Your browser does not support JavaScript!
آیا بانک مرکزی کانادا افزایش نرخ های بهره را از سر میگیرد؟

آیا بانک مرکزی کانادا افزایش نرخ های بهره را از سر میگیرد؟

پس از دو جلسه متوالی ثابت ماندن در سیاست های پولی، اکنون درصد قابل قبولی از فعالان بازار انتظار دارند که BoC در جلسه چهارشنبه در ساعت 17:30 ، نرخ بهره را افزایش دهد. هیاهوی افزایش نرخ بهره توسط داده های تولید ناخالص داخلی بسیار بهتر از انتظار برای سه ماهه اول تقویت شد. آیا سیاستگذاران واقعاً دکمه افزایش نرخ بهره را فشار خواهند داد یا صبور خواهند بود و قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا افزایش بیشتر نرخ بهره مناسب است، منتظر داده های دریافتی بیشتری خواهند بود؟

 

نرخ بهره کانادا.png

 

بانک مرکزی کانادا در آخریننشست خود تصمیم گرفت تا برای دومین جلسه متوالی همانطور که تا حد زیادی پیش بینی شده بود نرخ های بهره را ثابت نگه دارد. با این حال، آن‌هایی را که انتظار کاهش نرخ بهره را در اواخر سال جاری داشتند، راضی نکرد، با بیانیه‌ای که نشان داد سیاست‌گذاران همچنان آماده هستند تا در صورت لزوم نرخ‌ها را افزایش دهند.

 

نرخ ترمینال کانادا.png

داده های پس از جلسه به انتخاب بانک مبنی بر باز گذاشتن درهای افزایش بیشتر اعتبار می بخشد. گزارش مشاغل آوریل نشان داد که نرخ بیکاری در 5.0٪ ثابت مانده است، فقط یک تیک بالاتر از پایین ترین سطح خود در بیش از پنج دهه گذشته، در حالی که داده های تورم در ماه نشان می دهد که تورم کل در آوریل شتاب گرفته است، و اگرچه همه معیارهای اساسی کند شده اند.

 

تورم کانادا.png

مهمتر از همه، رشد اقتصاد در طول سه ماه اول سال پس از رکود در پایان سال 2022، دو برابر سرعت تخمینی شده بود که منجر به افزایش سرسام آور نرخ سالانه سه ماهه به 3.1 درصد از -0.1 درصد شد.

اما احتمال افزایش نرخ بهره در جولای بیشتر است

با گفتن همه اینها، اگرچه فعالان بازار متقاعد شده اند که افزایش دیگری ممکن است به طور قطعی روی میز باشد، آنها احتمال زیادی برای وقوع این اتفاق در گردهمایی این هفته نمی بینند. آنها احتمال 40% را به سناریوی صعود اختصاص می دهند و 60% باقیمانده به عدم اقدام اشاره می کنند. آنها بر این باورند که افزایش احتمال بیشتری در ماه جون و تقریباً یک افزایش دیگر تا دسامبر ارائه می شود.

 

نرخ بهره بانک مرکزی کانادا.png

بنابراین، اگر سیاست‌گذاران کنار بمانند و به مکث در نرخ های بهره پایبند باشند که در صورت نیاز آمادگی بیشتری برای اقدامات هاوکیش داشته باشند، احتمالاً نزول ممکن است اما نه نزول پایدار. برای سقوط قابل توجه و پایدار در واحد پول کانادا، مقامات ممکن است نیاز داشته باشند که پایان سیاست های هاوکیش را اعلام کنند، که طبق داده های ذکر شده به نظر می رسد کمترین سناریو باشد.

 مقامات ممکن است ترجیح دهند قبل از افزایش دوباره منتظر اطلاعات بیشتر باشند. آنها می توانند این کار را در نشست جولای انجام دهند، جایی که پیش بینی های به روز شده اقتصاد کلان در دسترس خواهد بود. اکنون، در صورتی که بانک مرکزی کانادا در این هفته دکمه افزایش نرخ ها را فشار می‌دهد، لونی می‌تواند افزایش یابد.

16 خرداد 1402 14:20
پیش‌بینی قیمت نفت: توافق تولید اوپک پلاس خوش‌بینی بازار را تقویت می‌کند، اما نگرانی‌های اقتصادی جهانی همچنان ادامه دارد

پیش‌بینی قیمت نفت: توافق تولید اوپک پلاس خوش‌بینی بازار را تقویت می‌کند، اما نگرانی‌های اقتصادی جهانی همچنان ادامه دارد

قیمت نفت WTI در حالی کاهش می یابد که نگرانی ها در مورد چشم انداز اقتصاد جهانی بر کاهش تولید عربستان سعودی سایه افکنده است.

آب نبات چوبی عربستان نتوانست نفت را شیرین کند. عربستان سعودی با اعلام کاهش یک میلیون بشکه ای در روز به تنهایی پیش رفت. در حالی که واکنش اولیه جهش قیمت ها بود، این واقعیت که هیچ کشور اوپکی یا غیراوپک دیگری به آن ملحق نشد، اکنون بر این کالا تاثیر می گذارد.

 

نفت خام.png

قیمت نفت در روز سه‌شنبه پس از افزایش روز گذشته، کاهش جزئی را تجربه کرد. علیرغم اعلام عربستان سعودی مبنی بر بزرگترین کاهش تولید خود در سال‌های اخیر، نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز اقتصاد جهانی بر نگرانی‌های عرضه غلبه کرد. بزرگترین صادرکننده جهان، عربستان سعودی، فاش کرد که تولید این کشور در ماه جولای با یک میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت و به 9 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که منجر به افزایش اولیه قیمت نفت خام WTI آمریکا شد.

نگرانی های اقتصادی قیمت نفت را مهار می کند

در حالی که کاهش تولید در مرکز توجه قرار گرفته است، نگرانی‌ها در مورد پس‌زمینه اقتصاد جهانی، دستاوردها را محدود کرده است. فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی (IEA) اعلام کرد که احتمال افزایش قیمت نفت با توافق جدید اوپک پلاس به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. با این حال، بازار همچنان در حال ارزیابی تاثیر واقعی کاهش تولید عربستان سعودی است و آن را به عنوان نشانه ای صعودی برای نفت تفسیر می کند.

تحلیلگران گلدمن ساکس قرارداد تولید را برای بازارهای نفت «متوسط صعودی» می دانند و پیش بینی می کنند که قیمت برنت در دسامبر 2023 بسته به مدت زمانی که عربستان سعودی تولید خود را در 9 میلیون بشکه در روز نگه دارد، می تواند 1 تا 6 دلار در هر بشکه افزایش یابد.(این پیش بینی ارزش معامله ندارد) آنها خاطرنشان می کنند که تأثیر فوری بازار ممکن است به دلیل زمان مورد نیاز برای کاهش موجودی ها کمتر باشد، اما این خبر قبلاً تا حدی در انتظارات بازار لحاظ شده است.

معامله گران به دنبال راهنمایی فدرال رزرو هستند

با نگاهی به آینده، فعالان بازار مشتاقانه منتظر تصمیم فدرال رزرو ایالات متحده در مورد نرخ های بهره در ماه جون و داده های تجاری چین در ماه می هستند که بینشی از تقاضای دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان ارائه می دهد. اگرچه نرخ های بهره بالاتر از سوی فدرال رزرو به طور بالقوه می تواند تقاضای انرژی را کاهش دهد، بسیاری از تحلیلگران با توجه به داده های اقتصادی اخیر مصرف قوی را پیش بینی می کنند. علاوه بر این، انتظار می‌رود اقتصاد ایالات متحده یک فصل سفر تابستانی قوی را به نمایش بگذارد و تقاضای قابل‌توجهی برای بنزین و سوخت جت را افزایش دهد.

بازگشت چین مورد انتظار است

علیرغم محدودیت‌های محدود COVID در چین، انتظار می‌رود این کشور مجدداً به توسعه اقتصادی بازگردد. ایالات متحده بدون رکود است و اقتصاد اروپا عملکرد خوبی دارد. این باید تقاضای نفت را افزایش دهد.

چشم انداز کوتاه مدت

علیرغم نگرانی های اقتصادی جهانی، قیمت نفت تحت تاثیر کاهش تولید عربستان سعودی است. فعالان بازار به دلیل توافق اوپک پلاس و انتظارات تقاضای قوی چشم انداز مثبتی را پیش بینی می کنند.

 

16 خرداد 1402 11:30
پیش بینی گاز طبیعی: تقاضای قوی و صادرات بی سابقه به مکزیک، علیرغم جریان محدود LNG، قیمت گاز را افزایش داد.

پیش بینی گاز طبیعی: تقاضای قوی و صادرات بی سابقه به مکزیک، علیرغم جریان محدود LNG، قیمت گاز را افزایش داد.

با واکنش معامله گران به پیش بینی های تجدید نظر شده تقاضا و رکورد صادرات به مکزیک، قیمت گاز طبیعی نشانه هایی از بازگشت را نشان می دهد. علیرغم سطح تولید نزدیک به رکورد در ایالات متحده و کاهش جریان گاز به کارخانه های صادراتی LNG، قیمت ها ثابت است. افزایش علاقه به تجارت انرژی به معاملات آتی گاز NYMEX منعکس شده است که به بالاترین سطح خود از سپتامبر 2021 رسیده است.

 

گاز طبیعی.jpg

کاهش قیمت گاز در بازار

در بازار نقدی، قیمت بنزین کاهش یافت که پایین‌ترین قیمت از اکتبر 2020 است. این کاهش را می‌توان به دلیل تقاضای پایین ناشی از شرایط آب و هوایی ملایم نسبت داد. با این حال، هواشناسان انتظار دارند دمای هوا در 48ایالت های  پایین تا 15 جون به طور متوسط باقی بماند و پس از آن پیش بینی می شود که از 16 تا 17 جون بالاتر از حد نرمال باشد.

