخ تورم سالانه منطقه یورو از 8.5 درصد به 7.1 درصد کاهش یابد.

تورم فرانسه در برآورد اولیه نشان داد که نرخ تورم قیمت مصرف کننده فرانسه در مارس 2023 به 5.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت که از بالاترین رقم 38 سال گذشته 6.3 درصدی در فوریه و به طور کلی مطابق با انتظارات بازار 5.5 درصد بود. با این حال، نرخ بسیار بالاتر از هدف ECB یعنی 2.0 درصد باقی مانده است. تورم انرژی از 14.1 درصد در ماه قبل به 4.9 درصد کاهش یافت و نرخ خدمات از 3.0 درصد به 2.9 درصد کاهش یافت. از سوی دیگر، قیمت مواد غذایی (15.8 درصد در مقابل 14.8 درصد)، کالاهای تولیدی (4.8 درصد در مقابل 4.7 درصد) و تنباکو (7.8 درصد در مقابل 0.2 درصد) سریعتر افزایش یافت. نرخ تورم سالانه هماهنگ اتحادیه اروپا نیز در ماه مارس از 7.3 درصد در دوره قبل به 6.6 درصد کاهش یافت.

 

france-inflation-cpi.png

 

با توجه به تورم، سرمایه گذاران باید سخنرانی های اعضای بانک مرکزی اروپا را نیز در نظر بگیرند. کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا امروز سخنرانی خواهد کرد. نظرات مربوط به تورم و سیاست پولی بانک مرکزی اروپا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

تقویم اقتصادی انگلستان

برای پوند روز نسبتاً شلوغی است. ارقام تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم باعث می شود تا در اواخر امروز، نرخ تورم و هزینه های شخصی ایالات متحده بیشتر جلب شود.
 اعداد تولید ناخالص داخلی بریتانیا برای سه ماهه چهارم امروز صبح مورد توجه قرار خواهند گرفت. آخرین دور شاخص‌های اقتصادی بریتانیا ترس از رکود اقتصادی بریتانیا را کاهش داده و انعطاف‌پذیری را در اقتصاد نشان داده است.

در حالی که انتظار داریم پوند نسبت به ارقام تولید ناخالص داخلی حساسیت نشان دهد، پاسخ به تجدیدنظرهای نزولی احتمالا کوتاه مدت خواهد بود. اعداد تولید ناخالص داخلی نیز بعید است بر تصمیمات بانک انگلستان تأثیر بگذارد، که همچنان بر تورم متمرکز است. اقتصاددانان پیش بینی می کنند که اقتصاد بریتانیا در سه ماهه چهارم بدون تغییر نسبت به ارقام اولیه متوقف شود. در سه ماهه سوم 2022، اقتصاد بریتانیا 0.2 درصد کاهش یافت.
با توجه به اعداد تولید ناخالص داخلی، سرمایه گذاران باید نظرات اعضای BoE را دنبال کنند. با این حال، طبق تقویم، امروز هیچ یک از اعضای MPC سخنرانی نمی‌کنند و این امر باعث می‌شود که مصاحبه با رسانه‌ها تأثیر بگذارد.

تقویم اقتصادی امریکا

با نگاهی به نشست ایالات متحده، این روز شلوغ تری در تقویم اقتصادی ایالات متحده است. شاخص قیمت اصلی PCE، احساسات مصرف‌کننده و ارقام هزینه‌های شخصی/درآمد توجه زیادی را به خود جلب می‌کند.

با جلوگیری از کاهش غیرمنتظره مخارج شخصی، شاخص قیمت Core PCE باید بر دلار امریکا تأثیر بگذارد. اقتصاددانان پیش بینی کردند که شاخص قیمت اصلی PCE در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.7 درصد افزایش یابد. اعداد تورمی بالاتر از برآوردها ، انتظار بازار از توقف نرخ بهره فدرال رزرو در نشست های بعدی را به چالش خواهد کشید.

سرمایه گذاران همچنین باید صحبت های فدرال رزرو در مورد سیاست های پولی و اقتصاد ایالات متحده را زیر نظر داشته باشند.

 

تگ ها :

    رای خود را به این مطلب ثبت کنید

    0 رای (NaN)
    لطفا نظر خود را درباره این مطلب بنویسید