Your browser does not support JavaScript!
نماشا

تقویم اقتصادی 17 می 2023 رویترز

تقویم اقتصادی 17 می 2023 رویترز

رشد دستمزد استرالیا در سه ماهه اول تسریع شد و احتمال اقدامات بیشتر سیاست RBA برای رساندن تورم به هدف را افزایش داد. تورم اصلی منطقه یورو و مذاکرات سقف بدهی ایالات متحده احتمالاً محرک های اصلی امروز خواهند بود.

تقویم اقتصادی آسیا

شروع نسبتاً شلوغی برای جلسه چهارشنبه است. در حالی که شاخص های اقتصادی ژاپن و چین نیز منتشر شدند،ولی رشد دستمزد استرالیا در کانون توجه بود.

شاخص قیمت دستمزد در سه ماهه اول 0.8 درصد در مقابل افزایش 0.9 درصدی پیش بینی شده افزایش یافت. در سه ماهه چهارم، شاخص نیز 0.8 درصد افزایش یافت. با این حال، دستمزدها در سه ماهه اول 3.7 درصد در مقابل 3.4 درصد در سه ماهه چهارم رشد داشته است. اقتصاددانان پیش بینی کردند دستمزدها 3.6 درصد افزایش یابد.

 

australia-wage-growth.png

رشد دستمزد یک نقطه کانونی برای RBA است، که همچنان متعهد به رساندن تورم به هدف است. افزایش رشد دستمزدها، تأثیر نرخ‌های بهره بالاتر بر درآمد و مصرف قابل تصرف را خنثی می‌کند. به طور قابل توجهی، اعداد بهتر از حد انتظار رشد دستمزد، RBA را برای حفظ چشم انداز سیاست هاوکیش، تحت فشار قرار می دهد.

طبق صورتجلسه RBA، اعضای هیئت مدیره شاهد تثبیت رشد دستمزدها هستند. اعداد متضاد می توانند قبل از زدن دکمه مکث، انتظارات برای افزایش نرخ بهره دیگر را تحریک کنند.

قیمت خانه های جدید در چین به کمترین میزان در 11 ماه گذشته رسیده است

میانگین قیمت مسکن جدید در 70 شهر بزرگ چین در آوریل 2023 نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.2 درصد کاهش یافت که بسیار کندتر از 0.8 درصد کاهش در ماه قبل است. این دوازدهمین ماه متوالی کاهش قیمت مسکن جدید بود، اما پایین‌ترین سرعت از ماه می 2022، در بحبوحه تلاش‌های پکن از سال گذشته برای تسریع اقدامات سیاستی برای ترغیب به بهبود بخش املاک بیمار است.

 

china-housing-index.png

داده های اولیه نشان می دهد که اقتصاد ژاپن پس از عدم رشد در سه ماهه چهارم، 0.4 درصد در سه ماهه اول سال 2023 رشد کرده است که از تخمین های بازار برای افزایش 0.1 درصدی فراتر رفته است. پس از لغو کامل کنترل‌های مرزی سخت، این سریع‌ترین سرعت رشد از سه ماهه دوم سال 2022 بود، با بیشترین افزایش مصرف خصوصی در سه فصل گذشته بود. همچنین، سرمایه گذاری تجاری به طور غیرمنتظره ای 0.9 درصد افزایش یافت که نسبت به 0.7 درصد کاهش قبلی، به شدت بازگشت. در همین حال، مخارج دولت برای سومین سه ماهه متوالی راکد شد، در حالی که تجارت خالص سهم منفی داشت زیرا صادرات (-4.2٪ در مقابل 2.0٪) بیش از واردات (-2.3٪ در برابر نرخ ثابت) کاهش یافت. اقتصاد در سال گذشته 1.1 درصد پیشرفت کرد که از رشد 2.1 درصدی در سال 2021 کاهش یافت.

 

تقویم اقتصادی.png

تقویم اقتصادی اروپا

این جلسه روز شلوغ دیگری برای EUR است. آمار ثبت خودروهای فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی امروز صبح مورد توجه قرار خواهد گرفت. در حالی که بعید است این اعداد بر بانک مرکزی اروپا تأثیر بگذارد، اما این آمار به سرمایه گذاران حسی از محیط اقتصاد کلان منطقه یورو می دهد.

اواخر امروز صبح، داده های تجاری ایتالیا نیز پیش از اعداد اولیه تورم منطقه یورو در ماه آوریل تأثیر خواهد گذاشت. با این حال، داده های تجاری ایتالیا باید تأثیر محدودی بر یورو داشته باشد و تورم به عنوان نقطه کانونی باشد. در حالی که رقم اصلی تورم تاثیر خواهد گذاشت، بانک مرکزی اروپا همچنان بر تورم اصلی متمرکز است.

اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که نرخ تورم سالانه اصلی از 5.7 درصد به 5.6 درصد کاهش یابد.

سرمایه گذاران همچنین باید نظرات بانک مرکزی اروپا را در طول روز دنبال کنند. اعداد تورمی بالاتر از حد انتظار می‌توانند به صحبت‌های هاوکیش تر دامن بزنند. اعضای هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، فرانک الدرسون(لحن هاوکیش)، فابیو پانتا (لحن داویش)، و لوئیس دی گویندوس (خنثی و کمی متمایل به سمت داویش) امروز در تقویم حضور دارند.

تقویم اقتصادی انگلستان

برای پوند ، روز آرامی در پیش است. هیچ شاخص اقتصادی بریتانیا برای بررسی وجود ندارد.

اندرو بیلی، رئیس بانک انگلستان، امروز در تقویم حضور دارد. رئیس بانک مرکزی انگلستان چشم انداز ستیزه جویانه ای در مورد رشد ارائه کرد اما از تعهد به اقدامات بیشتر خودداری کرد. آمار این هفته کمکی به اهداف BoE نخواهد کرد. شرایط بازار کار بدتر شد در حالی که رشد دستمزد همچنان بالا بود.

تقویم اقتصادی امریکا

با نگاهی به نشست ایالات متحده، این روز نسبتاً آرام در تقویم اقتصادی ایالات متحده است. بخش مسکن ایالات متحده با توجه به مجوزهای ساختمانی و اعداد شروع مسکن در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

در حالی که سرمایه گذاران می توانند بخش مسکن را آزمونی برای محیط اقتصاد کلان ایالات متحده در نظر بگیرند، تمرکز فدرال رزرو بر تورم و شرایط بازار کار باید تاثیر این اعداد را بر بازارهای مالی جهانی محدود کند.

با توجه به تقویم اقتصادی ایالات متحده، سرمایه گذاران باید گفتگوی اعضای FOMC با رسانه ها را دنبال کنند. پاول، رئیس فدرال رزرو روز جمعه سخنرانی می کند.

تگ ها :

    رای خود را به این مطلب ثبت کنید

    0 رای (NaN)
    لطفا نظر خود را درباره این مطلب بنویسید