افزایش تقاضای گاز

Refinitiv، پیش‌بینی می‌کند که تقاضای گاز ایالات متحده، از جمله صادرات، از 91.0 میلیارد مکعب در روز در این هفته به 93.9 میلیارد مکعب در روز در هفته آینده و 95.0 میلیارد مکعب در روز طی دو هفته با شروع هوای گرم‌تر خواهد رسید. این پیش‌بینی نشان‌دهنده تقاضای بالاتر از پیش‌بینی‌های قبلی است. قابل ذکر است که صادرات به مکزیک در ماه جون به 7.6 میلیارد مکزیک رسیده است که از رکورد ماه قبل فراتر رفته است. علاوه بر این، جریان گاز به کارخانه‌های اصلی صادرات LNG ایالات متحده در این ماه به 13.1 میلیارد مکعب در روز افزایش یافته است، اگرچه این رقم به دلیل نگهداری مداوم در تأسیسات مختلف کمتر از رکورد آوریل باقی مانده است.

ذخیره سازی گاز فراتر از انتظارات

در سمت عرضه، شرکت های آب و برق طی هفته منتهی به 26 می 110 میلیارد فوت مکعب گاز به ذخیره سازی اضافه کردند که فراتر از انتظارات تحلیلگران بود. این افزایش را می توان به شرایط آب و هوایی ملایم نسبت داد که تقاضای گرمایش و سرمایش را کاهش داد. در نتیجه، ذخایر گاز اکنون به 2.446 تریلیون فوت مکعب (tcf) رسیده است که نشان دهنده 16.6 درصد مازاد در مقایسه با میانگین پنج ساله در این زمان از سال است.

پیش بینی کوتاه مدت

به طور خلاصه، با وجود تولید قوی ایالات متحده و جریان محدود گاز به کارخانه های صادرات LNG، قیمت گاز طبیعی در حال افزایش است. پیش بینی هوای گرمتر و افزایش تقاضا، به ویژه از سوی مکزیک، روند صعودی را هدایت می کند. افزایش علاقه باز در معاملات آتی گاز NYMEX نشان دهنده علاقه فزاینده به تجارت انرژی است. با این حال، شرایط آب و هوایی معتدل منجر به کاهش قیمت‌های لحظه‌ای در بازار شده است که تأثیر آب و هوا بر تقاضای گاز را برجسته می‌کند.

15 خرداد 1402 16:18
پیش بینی قیمت نفت: با کاهش تولید عربستان سعودی، عرضه کمتری انتظار می رود

پیش بینی قیمت نفت: با کاهش تولید عربستان سعودی، عرضه کمتری انتظار می رود

کاهش تولید 1 میلیون بشکه‌ای در روز عربستان سعودی با هدف مقابله با چالش‌های اقتصاد کلان در بازار نفت خام است.

قیمت نفت خام تگزاس آمریکا روز دوشنبه به دنبال اعلام عربستان سعودی مبنی بر کاهش یک میلیون بشکه ای تولید نفت خام در روز از ماه جون به بعد، بیش از یک دلار در هر بشکه افزایش یافت. این اقدام بزرگترین صادرکننده نفت جهان با هدف مقابله با چالش های کلان اقتصادی است که بر بازار سنگینی می کند. وزارت انرژی عربستان فاش کرد که تولید این کشور در ماه جون به 9 میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد که این مهم‌ترین کاهش آن در سال‌های اخیر است و به افزایش اخیر قیمت نفت کمک می‌کند.

کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی مکمل توافق گسترده‌تر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه برای محدود کردن عرضه نفت تا سال 2024 است. اوپک پلاس در حال حاضر حدود 40 درصد از تولید جهانی نفت خام را به خود اختصاص داده است در حال حاضر کاهش 3.66 میلیون بشکه در روز، معادل 3.6 درصد از تقاضای جهانی را اجرا کرده است.

این تصمیم غیرمنتظره عربستان سعودی به احتمال زیاد باعث انقباض بیشتر در بازار نفت در نیمه دوم سال خواهد شد. شرکت مشاوره ریستاد انرژی پیش بینی می کند که کاهش بیشتر تولید توسط عربستان سعودی، کسری بازار را به بیش از 3 میلیون بشکه در روز در ماه جولای افزایش می دهد و به طور بالقوه قیمت ها را در هفته های آینده افزایش می دهد.

تحلیلگران گلدمن ساکس نتیجه این نشست را برای بازارهای نفت «نسبتاً صعودی» ارزیابی می‌کنند و پیش‌بینی می‌کنند که می‌تواند قیمت برنت در دسامبر ۲۰۲۳ را ۱ تا ۶ دلار در هر بشکه افزایش دهد. با این حال، تأثیر این کاهش ها ممکن است محدود باشد زیرا این گروه اهداف را برای کشورهایی مانند روسیه، نیجریه و آنگولا تنظیم کرد تا با سطح تولید واقعی آنها هماهنگ شود. در مقابل، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) مجاز شد تا اهداف تولید خود را حدود 200000 بشکه در روز افزایش دهد تا به 3.22 میلیون بشکه در روز برسد.

در همین حال، در ایالات متحده، تعداد دکل های نفتی فعال با کاهش قابل توجهی روبرو شد و با 15 افت در هفته گذشته به 555 رسید. این رقم نشان‌دهنده پایین‌ترین تعداد از آوریل 2022 است که نشان می‌دهد فعالیت حفاری به دلیل قیمت‌های ضعیف‌تر، هزینه‌های بالاتر و شرکت‌ها که هزینه‌ها را به سمت بازپرداخت سهامداران هدایت می‌کنند کند شده است.

با تعهد عربستان سعودی به کاهش بیشتر تولید و پتانسیل برای بازار فشرده تر، چشم انداز کوتاه مدت نفت صعودی به نظر می رسد. معامله گران و سرمایه گذاران باید تحولات ماه های آینده را به دقت زیر نظر داشته باشند، زیرا تأثیر این اقدامات آشکار می شود و به طور بالقوه بر قیمت نفت تأثیر می گذارد.

 

نفت خام تگزاس.png

 

15 خرداد 1402 11:52
طلا بر اساس انتظارات خوش بینانه فدرال رزرو، نرخ های بدون تغییر و کاهش ارزش دلار افزایش یافت.

طلا بر اساس انتظارات خوش بینانه فدرال رزرو، نرخ های بدون تغییر و کاهش ارزش دلار افزایش یافت.

طلا  به دلیل انتظارات خوش بینانه از توقف موقت اقدامات انقباضی  فدرال رزرو و پیشرفت در حل مشکل سقف بدهی ایالات متحده، برای بزرگترین افزایش هفتگی خود در تقریبا دو ماه اخیر آماده است. با افزایش 1.7 درصدی تا کنون در این هفته، طلا در مسیر بهترین عملکرد خود از اوایل آوریل قرار گرفته است. جو فعلی در بازار طلا همچنان مثبت است و احتمال افزایش بیشتر قیمت وجود دارد زیرا پیش بینی می شود فدرال رزرو در ماه جون موضع فعلی خود را حفظ کند. اما آیا امروز روز مناسبی برای معامله است؟

 

نمودار هفتگی طلا.png

هارکر از فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره مخالف است

پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، در نشست آتی تعیین نرخ در ماه جون، نظر خود را علیه افزایش نرخ بهره ابراز کرد. هارکر با وجود اذعان به کاهش مداوم و آرام تورم بالا، از مکثی برای ارزیابی وضعیت حمایت کرد. او بر تأثیر کاهش‌دهنده افزایش نرخ‌های قبلی فدرال رزرو، به ویژه بر قیمت مسکن تاکید کرد و نسبت به عدم قطعیت‌های پیرامون پویایی تورم و سرعت کاهش اعتبار ابراز نگرانی کرد. هارکر پیشنهاد کرد که فدرال رزرو باید فعلاً در قلمرو محدودکننده بدون عجله برای افزایش بیشتر نرخ بهره بماند.

انتظارات بازار با موضع هارکر مطابقت دارد، زیرا احتمال 73.7 درصدی وجود دارد که نرخ ها در جون بدون تغییر باقی بماند. طلا که بازدهی بهره خود را ندارد، با افزایش نرخ بهره جذابیت خود را از دست می دهد. علاوه بر این، شاخص دلار آمریکا در حال حاضر نزدیک به پایین‌ترین حد یک هفته‌ای معامله می‌شود و طلا را برای خریدارانی که ارزهای دیگر دارند، مقرون به صرفه‌تر می‌کند.

 

شاخص دلار.png

 

سنا لایحه سقف بدهی را تصویب کرد

در اخبار دیگر، مجلس سنای ایالات متحده با موفقیت یک لایحه دو حزبی را با حمایت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به تصویب رساند تا سقف بدهی دولت را افزایش دهد و از یک نکول تاریخی که ممکن بود برای اولین بار در تاریخ رخ دهد، جلوگیری کند.

بازار در انتظار گزارش NFP است

سرمایه گذاران همچنین گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) وزارت کار ایالات متحده را که قرار است در ساعت 16:00 منتشر شود، از نزدیک زیر نظر دارند. انتظار می‌رود که کاهش رشد شغلی ایالات متحده در ماه می نشان دهد که به طور بالقوه به فدرال رزرو اجازه می‌دهد از افزایش نرخ بهره در این ماه چشم‌پوشی کند، که اولین شکست در کمپین سخت‌گیرانه سیاست‌های تهاجمی آنها در بیش از یک سال گذشته است. با وجود کاهش پیش‌بینی‌شده، پیش‌بینی می‌شود که بازار کار همچنان محدود بماند و نرخ بیکاری به 3.5 درصد افزایش یابد. در حالی که اقتصاد به سمت رکود پیش نمی رود، برخی از نقاط ضعف شروع به ظهور کرده اند.

انتظار می رود رشد شغل کاهش یابد

به گفته اقتصاددانان مورد نظر رویترز، این گزارش احتمالاً افزایش 190000 شغلی در حقوق و دستمزدهای غیرکشاورزی را نشان می‌دهد که نسبت به میانگین ماهانه 285000 شغلی که در چهار ماهه اول سال مشاهده شده بود کاهش یافته است، اما هنوز بسیار بالاتر از سطح مورد نیاز برای تداوم است. رشد جمعیت در سن کار با توجه به تعدیل نزولی 149000 در ماه قبل، اصلاحات داده های مارس و آوریل به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گزارش حقوق و دستمزد به تنظیم لحن بازار کمک می کند.

