Your browser does not support JavaScript!

تقویم اقتصادی 11 می 2023 رویترز

تقویم اقتصادی 11 می 2023 رویترز

اعداد تورم چین صبح امروز به رکود اقتصادی دامن زد. کاهش بیش از حد انتظار در شاخص قیمت تولیدکننده نگرانی هایی را ایجاد خواهد کرد. تفسیر تصمیمات بانک مرکزی اروپا و شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده با تداوم نگرانی‌های رکودی مورد توجه قرار خواهند گرفت.

تقویم اقتصدی آسیا

در تقویم اقتصادی آسیا، صبح نسبتا شلوغی است. پس از گزارش CPI ایالات متحده در روز چهارشنبه، تورم دوباره در کانون توجه قرار گرفت. برخلاف فضای تورمی گسترده تر، ارقام تورم از چین نشان دهنده تقاضا و رشد ضعیف است.

ارقام امروزی برای کسانی که امیدوار به افزایش تقاضا برای افزایش قیمت عمده‌فروشی و مصرف‌کننده بودند، آرامش چندانی نداشت.

 

china-inflation-cpi.png

در ماه آوریل، نرخ تورم سالانه از 0.7 درصد به 0.1 درصد در مقابل 0.4 درصد پیش بینی شده کاهش یافت. پس از کاهش 0.3 درصدی در ماه مارس، قیمت مصرف کننده در ماه آوریل 0.1 درصد کاهش یافت. به طور قابل توجهی، شاخص هزینه تولیدکننده در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال قبل 3.6 درصد در مقابل 2.5 درصد در مارس کاهش یافت. اقتصاددانان کاهش 3.2 درصدی را پیش بینی کردند.

ارقام تورم عمده فروشی نشانه ضعف بیشتر تقاضا است. در حالی که آخرین ارقام برای اقتصادهای وابسته به تجارت، از جمله استرالیا و نیوزیلند، یک موهبت است، اما اعداد تورم نیز پرچم‌های قرمز را افزایش می‌دهند و سیگنال‌های تقاضا و رشد قرمز چشمک می‌زنند.

اعداد تورم از چین به دنبال گزارش CPI ایالات متحده از چهارشنبه است. تورم ایالات متحده در ماه آوریل همچنان بالا بود. نرخ تورم سالانه آمریکا از 5.0 درصد به 4.9 درصد کاهش یافت.

 

تقویم اقتصادی.png

تقویم اقتصادی اروپا

برای ناحیه یورو روز آرامی در پیش است. امروز هیچ شاخص اقتصادی منطقه یورو برای سرمایه گذاران وجود ندارد. فقدان شاخص‌های اقتصادی، یورو را در دست صحبت‌های اعضا بانک مرکزی و اعداد تورم از چین قبل از نشست آمریکا خواهد گذاشت.

ارقام تورم عمده‌فروشی نشان‌دهنده ضعف بیشتر تقاضا بود که بر دارایی‌های پرریسک‌تر و یورو تاثیر گذاشت.

همانطور که اعداد تورم طنین انداز می شوند، سرمایه گذاران باید نظرات اعضای بانک مرکزی اروپا را با توجه به حساسیت به تورم نظارت کنند. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در نشست وزرای دارایی و روسای بانک مرکزی G7 شرکت خواهد کرد. اعضای هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، ایزابل اشنابل (لحن هاوکیش) و لوئیس دی گیندوس(لحن داویش نسبی) نیز در تقویم برای سخنرانی امروز حضور دارند.

روز سه‌شنبه، ایزابل اشنابل همچنان متعصب باقی ماند و به بازارها هشدار داد که تا زمانی که تورم اصلی کاهش یابد، نرخ‌های بهره را افزایش دهند. اشنابل این را برای گفتن داشت،

 

"بر اساس داده‌های امروزی، شکی نیست که ما باید تلاش بیشتری انجام دهیم تا به موقع تورم را به هدف ۲ درصدی خود برگردانیم. ما نرخ ها را قاطعانه افزایش خواهیم داد تا زمانی که مشخص شود که تورم اصلی نیز به طور مداوم در حال کاهش است."

 

تقویم اقتصادی انگلستان

روز بزرگی برای پوند به دلار آمریکا در پیش است. تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی انگلیس و راهنمایی های آینده در بعدازظهر امروز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

هیچ شاخص اقتصادی بریتانیا برای بررسی وجود ندارد. با این حال، بانک انگلستان تصمیم سیاست پولی خود را امروز بعدازظهر اعلام خواهد کرد.

بازارها روی افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره تا ۴.۵۰ درصد شرط می‌بندند، با تقسیم آرا ۷ بر ۲ به نفع یک حرکت هاوکیش.

 

بانک مرکزی انگلستان.png

افزایش نرخ بهره ۲۵ واحدی پیش‌بینی‌شده و تقسیم اعضا به رای  ۷ به۲  افزایش نرخ های بهره، تمرکز بازار را به گزارش سیاست پولی بانک مرکزی انگلیس، صورتجلسات جلسه MPC و اظهارات پس از اعلامیه اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس تغییر می‌دهد.

تورم بریتانیا در ماه آوریل 10.1 درصد بود. با توجه به اینکه اقتصاد بریتانیا در سه ماهه دوم انعطاف پذیری نشان می دهد، افزایش بیشتر نرخ بهره BoE ممکن است در افق باشد. با این حال، انقباض بیشتر اقتصاد بریتانیا را در معرض خطر رکود عمیق قرار می دهد.

چشم انداز فرماندار بیلی در مورد اقتصاد، تورم و سیاست پولی کلیدی باقی خواهد ماند زیرا بازارها شرط بندی ها را برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سال 2023 تسهیل می کنند.

ما این رویداد را در اشتراک خصوصی بصورت زنده پوشش خواهیم داد.

تقویم اقتصادی ایالات متحده امریکا

با نگاهی به نشست ایالات متحده، این یک روز شلوغ در تقویم اقتصادی ایالات متحده است. مدعیان اولیه بیکاری ایالات متحده و اعداد تورم عمده فروشی در کانون توجه قرار خواهند گرفت.

به دنبال گزارش CPI ایالات متحده، نرخ تورم عمده‌فروشی ملایم‌تر و افزایش مدعیان بیکاری، فشار بر فدرال رزرو را جهت افزایش نرخ های بهره برای مهار تورم کاهش داده و از دارایی‌های پرخطر حمایت می‌کند.

اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که ادعاهای اولیه بیکاری از 242 هزار به 245 هزار و شاخص قیمت تولیدکننده 2.4 درصد نسبت به سال گذشته در آوریل در مقابل 2.7 درصد در مارس افزایش یابد.

با توجه به تورم و بازار کار، ما انتظار داریم که نظرات اعضای FOMC نیز تأثیر بگذارد. کریستوفر والر عضو رای دهنده به نرخ های بهره FOMC (با لحن هاوکیش) در تقویم قرار دارد تا بعداً امروز سخنرانی کند.

فراتر از تقویم اقتصادی، بخش بانکی، سقف بدهی ایالات متحده و درآمد شرکت ها نیز نیاز به بررسی دارند.

تگ ها :

    رای خود را به این مطلب ثبت کنید

    0 رای (NaN)
    لطفا نظر خود را درباره این مطلب بنویسید