نتیجه گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی می تواند به طور قابل توجهی بر احساسات بازار تأثیر بگذارد و بر تصمیم گیری کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در هفته آینده تأثیر بگذارد. یک گزارش قوی از بازار کار ممکن است باعث افزایش ارزش دلار شود که نویدبخش خوبی برای قیمت طلا نخواهد بود.

 

 

12 خرداد 1402 13:24
پیش بینی قیمت دلار: جهت دلار آمریکا نامشخص است زیرا تصویب سقف بدهی در کنگره و انتظارات افزایش نرخ فدرال رزرو محک های دو سویه هستند..

پیش بینی قیمت دلار: جهت دلار آمریکا نامشخص است زیرا تصویب سقف بدهی در کنگره و انتظارات افزایش نرخ فدرال رزرو محک های دو سویه هستند..

دلار آمریکا، یک ارز کلیدی جهانی، با وجود اینکه نزدیک به بالاترین حد دو ماهه خود باقی مانده است، در روز سه‌شنبه در برابر همتایان اصلی خود کاهش جزئی را تجربه می‌کند. این کاهش پس از دستیابی به توافق بر سر سقف بدهی ایالات متحده صورت می گیرد که احساسات ریسک را تقویت کرده است. با این حال، این توافق ممکن است در کنگره با چالش هایی روبرو شود و عنصر عدم اطمینان را به وضعیت اضافه کند.

شاخص دلار که واحد پول ایالات متحده را در برابر شش همتای اصلی خود اندازه گیری می کند، با 0.125 درصد کاهش به 104.17 رسیده است و کمی از بالاترین رقم اخیر 104.42 که در روز جمعه به دست آمده بود، فاصله گرفته است. با این وجود، انتظار می‌رود این شاخص در ماه افزایش 2.5 درصدی را ثبت کند که منعکس کننده قدرت کلی دلار آمریکا است.

 

شاخص دلار.png

 

در سایر ارزها، یورو با 0.09 درصد افزایش به 1.0715 دلار رسیده است، در حالی که پوند انگلیس با قیمت 1.2365 دلار معامله می شود که نشان دهنده افزایش 0.11 درصدی در روز است. در همین حال، ین ژاپن با 0.28 درصد افزایش به 140.06 در هر دلار رسید و از پایین ترین سطح شش ماهه ثبت شده در روز گذشته بهبود یافت.

عملکرد ین در آینده ممکن است تحت تأثیر خوش بینی در مورد اجتناب از نکول ایالات متحده باشد. اگر نرخ برابری دلار/ین افزایش قابل توجهی داشته باشد، ممکن است اقدامات مقامات ژاپنی را آغاز کند. این به طور بالقوه می تواند منجر به تقویت ین در هفته های آینده شود. عواملی مانند نرخ بازدهی بالاتر خزانه داری ایالات متحده و انتظارات محدود بانک مرکزی ژاپن برای انقباض ممکن است در افزایش نرخ مبادله USD/JPY نقش داشته باشد.

قرارداد سقف بدهی با مخالفت روبرو می شود

علیرغم توافق اخیر سقف بدهی، قانونگذاران محافظه کار جمهوری خواه مخالفت خود را با توافق پیشنهادی ابراز کرده اند. این به چالش‌های پیش روی جو بایدن، رئیس‌جمهور و کوین مک‌کارتی، رهبر مجلس نمایندگان می‌افزاید. این بسته به تصویب مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری خواهان و سنای تحت کنترل دموکرات ها قبل از رسیدن به سقف بدهی نیاز دارد که پیش بینی می شود تا دوشنبه آینده انجام شود.

این وضعیت شبیه به بازی  بین دو حزب سیاسی است که هیچ یک از طرفین حاضر به عقب نشینی نیستند. با این حال، ممکن است با افزایش سقف بدهی و اجرای کاهش هزینه ها در بودجه سال مالی 2024، مصالحه میانی حاصل شود.

لایحه پیشنهادی، شامل 99 صفحه، با هدف تعلیق محدودیت بدهی تا 1 ژانویه 2025، عملاً به تعویق انداختن موضوع حساس سیاسی به پس از انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر 2024 است. همچنین شامل سقفی برای هزینه های خاص دولت طی دو سال آینده است. همانطور که جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا هشدار داد، عدم افزایش سقف بدهی تا 5 ژوئن می تواند منجر به نکول دولت شود.

عدم قطعیت به عنوان سناریوی پیش‌فرض باقی می‌ماند، انتظارات افزایش نرخ از دلار حمایت می‌کند

انتظار می‌رود که عدم قطعیت در مورد نکول بالقوه دولت ایالات متحده تا زمانی که کنگره با موفقیت این توافق را به قانون تبدیل کند، ادامه خواهد داشت. با این حال، خارج از هرگونه نوسانات ناشی از مسائل سقف بدهی، انتظارات برای افزایش نرخ فدرال رزرو احتمالاً در کوتاه مدت از دلار آمریکا حمایت می کند. در حال حاضر بازارها با احتمال 60 درصد افزایش 25 واحدی در ماه جون، در مقایسه با احتمال 26 درصدی یک هفته قبل، قیمت گذاری می کنند.

 

صندوق ها آتی فدرال رزرو.png
صندوق ها آتی فدرال رزرو

 

 

علاوه بر این، قرارداد سقف بدهی تأثیری بر اوراق خزانه‌داری آمریکا با تاریخ طولانی‌تر داشته است و باعث کاهش بازدهی با افزایش قیمت اوراق شده است. بازدهی معیار 10 ساله با 6 واحد کاهش به 3.7596 درصد رسید، در حالی که بازدهی 30 ساله با 5.5 واحد کاهش به 3.9207 درصد رسید.

 

نرخ های بازدهی خزانه داری ایالات متحده.png

 

دلار با عدم قطعیت مواجه است

در نتیجه، شاخص دلار آمریکا علیرغم کاهش اندک در برابر ارزهای اصلی، انعطاف پذیری نشان می دهد. در حالی که توافق سقف بدهی احساس ریسک را افزایش داده است، عبور آن از کنگره نامشخص است.

در کوتاه مدت، دلار آمریکا احتمالاً توسط انتظارات برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو حمایت می شود. با این حال، پتانسیل نکول دولت آمریکا عنصری از غیرقابل پیش بینی بودن را به بازارهای ارز اضافه می کند.

9 خرداد 1402 10:02
تورم بالا برای افزایش نرخ بهره بانک انگلستان

تورم بالا برای افزایش نرخ بهره بانک انگلستان

داده‌های CPI آوریل بریتانیا با کاهش نرخ تورم و قیمت‌های انرژی کمتر از حد انتظار افزایش یافت. شاید مهم‌تر از آن، در حال حاضر به نظر می‌رسد که فشارهای زیربنایی قیمت همچنان در حال تشدید هستند زیرا هم تورم اصلی و هم تورم خدمات افزایش می‌یابد.

به نظر ما، رشد دستمزدهای بالا باید روندهای تورم اساسی را در کوتاه مدت افزایش دهد. با توجه به اینکه پویایی تورم در بریتانیا قوی‌تر از حد انتظار باقی مانده است، اکنون پیش‌بینی می‌کنیم که بانک مرکزی انگلیس (BoE) انقباضات پولی بیشتری نسبت به گذشته ارائه دهد.

به طور خاص، ما انتظار داریم که بانک مرکزی در هر دو نشست جون و آگوست، نرخ‌ها را 25 صدم درصد افزایش دهد که در آن اوج نرخ سیاستی در 5.00 درصد خواهد بود. ما همچنین انتظار داریم که فشارهای قیمتی ادامه داشته باشد که BoE را از کاهش پیش از موعد سیاست های پولی منصرف کند و اکنون پیش بینی می کنیم که بانک انگلستان شروع به کاهش نرخ بهره در سه ماهه دوم تا 2024 کند.

 

انتظارات نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان.png

تورم بریتانیا  بسیار بالاست

شاخص قیمت مصرف کننده در آوریل انگلستان برای سیاست گذاران بانک مرکزی انگلستان و عموم مردم بریتانیا یک شگفتی ناخوشایند بود. تورم اصلی کاهش یافت و قیمت انرژی کاهش یافت، البته بسیار کمتر از حد انتظار. شاخص CPI از 10.1 درصد سالانه در ماه مارس به 8.7 درصد در آوریل کاهش یافت، اما این رقم همچنان بسیار بالاتر از پیش‌بینی اجماع 8.2 درصدی بود. شاید حتی مشکل‌سازتر، نشانه‌هایی از فشارهای زیربنایی قیمت‌ها ادامه یافت و در واقع تشدید شد. CPI اصلی به شدت و به طور غیرمنتظره به 6.8٪ افزایش یافت، در حالی که تورم خدمات نیز به 6.9٪ رسید.

 

هزینه مصرف کننده انگلستان.jpg

چاپ تورم امروز تنها انتشار دستمزد یا قیمتی نیست که در ماه‌های اخیر دلیلی برای نگرانی ایجاد کرده است. بازار کار بریتانیا تا به امروز کاملاً انعطاف پذیر بوده است، به این معنی که تورم دستمزد همچنان بالاست و تا به امروز کندی کمی را نشان داده است. اشتغال برای دوره ژانویه تا مارس 182000 بیشتر از اشتغال در ماه های اکتبر-دسامبر بود، در حالی که نرخ بیکاری برای سه ماهه اول 3.9 درصد بود که به تدریج از نقطه پایین 3.5 درصدی که در اواسط سال 2022 مشاهده شد افزایش یافت. در مقابل این پس‌زمینه، رشد دستمزد همچنان بالاست. برای دوره ژانویه تا مارس، متوسط درآمد هفتگی بدون احتساب پاداش ها 6.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت، سرعت تورم دستمزدها که می تواند فشارهای تورمی اساسی را در حال حاضر مشاهده کند.

 

cpi انگلستان.jpg

 اخبار اخیر در مورد فعالیت های اقتصادی بریتانیا، اگرچه به دور از استحکام است، نشان دهنده انعطاف پذیری است. تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول بریتانیا 0.1 درصد نسبت به فصل گذشته و 0.2 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت، با جزئیات نشان می دهد که هزینه مصرف کننده ثابت در سه ماهه به سه ماهه و سرمایه گذاری تجاری 0.7 درصد افزایش یافته است. داده های نظرسنجی اخیر نشان می دهد که رشد می تواند در سه ماهه دوم ادامه یابد. PMI بخش تولید و خدمات در ماه مه هر دو به ترتیب به 46.9 و 55.1 کاهش یافتند، اما PMI خدمات به طور خاص در سطوح سازگار با ادامه رشد باقی می ماند. اخیراً در مورد چشم انداز اقتصادی بریتانیا کمی سازنده تر شده ایم. ما دیگر رکودی را در سال جاری پیش‌بینی نمی‌کنیم و انتظار داریم رشد تولید ناخالص داخلی بریتانیا 0.2 درصد در سال 2023 باشد.

 

تولیدات pmiانگلستان.jpg

انتظار افزایش نرخ بیشتر از بانک انگلستان را داشته باشید.

دربیانیه سیاست پولی خود در اوایل ماه مه، بانک مرکزی انگلیس (BoE) نرخ سیاست خود را به 4.50 درصد افزایش داد، چشم انداز رشد خود را به طور قابل توجهی اصلاح کرد و پیش بینی کرد که تورم در میان مدت به کمتر از هدف 2 درصدی خود برسد. با این حال، BoE همچنین گفت:

 

«به این قضاوت ادامه می‌دهد که ریسک‌های مربوط به پیش‌بینی تورم به‌طور قابل‌توجهی به سمت بالا منحرف می‌شوند، که این احتمال را منعکس می‌کند که اثرات دور دوم شوک‌های هزینه خارجی بر تورم در دستمزدها و قیمت‌های داخلی ممکن است نسبت به ظهور آنها؛ مدت بیشتری طول بکشد تا از بین برود. »

 

با توجه به دستورالعمل‌های سیاستی، بانک مرکزی انگلیس گفت:

 

"به نظارت دقیق بر نشانه‌های فشارهای تورمی مداوم، از جمله شرایط سخت بازار کار و رفتار رشد دستمزدها و تورم قیمت خدمات، ادامه خواهد داد. اگر قرار بود شواهدی از فشارهای مداوم بیشتر وجود داشته باشد، آنگاه تشدید بیشتر در سیاست پولی مورد نیاز است."

 

نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان.jpg

در مجموع، داده‌های اخیر دستمزد و قیمت به‌ویژه، و تا حدی کمتر داده‌های فعالیت اخیر، شواهدی از فشارهای مداوم قیمت‌ها را نشان می‌دهند. در نتیجه، ما اکنون انتظار داریم که بانک انگلستان نرخ بهره خود را در هر دو اعلامیه 22 جون و 3 آگوست افزایش دهد و اوج نرخ سیاستی را در چرخه فعلی 5.00 درصد ببیند. ما گمان می‌کنیم تا پس از اعلام ماه اکتبر، نرخ‌های بهره بریتانیا به اندازه کافی بالا باشد یا سیاست‌گذاران بانک مرکزی به اندازه کافی متقاعد شوند که تورم به طور پایدار به سمت هدف 2 درصدی خود باز می‌گردد. ما همچنین انتظار داریم که فشارهای مداوم قیمت‌ها بانک مرکزی را از کاهش پیش از موعد سیاست‌های پولی منصرف کند، ما اکنون پیش‌بینی می‌کنیم که بانک انگلستان کاهش نرخ بهره را در سه ماهه دوم تا 2024 آغاز کند.

4 خرداد 1402 15:36
پیش‌بینی قیمت طلا: افزایش دلار قیمت طلارا کاهش می‌دهد، مذاکرات سقف بدهی در کانون توجه قرار گرفته است.

پیش‌بینی قیمت طلا: افزایش دلار قیمت طلارا کاهش می‌دهد، مذاکرات سقف بدهی در کانون توجه قرار گرفته است.

افزایش ارزش دلار امن آمریکا و افزایش نرخ بازدهی خزانه داری، محدودیت هایی را بر بازیابی طلا تحمیل می کند.

قیمت طلا در روز پنجشنبه با تقویت دلار نسبتاً بدون تغییر بود و جذابیتطلا را کاهش داد. فعالان بازار مشتاقانه منتظر به روزرسانی مذاکرات طولانی مدت سقف بدهی در واشنگتن بودند که بر احساسات محتاطانه افزوده شد.

رویدادهای کلیدی

افزایش ارزش دلار آمریکا که به بالاترین حد خود از اواسط مارس رسیده است، به کاهش جذابیت طلا برای خریداران بین‌المللی کمک کرده است. در حالی که طلا پس از فروش قبلی نشانه‌هایی از بهبود را نشان داده بود، قدرت پایدار دلار و افزایش بازدهی خزانه‌داری آمریکا محدودیت‌هایی را ایجاد کرد که بر تقاضای معمول برای دارایی‌های امن مرتبط با نگرانی‌های مربوط به سقف بدهی ایالات متحده بیشتر بود.

 

پیش بینی طلا.png

 

رتبه بندی فیچ با قرار دادن رتبه بندی منفی در رتبه بندی AAA ایالات متحده، فشار بیشتری بر قیمت طلا اضافه کرد. این آژانس به خطرات مربوط به مذاکرات سقف بدهی در حال انجام اشاره کرد و این نگرانی را ایجاد کرد که دولت ممکن است به برخی از تعهدات پرداختی خود عمل نکند. با این حال، فیچ نسبت به دستیابی به قطعنامه قبل از تاریخ X خوشبین بود.

علاوه بر این، بازدهی بالاتر خزانه داری بر کاهش طلا تأثیر گذاشت. در حالی که سرمایه گذاران پیامدهای بالقوه مذاکرات سقف بدهی جاری و دورنمای نامشخص نرخ بهره را تحلیل کردند، خزانه داری ایالات متحده روند صعودی را تجربه کرد. پیشرفت در مذاکرات روز چهارشنبه امیدها را برای دستیابی به قطعنامه قبل از ضرب الاجل اول ژوئن افزایش داد، که جانت یلن، وزیر خزانه داری بر آن تاکید کرد که برای جلوگیری از عواقب شدید اقتصادی بسیار مهم است.

سرمایه گذاران همچنین صورتجلسه آخرین جلسه فدرال رزرو را ارزیابی کردند که نشان دهنده اختلاف بین مقامات در مورد سیاست نرخ بهره بود. این نشان می‌دهد که افزایش بیشتر نرخ‌ها همچنان امکان‌پذیر است، و این فرضیه را که افزایش نرخ‌ها در آستانه نشست سیاست‌گذاری بانک مرکزی در جون به‌طور کامل از روی میز خارج شده بود، رد کرد. دیدگاه‌های متفاوت در میان سخنرانان فدرال رزرو در هفته‌های اخیر، نظرات متفاوتی را در مورد اینکه آیا تورم به اندازه‌ای کاهش یافته است که توقف یا پایان افزایش نرخ بهره را تضمین کند، منعکس شده است، یا اینکه آیا افزایش بیشتری لازم است.

رویدا های آتی

سرمایه گذاران مشتاقانه منتظر برآوردهای تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و ادعاهای اولیه بیکاری هستند. انتظار می رود این گزارش ها بینش های ارزشمندی در مورد سلامت اقتصاد ارائه دهد. علاوه بر این، داده‌های در حال انتظار فروش خانه در ماه آوریل منتشر می‌شود و اقتصاددانان در نظرسنجی داوجونز پیش‌بینی می‌کنند که در مقایسه با کاهش 5.2 درصدی ماه قبل، رشد 0.8 درصدی داشته باشد.

برای نگاهی به همه رویدادهای اقتصادی امروز، تقویم اقتصادی ما را بررسی کنید.

پیش بینی کوتاه مدت

با توجه به قدرت غالب دلار آمریکا، مذاکرات ادامه دار سقف بدهی و چشم انداز نامشخص نرخ بهره، پیش بینی کوتاه مدت طلا تا حدودی محتاطانه است. سرمایه گذاران از نزدیک تحولات واشنگتن و گزارش های اقتصادی آتی را برای راهنمایی بیشتر در مورد شرایط بازار رصد خواهند کرد. مقاومت بالقوه برای طلا 1964.9 است وسوگیری ما برای حرکات میان مدت نزولی است ولی انتظار داریم قیمت از ناحیه حمایت 1956.11 اصلاحی صعودی را داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

4 خرداد 1402 15:10
بحران سقف بدهی چگونه اقتصاد را تهدید میکند!

بحران سقف بدهی چگونه اقتصاد را تهدید میکند!

وجود بحران سقف بدهی با وضعیت شکننده اقتصاد و بن‌بست‌های گذشته، سیاست‌گذاران باید فوراً برای محافظت از اقتصاد در برابر رکود بالقوه اقدام کنند.

 • بحران سقف بدهی ایالات متحده نگرانی ها را در مورد تأثیر آن بر اقتصاد افزایش می دهد.
 • احتمال رکود اقتصادی و آسیب های اقتصادی قابل توجه وجود دارد.
 • نیاز فوری به یک توافق پایدار برای حفظ ثبات و رشد وجود دارد.

بحران سقف بدهی ایالات متحده نگرانی ها را در مورد تأثیر بالقوه آن بر اقتصاد افزایش داده است.

هفته گذشته، من در مورد تأثیر بالقوه بر برنامه های رفاه اجتماعی در صورت عدم دستیابی به توافق سقف بدهی به موقع بحث کردم. با بررسی بیشتر شرایط فعلی، من قویاً معتقدم که اقتصاد با عواقب مواجه خواهد شد، صرف نظر از اینکه معامله قبل از ضرب الاجل انجام شود یا خیر.

در حالی که برخی افراد خوشبین هستند، وال استریت زنگ خطر را به صدا در می آورد و هشدار می دهد که حتی اگر مقامات دولتی قبل از ضرب الاجل اول جون به توافق برسند، اقتصاد همچنان ممکن است آسیب ببیند. بن بست ادامه دار و تلاش های خزانه داری برای بازگرداندن وضعیت عادی، پتانسیل آسیب های جانبی قابل توجهی را به همراه دارد و به طور بالقوه اقتصاد در حال حاضر شکننده را به سمت رکود سوق می دهد.

 مفهوم و اهمیت سقف بدهی

برای درک تأثیر بالقوه، ابتدا باید مفهوم سقف بدهی را درک کنیم. این نشان دهنده حداکثر مبلغی است که دولت می تواند برای انجام تعهدات مالی خود وام بگیرد.

افزایش سقف بدهی به معنای هزینه اضافی نیست، بلکه ظرفیت استقراض دولت را افزایش می دهد. متأسفانه، وضعیت فعلی اقتصاد ایالات متحده شکننده است و در لبه رکود قرار دارد.

عدم افزایش سقف بدهی به این معنی است که دولت باید صرفاً به درآمد مالیاتی وابسته باشد و انتخاب‌های دشواری مانند اولویت دادن به پرداخت‌ها به دریافت‌کنندگان تأمین اجتماعی و کارمندان فدرال بر دارندگان اوراق قرضه را در بر دارد.

نادیده گرفتن سایر مخارج دولت، حتی با اجتناب از نکول در اوراق قرضه، باز هم عواقب شدیدی برای اقتصاد خواهد داشت.

بررسی از موانع سقف بدهی های گذشته و برجسته کردن خطرات احتمالی

تجزیه و تحلیل بن بست های سقف بدهی گذشته بینشی در مورد پیامدهای اقتصادی بالقوه ارائه می دهد.

در سال‌های 2011 و 2013، عدم اطمینان در طول مذاکرات اثرات نامطلوبی از جمله کاهش رتبه اعتباری، کاهش بازار سهام، کاهش اعتماد مصرف‌کننده و کسب‌وکار، افزایش هزینه‌های استقراض و کاهش هزینه‌ها داشت.

حتی پس از دستیابی به یک توافق در آخرین لحظه، بن بست ادامه دار در گذشته، عدم اطمینان قابل توجهی ایجاد کرده است. بازدهی کوتاه‌مدت خزانه‌داری افزایش یافته است، هزینه‌های سوآپ(نرخ بهره شبانه) پیش‌فرض اعتباری در بالاترین حد خود قرار دارد و بازارهای سهام بی‌ثبات‌تر شده‌اند.

حتی اگر محدودیت بدهی نقض نشود،  می تواند باعث کاهش رشد تولید ناخالص داخلی و از دست دادن شغل شود. عدم اطمینان از به تعویق انداختن قطعنامه می تواند اقتصاد را بیشتر تضعیف کند.

سیاست گذاران باید عواقب کاهش هزینه ها را در نظر بگیرند، زیرا کاهش قابل توجه می تواند یک رکود خفیف را به یک رکود شدید تبدیل کند.

شکستن سقف بدهی، چه برای یک دوره کوتاه و چه طولانی، عواقب ناگواری از جمله کاهش تولید ناخالص داخلی، افزایش بیکاری و از دست دادن میلیون ها شغل را به همراه خواهد داشت و کشور را به رکود عمیقی سوق می دهد.

تهدیدی برای اقتصاد و نیاز فوری به یک توافق قابل اجرا

به نظر من، بحران سقف بدهی ایالات متحده یک تهدید قابل توجه برای اقتصاد است و پیامدهای بالقوه گسترده ای دارد.

حتی اگر توافق قبل از ضرب الاجل انجام شود، باز هم آسیب قابل توجهی می تواند اقتصاد را تهدید کند. وضعیت شکننده اقتصاد، همراه با آسیب های جانبی احتمالی ناشی از بن بست ادامه دار، احتمال رکود را افزایش می دهد. زمینه تاریخی بن بست های قبلی سقف بدهی، اثرات نامطلوب عدم اطمینان بر شاخص های مختلف اقتصادی را نشان می دهد.

برای سیاستگذاران ضروری است که یک توافق به موقع و قابل دوام را که از ثبات و رشد اقتصادی محافظت می کند، در اولویت قرار دهند. عدم انجام این کار می تواند عواقب طولانی مدت و شدیدی بر تولید ناخالص داخلی، اشتغال و رفاه کلی کشور داشته باشد. دولت باید برای حفاظت از اقتصاد و منافع مردم آمریکا فورا و با دقت عمل کند.

یک هفته بزرگ در پیش است

 • درام سقف بدهی در هفته های اخیر به اوج خود رسیده است. تا 17 می، خزانه داری ایالات متحده تقریباً 68 میلیارد دلار پول نقد و 92 میلیارد دلار دیگر اقدامات فوق العاده دست نخورده داشت. در مجموع، خزانه داری تنها 160 میلیارد دلار ظرفیت استقراض اضافی زیر سقف بدهی باقی مانده بود.
 • این ظرفیت استقراض تا چه زمانی دولت ایالات متحده را سرپا نگه می دارد؟ جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا، طی یک حضور در 21 ماه مه در برنامه "Meet the Press" شبکه NBC گفت که احتمال رسیدن به 15 جون و توانایی پرداخت تمام صورت حساب های دولت "بسیار کم" است، در حالی که خاطرنشان کرد همیشه عدم اطمینان در مورد دریافت های مالیاتی آینده وجود دارد.
 • بررسی خود ما کمی خوشبینانه تر است، اما پیش بینی ها در هفته ها و ماه های اخیر به سمت نیاز مالی بیشتر/کسری بودجه بیشتر بوده است که اعتماد زیادی را القا نمی کند. به طور فزاینده ای مشخص شده است که، حتی در بهترین سناریو، اگر سقف بدهی افزایش نیابد، حساب عمومی خزانه داری در نیمه اول جون بسیار پایین خواهد بود (کمتر از50 میلیارد دلار). به عبارت دیگر، پنجاه و پنجاه شانس نکول در اوایل جون در غیاب افزایش سقف بدهی هنوز بسیار نگران کننده است و خطر واضح رسیدن به تاریخ X در اوایل جون را برجسته می کند.
 • همانطور که قبلاً نوشتیم، اگر وزارت خزانه داری بتواند وجوه خود را تا 15 جون افزایش دهد، تزریق درآمد مالیاتی شرکت ها و بازگشایی یک اقدام فوق العاده جدید در 30 جون احتمالاً دولت ایالات متحده را تا اوایل آگوست سرپا نگه می دارد.
 • در حالی که موجودی نقدینگی خزانه داری و مانده اقدامات فوق العاده همچنان رو به کاهش است، قانونگذاران در تلاش هستند تا توافقی را انجام دهند که سقف بدهی را افزایش یا تعلیق کند. تاکنون مذاکرات بین دو طرف به نتیجه ای نرسیده است. این بدان معنا نیست که هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. اما سوالات مهمی باقی مانده است که هنوز برای بستن یک معامله به پاسخ نیاز دارند.
 • پس چه اتفاقی می افتد؟ از نظر ما سه احتمال وجود دارد. اول، جمهوری‌خواهان کنگره می‌توانند با پرزیدنت بایدن و دموکرات‌ها در کنگره یک توافق جامع برای افزایش یا تعلیق سقف بدهی به مدت 1 تا 2 سال انجام دهند. برای رسیدن به توافق و تبدیل آن به قانون قبل از اوایلجون، باید در این هفته پیشرفتی در مذاکرات حاصل شود.
 • احتمال دیگر این است که سیاستگذاران با افزایش سقف بدهی کوتاه مدت موافقت کنند که زمان بیشتری را برای مذاکره می‌خرد. در این سناریو، ما تعلیق سقف بدهی را برای مدت بسیار کوتاه، شاید یک یا دو ماه پیش بینی می کنیم.
 • سومین احتمال این است که بن بست ادامه یابد و ما وارد منطقه خطرناک اوایل جون می شویم که خزانه داری به طور خطرناکی در آستانه اتمام ظرفیت استقراض خود قرار دارد.
 • من معتقدم افزایش سقف بدهی کوتاه‌مدت که به مذاکره‌کنندگان زمان بیشتری برای دستیابی به توافقی گسترده‌تر می‌دهد محتمل‌ترین نتیجه است، اما وضعیت بسیار نامشخص و متزلزل است و اگر هر یک از این سه احتمال محقق شود، شوکه نخواهیم شد.
 • در نهایت، اگر هر یک از این طرح‌های متعدد به تصویب برسد، کاملاً آزمایشی بوده و با چالش‌های حقوقی، فنی، اقتصادی و سیاسی فراوانی همراه خواهد بود.

زمان انقباض سقف بدهی نزدیک می شود

درام سقف بدهی در هفته های اخیر به اوج خود رسیده است. این رقابت رو به افزایش حتی با وجود اینکه ماه ها است که این موضوع به آرامی در حال جوشش بوده، رخ داده است. در 19 ژانویه، بدهی معوق دولت ایالات متحده به مرز 31.38 تریلیون دلار رسید. از آن زمان، خزانه داری ایالات متحده به تراز نقدی و "اقدامات فوق العاده" خود برای جبران تفاوت بین درآمدهای مالیاتی و هزینه ها متکی بوده است. حساب عمومی خزانه داری (TGA) در فدرال رزرو در 18 می به 57.3 میلیارد دلار کاهش یافت

 

wells2023052211-600x461.jpg

 

بدون محدودیت سقف بدهی، TGA احتمالاً حدود 600 میلیارد دلار خواهد بود، بنابراین موجودی تنها 57 میلیارد دلار به طور غیرعادی پایین است. اقدامات فوق العاده موجود خزانه داری تا 17 می، آخرین داده های موجود، بالغ بر 92 میلیارد دلار بود. وقتی این اقدامات خارق‌العاده به تراز TGA در آن روز اضافه شد، خزانه‌داری تنها 160 میلیارد دلار ظرفیت استقراض اضافی تا 17 می باقی مانده بود.

 

wells2023052212.jpg

این ظرفیت استقراضی باقیمانده تا چه زمانی دولت ایالات متحده را سرپا نگه می دارد؟ همانطور که قبلاً نوشتیم، ماه جون تاریخ مهمی در جدول زمانی است. اگر وزارت خزانه داری بتواند وجوه خود را  تمدید کند، مهلت سه ماهه برای پرداخت مالیات شرکت ها باید درآمدی معادل 75 میلیارد دلار یا بیشتر به همراه داشته باشد. این باید به اندازه ای باشد که حداقل برای چند هفته دیگر حلال باقی بماند، در آن زمان یک اقدام فوق العاده جدید 133 میلیارد دلاری در تاریخ 30 جون در دسترس خواهد بود. از آنجا روشن تر می شود که چگونه تاریخ X یا تاریخی که خزانه داری نمی تواند به دلیل محدودیت بدهی تمام تعهدات خود را به موقع انجام دهد، می تواند تا ابتدای ماه اوت دور باشد.

 

wells2023052213-600x461.jpg

 به طور فزاینده ای مشخص شده است که، حتی در بهترین سناریو، اگر سقف بدهی افزایش نیابد، TGA در نیمه اول جون بسیار پایین خواهد بود (کمتر از50 میلیارد دلار). برای زمینه، میانگین روزانه خروج نقدی غیر بدهی از TGA در سال جاری حدود 30 میلیارد دلار بوده است و برداشت روزانه بیش از 50 میلیارد دلار غیر معمول نیست. در 15 ماه می، جانت یلن، وزیر خزانه داری، نامه دیگری به رهبران کنگره ارسال کرد که در آن تکرار کرد که اگر کنگره تا اوایل جون برای افزایش یا تعلیق سقف بدهی اقدام نکرده باشد، خزانه داری احتمالا دیگر نمی تواند تمام تعهدات دولت را برآورده کند. یلن با حضور در برنامه "Meet the Press" شبکه NBC گفت که شانس رسیدن به 15 جون و توانایی پرداخت تمام صورت حساب های دولت "بسیار کم" است، در حالی که خاطرنشان کرد همیشه عدم اطمینان در مورد دریافت ها و هزینه های مالیاتی آینده وجود دارد. ردیابی داخلی خود ما کمی خوشبینانه تر است، اما پیش بینی ها در هفته ها و ماه های اخیر به سمت نیاز مالی بیشتر/کسری بودجه بیشتر بوده است که اعتماد زیادی را القا نمی کند. به عبارت دیگر، پنجاه و پنجاه شانس نکول در اوایل جون در غیاب افزایش سقف بدهی هنوز بسیار نگران کننده است و خطر واضح رسیدن به تاریخ X در اوایل جون را برجسته می کند.

بازدهی اوراق خزانه نشان می دهد که سرمایه گذاران دستورالعمل های خزانه داری را جدی می گیرند. ، بازده اسکناساوراق T-S که در 30 می سررسید می شود 4.02٪ است. بازدهی اوراق بهادار که فقط دو روز بعد در اول جون سررسید می‌شود، برای دو اوراق بهادار بسیار مشابه با یک تفاوت مهم، 5.57 درصد، 155 درصد بالاتر است. نمودار زیر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران حق بیمه مناسبی را برای مالکیت صورت‌حساب‌هایی که در ماه مه سررسید می‌شوند، پرداخت می‌کنند، در حالی که خواهان غرامت هنگفت برای نگهداری اوراق T-S که در نیمه اول جون سررسید می‌شوند، هستند.

 

wells2023052214-600x460.jpg

توافق یا عدم توافق؟

در حالی که تراز TGA و اقدامات غیرعادی همچنان رو به کاهش است، قانونگذاران در تلاش هستند تا در مورد معامله ای مذاکره کنند که سقف بدهی را افزایش یا تعلیق کند. تاکنون مذاکرات بین دو طرف به نتیجه ای نرسیده است. این بدان معنا نیست که هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. مذاکرات فعال، پیشرفتی رو به جلو نسبت به رکودی است که در بیشتر سال حاکم بود، و ممکن است برخی زمینه‌های سازش در دسترس باشد. به عنوان مثال، به نظر می‌رسد دو طرف به لغو حدود 50 میلیارد دلار از کمک‌های مالی ناشی از کووید-19 که هزینه نشده است نزدیک‌تر می‌شوند. اما سوالات مهمی باقی مانده است که هنوز برای بستن یک معامله به پاسخ نیاز دارند. آیا محدودیت‌های بودجه برای مخارج اختیاری فقط برای یک یا دو سال آینده اعمال می‌شود یا برای مدت زمان بسیار طولانی‌تری مانند دهه آینده اجرا می‌شود؟ آیا محدودیت‌های بودجه به کاهش مخارج کاملاً اختیاری، همانطور که جمهوری‌خواهان مجلس پیشنهاد کرده‌اند، متوقف کردن هزینه‌ها، یا رشد آهسته‌تر هزینه‌های آتی منجر می‌شود؟ آیا قانونگذاران برای برخی از برنامه های کمک های اجتماعی مانند کمک های موقت برای خانواده های نیازمند (TANF) و برنامه کمک تغذیه مکمل (SNAP) الزامات کاری سخت تری را وضع خواهند کرد؟ آیا تولید انرژی که اجازه اصلاحات را می دهد به لایحه نهایی راه پیدا می کند؟

با ورود به زمان بحران، اختلاف نظرهای سیاسی بین قانونگذاران گسترده به نظر می رسد. پس چه اتفاقی می افتد؟ از نظر ما سه احتمال وجود دارد.

 • اول، جمهوری‌خواهان کنگره می‌توانند با پرزیدنت بایدن و دموکرات‌ها در کنگره یک توافق جامع برای افزایش یا تعلیق سقف بدهی به مدت 1 تا 2 سال انجام دهند. برای رسیدن به توافق و تبدیل آن به قانون قبل از اوایل جون، باید در این هفته پیشرفتی در مذاکرات حاصل شود.
 • احتمال دیگر این است که سیاستگذاران با افزایش سقف بدهی کوتاه مدت موافقت کنند که زمان بیشتری را برای مذاکره می‌خرد. در این سناریو، ما تعلیق سقف بدهی را برای مدت بسیار کوتاه، شاید یک یا دو ماه پیش بینی می کنیم.
 • سومین احتمال این است که بن بست سیاسی ادامه یابد و ما وارد منطقه خطرناک اوایل جون می شویم که خزانه داری به طرز خطرناکی در آستانه اتمام ظرفیت استقراض باقی مانده خود است. ما معتقدیم افزایش سقف بدهی کوتاه‌مدت که به مذاکره‌کنندگان زمان بیشتری برای دستیابی به توافقی گسترده‌تر می‌دهد محتمل‌ترین نتیجه است، اما وضعیت بسیار نامشخص و متزلزل است و اگر هر یک از این سه احتمال محقق شود، شوکه نخواهیم شد.

ماهیت توافق سقف بدهی به همان اندازه سیال است که چشم انداز آن سیال است. ما فکر می کنیم مهم است که در نظر داشته باشیم که هرگونه تغییر عمده در چشم انداز سیاست مالی می تواند تأثیر مادی بر چشم انداز اقتصادی گسترده تر داشته باشد. ریاضت مالی که از افزایش سقف بدهی در سال 2011 سرچشمه می‌گیرد، فشار قابل‌توجهی بر رشد اقتصادی در سال‌های بعد ایجاد کرد.

 

wells2023052215-600x461.jpg

wells2023052216-600x461.jpg

 

پیش‌بینی اقتصادی پایه ما فرض می‌کند که هزینه‌های اختیاری فدرال به میزان متوسطی به رشد اقتصادی در سال 2024 افزوده می‌شود، زیرا بیشتر تخصیص‌های سالانه تقریباً با تورم رشد می‌کنند و لایحه زیرساخت‌های سال 2021 و سایر افزایش هزینه‌های مصوب قبلی همچنان به جریان می‌افتند. با این حال، کاهش هزینه‌ها بسیار نزدیک به آنچه در لایحه محدودیت بدهی جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا وجود داشت، خطر نزولی را برای این پیش‌بینی ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، بازگرداندن کل مخارج اختیاری در سال مالی 2024 به سطوح سال مالی 2022، تقریباً 130 میلیارد دلار کاهش هزینه (حدود 5/0 درصد از تولید ناخالص داخلی) نسبت به پایه دفتر بودجه کنگره خواهد داشت. در صورت تحقق، سیاست مالی فدرال می تواند از حالت خنثی یا تا حدودی سازگارانه به محدودکننده تغییر کند. حکم دادگاه عالی در حال انتظار درباره برنامه بخشودگی وام دانشجویی رئیس جمهور بایدن نیز در آینده نزدیک به عنوان یک عامل نوسان مهم در چشم انداز انگیزه رشد سیاست مالی فدرال به نظر می رسد.

گزینه های بازگشتی

اگرچه ما به طور کامل از چنین گزینه های "شکست توافق" رد نمی شویم، اما هیچ یک از آنها را آسیب های بدون درد نمی بینیم. خزانه داری ممکن است بتواند پرداخت اصل و بهره را در بدهی ملی اولویت بندی کند، اما انتخاب پرداخت به دارندگان اوراق قرضه همچنان پرداخت ها را به دلیل سایر دریافت کنندگان هزینه های فدرال، مانند حقوق های نظامی، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یا ذینفعان تامین اجتماعی به تاخیر می اندازد. علاوه بر این، بازارهای مالی ممکن است همچنان در چنین سناریویی با استرس جدی مواجه شوند و اهمیتی به تمایز قائل شدن بین نکول قانونی یا عملی نداشته باشند. فدرال رزرو می تواند با قراردادهای بازخرید یا خرید اوراق قرضه برای اوراق بهادار معوق تلاش کند تا بازارهای مالی را آرام کند، اما این هنوز مشکل اساسی عدم درآمد مالیاتی کافی برای پوشش تعهدات موجود را حل نمی کند، و رونوشت های مربوط به تقابل سقف بدهی های گذشته حاکی از محدودیت برای چنین اوراقی است. اقدامات FOMC بسیار زیاد خواهد بود. اگر بازارها مجبور شوند منتظر حکم دادگاه عالی در مورد اقدامات اجرایی یکجانبه برای دور زدن محدودیت بدهی باشند، استرس سیستم مالی نیز ممکن است پدیدار شود. در نهایت، اگر هر یک از این طرح‌های متعدد به تصویب برسد، کاملاً آزمایشی بوده و با چالش‌های حقوقی، فنی، اقتصادی و سیاسی فراوانی همراه خواهد بود.

پیش‌بینی اقتصادی ما بر این فرض استوار است که سقف بدهی در نهایت افزایش یا تعلیق می‌شود و کمترین آسیب وثیقه به اقتصاد واقعی وارد می‌شود. با این حال، پیش‌فرض‌های گذشته شرایط مالی را سخت‌تر کرده است، (مانند تابستان ) 2011. تأثیر اقتصادی یک نکول بسیار نامشخص است زیرا قبلا هرگز چنین اتفاقی نیفتاده است، اما مدل‌سازی اقتصادی نشان می‌دهد که پیامد آن می‌تواند بسیار شدید باشد. در حال حاضر، ما به نظارت دقیق تحولات ادامه خواهیم داد و خوانندگان خود را در جریان آخرین تفکر خود قرار خواهیم داد. گوش به زنگ باشید.

 

 

2 خرداد 1402 10:55
با ارزیابی سرمایه گذاران از سیاست نرخ فدرال رزرو، دلار آمریکا کاهش می یابد.

با ارزیابی سرمایه گذاران از سیاست نرخ فدرال رزرو، دلار آمریکا کاهش می یابد.

پیشرفت در مذاکرات سقف بدهی نگرانی های مربوط به عدم پرداخت بدهی را کاهش می دهد.
دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزها در روز جمعه کاهش یافت زیرا بازدهی خزانه داری ایالات متحده کاهش یافت زیرا سرمایه گذاران نظرات مقامات فدرال رزرو در مورد چشم انداز سیاست نرخ بهره را ارزیابی کردند و وضعیت اقتصاد را ارزیابی کردند.

تضاد نظرات مقامات فدرال رزرو در مورد هدف تورم و تاثیر نرخ بهره بالاتر

سرمایه گذاران به اظهارات مقامات فدرال رزرو توجه کردند. آنها به دنبال بینش هایی در مورد سیاست پولی بانک مرکزی و اینکه چگونه می تواند به طور بالقوه بر اقتصاد تأثیر بگذارد، بودند.

روز پنجشنبه، لوری لوگان، رئیس فدرال رزرو دالاس، اظهار داشت که او معتقد است توقف افزایش نرخ بهره بر اساس داده های اقتصادی اخیر موجه نیست. او به گروهی از بانکداران در سن آنتونیو خطاب کرد و اظهار داشت که گزارش‌های اقتصادی آتی، مانند آمار اشتغال و تورم، علیرغم پیشرفت‌هایی که تاکنون انجام شده، نقش مهمی در تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ‌های بهره خواهد داشت.

اظهارات لوگان با دیگر مقامات بانک مرکزی که بر نیاز به اقدامات اضافی برای رسیدگی به تورم و دستیابی به محدوده هدف فدرال رزرو تاکید کردند، همسو بود. با این حال، مقاماتی نیز بودند که رویکرد محتاطانه تری داشتند، مانند آستن گولسبی، رئیس فدرال رزرو شیکاگو. گولزبی در مصاحبه ای با CNBC در روز سه شنبه تاکید کرد که تاثیر کامل نرخ های بهره بالاتر هنوز به طور کامل درک نشده است.

خوش بینی سرمایه گذاران در میان نشانه هایی از توقف افزایش نرخ، پیشرفت در سقف بدهی رشد می کند

پس از نشست اخیر بانک مرکزی در اوایل ماه جاری، نشانه هایی ظاهر شد که نشان می دهد کمپین افزایش نرخ ممکن است به زودی به پایان برسد. این احتمال مورد استقبال بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفت که نگرانی هایی در مورد نرخ بهره بالا که به طور بالقوه باعث رکود اقتصادی می شود، داشتند.

در همین حال، پیشرفت در مذاکرات بر سر توافق سقف بدهی تا حدودی ترس از احتمال عدم پرداخت بدهی ایالات متحده را کاهش داد. روز پنجشنبه، کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اشاره کرد که می‌تواند در اوایل هفته آینده به یک قطعنامه دست یابد.

 

دلار امریکا.png

اکنون دلار امریکا به سطوح مقاومتی مهمی در سطح 103.43 رسیده است و انتظار داریم بعد از شش روز صعود اصلاحی را به نرخ 102.83 داشته باشد.

 

29 اردیبهشت 1402 14:35
آیا رالی صعودی USDJPY با افزایش تورم ژاپن تمام خواهد شد؟

آیا رالی صعودی USDJPY با افزایش تورم ژاپن تمام خواهد شد؟

ین ژاپن امروز در محدوده موقعیت فشرده خریداران قرار دارد، چیزی که می تواند پایان رشد 6 روزه دلار آمریکا باشد. در طول این مدت، ین 440 واحد سقوط کرد و روز پنجشنبه به پایین‌ترین حد خود در شش ماه گذشته رسید. در جلسه اروپا، USD/JPY با 0.41% کاهش با 138.13 معامله شد.

 

USDJPY.png

شاخص CPI اصلی ژاپن به 3.4 درصد رسید

تورم در ژاپن همچنان در حال افزایش است. تورم اصلی مصرف کننده در آوریل به 3.4 درصد سالانه افزایش یافت که از 3.1 درصد در ماه مارس و مطابق با برآورد برآورد شده بود. این شاخص مواد غذایی را حذف می کند اما شامل اقلام انرژی است. این شاخص که هم غذا و هم انرژی را در بر نمی گیرد و بانک مرکزی ژاپن به دقت آن را زیر نظر دارد، در آوریل سالانه 4.1 درصد افزایش یافت که بالاترین سطح از سپتامبر 1981 است.

افزایش تورم، همراه با تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول که در جهت صعودی شگفت‌انگیز بود، این گمانه‌زنی را افزایش داد که BoJ می‌تواند شروع به حذف تدریجی سیاست فوق‌العاده سست بانک کند، که برای دهه‌ها برقرار بوده است. کازوئو اوئدا، رئیس جدیدBOJ، گفته است که تا زمانی که تورم به طور پایدار حدود 2 درصد نباشد و رشد دستمزدها تقویت نشود، سیاست خود را تغییر نخواهد داد. بیش از یک سال است که تورم بالاتر از هدف 2 درصدی بانک بوده است و بازارها هر اظهارنظری را که از BoJ منتشر می شود، زیر نظر دارند و به دنبال هرگونه تغییر در سیاست هستند.

BoJ مدت‌هاست که بازی موش و گربه را با سفته‌بازان انجام داده است که شرط می‌بندند Ueda برای تشدید سیاست‌ها اقدام خواهد کرد که ین را بالاتر می‌برد. با نزدیک شدن ین به زیر خط 138 و نزدیک شدن به 140، این احتمال افزایش می یابد که دولت در بازارهای ارز برای تثبیت ین مداخله کند و به سفته بازان حمله کند.

امروز یک تقویم اقتصادی  آرام در ایالات متحده امروز است، بدون انتشار اطلاعات. بازارها فرصتی برای تمرکز بر روی Fedspeak خواهند داشت و جروم پاول و دو عضو FOMC اظهارات عمومی را ارائه می دهند. طبق گزارش FedWatch CME، افزایش نرخ هیا بهره در ماه ون به 66 درصد احتمال توقف و 33 درصد احتمال افزایش 25 واحد پایه تغییر کرده است. این تجدید نظر نزولی به دلیل پیامی مستمر از سوی فدرال رزرو و اقتصاد قوی ایالات متحده است.

 

انتظارات از افزایش نرخ های بهره فدرال رزور.png

 

 

29 اردیبهشت 1402 14:18
تاثیرات نرخ بهره برای استرالیا و لفاظی های اعضا فدرال رزرو این هفته محرک های لیدی برای AUDUSD بودند.

تاثیرات نرخ بهره برای استرالیا و لفاظی های اعضا فدرال رزرو این هفته محرک های لیدی برای AUDUSD بودند.

مسیر کوتاه مدت نرخ بهره در این هفته  برای دلار استرالیا در کانون توجه قرار گرفت.، و عمدتاً از سمت بازار کار بود. در ایالات متحده، لفاظی سیاستگذاران کانون توجه بود.

صورتجلسه ماه می RBA ارزیابی نسبتاً متفاوتی از تصمیمی که بین توقف و  افزایش 25 واحدی نرخ بهره بود، ارائه کرد. توجه به نگرانی مجدد در مورد مسیر میان‌مدت تورم، به‌ویژه ریسک‌های صعودی (تورم مداوم خدمات)، رشد قوی جمعیت (که با تقویت مداوم در ورود خالص دائمی و بلندمدت مشخص می‌شود) و فشار بر اجاره‌بها، جالب توجه بود. همچنین اشاره شد که بازگشت تورم به بالای محدوده هدف تا اواسط سال 2025،جای کمی برای شگفتی‌های صعودی باقی می‌گذارد... با توجه به اینکه تورم تا آن زمان برای حدود چهار سال بالاتر از هدف بود.

با این حال، داده‌هایی که پس از این صورتجلسه منتشر شد، انتظارات برای افزایش بیشتر نرخ‌های بهره را حداقل در کوتاه‌مدت کاهش داد.

 

Untitled.png

 

افزایش 0.8 درصدی شاخص قیمت دستمزد طی سه ماه منتهی به مارس، نرخ تورم سالانه دستمزدها را به 3.7 درصد افزایش داد، سطحی که همچنان می‌تواند برای RBA نسبتاً راحت تلقی شود. جزئیات اساسی نیز سازنده بود، به ویژه روند تعدیل در رشد دستمزدهای بخش خصوصی (از 1.2٪ در سپتامبر به 0.9٪ در دسامبر و 0.8٪ در مارس) و همچنین این واقعیت که نسبت افرادی که تحت چانه زنی فردی افزایش دستمزد دریافت می کنند از سال گذشته بیشتر نبود.

در همین حال، نظرسنجی نیروی کار آوریل با کاهش 4.3 هزار نفری اشتغال و افزایش نرخ بیکاری از 3.5٪ به 3.7٪ (3.54٪ به 3.66٪ در دو نقطه اعشار) بزرگترین شگفتی را در هفته ارائه کرد. مسائل فصلی منحصر به فرد در مورد زمان بندی تعطیلات عید پاک و دوره مرجع نظرسنجی، تفسیر واضح روند اساسی را دشوار می کند. با این وجود، این هنوز نشان دهنده تغییر در لحن پس از قدرت قوی در ماه فوریه و مارس است.

روی هم رفته، این به‌روزرسانی‌ها احتمالاً نگرانی‌های فوری هیئت را در مورد خطرات صعودی برای تورم کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید، ریسک اصلی برای سیاست ها در جلسه اکتبر هیئت مدیره متمرکز است، زمانی که سه ماهه بعدی داده های CPI ارزیابی می شود. ما همچنان بر این باوریم که نرخ نقدی به اندازه کافی محدودکننده است تا از بازگشت تورم به هدف اطمینان حاصل کند، و به RBA اجازه می دهد تا در سال 2023 در حالت تعلیق باقی بماند و در سال 2024 نرخ های به کاهش یابد. اما حرکت در داده های قیمت و نیروی کار مستلزم ارزیابی دقیق مداوم است.

با برجسته کردن تأثیر بیانیه اخیر سیاست پولی، احساسات مصرف کننده Westpac-MI 7.9٪ کاهش یافت و به 79.0 رسید که یک سطح بسیار بدبینانه است. در حالی که افزایش غیرمنتظره نرخ بهره RBA در ماه می قطعاً نقش داشت، بودجه نیز تأثیر نامطلوبی داشت، به طوری که احساسات در میان پاسخ دهندگان پس از بودجه 7.4 درصد کمتر از نمونه های قبلی بود. با این حال، جزئیات مثبت‌تر بود، با تفاوت بین «بازندگان بودجه» و «برندگان بودجه» که از خود ارزیابی می‌کنند در مقایسه با سابقه مطلوب، شاید نشان دهد که خانوارها معتقدند اقدامات دولت تا حدودی هزینه‌های زندگی را کاهش می‌دهد.

 

29 اردیبهشت 1402 13:37
AUD/USD در حال تلاش برای جهش از پایین ترین سطح سه هفته اخیر در نزدیکی 0.6600 است.

AUD/USD در حال تلاش برای جهش از پایین ترین سطح سه هفته اخیر در نزدیکی 0.6600 است.

با کاهش قدرت دلار آمریکا، استرالیا در جریان نشست آسیایی روز جمعه برخی از ضررها را جبران کرده است. این جفت به بالاتر از سطح حمایت قبلی در 0.6640 بازگشته است و فشار نزولی را کاهش می دهد، اگرچه سوگیری گسترده تر به سمت نزول است.

تقویت دلار آمریکا در روز پنجشنبه شاهد افزایش امیدها مبنی بر امکان معامله بدهی همراه با انتشار کمتر از حد انتظار ادعاهای بیکاری آمریکا و لفاظی های هاوکیش مقامات فدرال رزرو، دلار آمریکا را در روز پنج شنبه افزایش داد.

پیش از آن، انتشار داده‌های ضعیف اشتغال در استرالیا، امیدها برای افزایش مجدد نرخ بهره در ماه آینده را مهار کرد و فشار منفی بر دلار استرالیا وارد کرد.

 

AUDUSD.png

 

این جفت اکنون در محدوده متوسط 0.6600 قرار دارد و سطوح مقاومت بعدی در 0.6675 قرار دارد.
در جهت نزولی، رد شدن از سطوح0.6633 تمرکز را به سمت 0.6575 و 06515 برمی گرداند.

29 اردیبهشت 1402 13:05
دستیابی به توافق سقف بدهی به موقع برای ثبات و اعتماد سرمایه گذاران در USD/JPY و بازارهای مالی گسترده تر بسیار مهم است.

دستیابی به توافق سقف بدهی به موقع برای ثبات و اعتماد سرمایه گذاران در USD/JPY و بازارهای مالی گسترده تر بسیار مهم است.

قدرت اولیه امروز نشان می دهد که معامله گران به تلاش های مداوم برای مقابله با موضوع سقف بدهی اعتماد دارند. امکان حل مسئله و اجتناب از وضعیت پیش‌فرض، ثبات را به همراه دارد و سرمایه‌گذاران را به سمت این جفت جذب می‌کند. با این حال، عدم قطعیت ها و موانع احتمالی در مذاکرات همچنان بر احساس بازار در مورد آن تأثیر می گذارد.

پرزیدنت بایدن و مک کارتی تصمیم گیری در مورد سقف بدهی را در اولویت قرار می دهند

پرزیدنت بایدن و مک کارتی مصمم هستند که به سرعت سقف بدهی دولت فدرال 31.4 تریلیون دلاری را افزایش دهند و از یک نکول اقتصادی فاجعه بار جلوگیری کنند. آنها موافقت کردند که مذاکرات مستقیم داشته باشند، اما باید توافقی حاصل شود و قبل از اول ژوئن توسط هر دو مجلس کنگره تصویب شود تا از مواجهه دولت فدرال با محدودیت های مالی جلوگیری شود.

تحولات مثبت سقف بدهی

معامله گران از نزدیک پیشرفت مذاکرات سقف بدهی را دنبال می کنند و گزارش های اخیر حاکی از تحولات مثبت است. پرزیدنت بایدن دیدار با قانونگذاران را "مولد" توصیف کرد. این تلاش‌های مداوم برای جلوگیری از نکول بدهی بالقوه به محبوبیت جفت دلار/ین در بازار کمک می‌کند و منجر به بهبود نسبی زیان‌های اخیر می‌شود.

اما در میان مذاکرات سقف بدهی، احتیاط ادامه دارد

با وجود تحولات مثبت در مذاکرات سقف بدهی، احتیاط همچنان پابرجاست. معامله گران از پیامدهای بالقوه ناکامی در افزایش سقف بدهی و تأثیرات متعاقب آن بر اقتصاد آگاه هستند. این رویکرد محتاطانه به جلوگیری از ریسک پذیری بیش از حد کمک می کند.

معامله گران USD/JPY منتظر پیشرفت هستند

با ادامه بحث ها، سرمایه گذاران هر گونه به روز رسانی بیشتر و نشانه های پیشرفت را زیر نظر خواهند داشت. دستیابی به توافق به موقع قبل از مهلت مقرر برای حفظ ثبات و اطمینان در بازار بسیار مهم است. حل مشکل سقف بدهی نه تنها بر جفت دلار/ین تأثیر می گذارد، بلکه پیامدهای گسترده تری برای بازارهای مالی خواهد داشت و آن را به نقطه کانونی توجه سرمایه گذاران تبدیل می کند.

پرایس اکشن دلار ین

سو گیری ما برای ادامه حرکات USDJPYصعودی است اما قیمت در ناحیهه مقاومت بسیار مهمی در سطح 137.84 قرار دارد و همین سطح سطوح فعلی را برای دنبال کردن روند صعودی مانع میشود. در سطوح پایین تر سطح 136.33 حمایت بالقوه در نظر گرفته میشود.

 

USDJPY.png

 

28 اردیبهشت 1402 13:04
احتمال افزایش نرخ بهره برای بانک مرکزی انگلستان کاهش یافته است.

احتمال افزایش نرخ بهره برای بانک مرکزی انگلستان کاهش یافته است.

احتمال افزایش نرخ بهره به میزان 0.25% برای بانک مرکزی انگلستان به 67درصد کاهش داشته است. این درصد در روز گذسته 75 درصد بوده است. 

داده های اخیر نشان داد که در حالی که تولید ناخالص داخلی 0.1 درصد در سه ماهه اول رشد داشت، در ماه مارس یک انقباض وجود داشت که نشان دهنده ماهیت شکننده بهبود مداوم است.

بازار کار بریتانیا با سرعت فزاینده ای رو به وخامت است. داده های منتشر شده دیروز صبح نشان می دهد که مطالبات بیکاری در ماه آوریل 46.7 هزار افزایش یافته است، پس از افزایش 26.5 هزار نفری در ماه مارس. تحلیلگران به طور متوسط انتظار افزایش 31.2 هزار تومانی را داشتند.

 

اشتغال انگلستان.png

نرخ بیکاری از 3.5 درصد در ماه آگوست به 3.9 درصد (بالاترین نرخ از ژانویه 2022) رسیده است. این چرخش در روند اشتغال هنوز به فشار دستمزد قابل توجهی منجر نشده است. میانگین درآمد هفتگی در سه ماه منتهی به مارس 5.8 درصد نسبت به سال به سال کل حقوق و 6.7 درصد بدون احتساب پاداش افزایش داشته است. اگرچه این مقدار کمی کمتر از حد انتظار است، اما مشاهده روند معکوس دشوار است.

بازار کار بریتانیا.png

این یک فشار دو طرفه است.  از یک سو، افزایش دستمزدها در زمانی که تورم در حال کاهش است، یک سیگنال نگران کننده است که باعث تشدید بیشتر سیاست ها می شود. از سوی دیگر، افزایش دستمزدها شرایطی را ایجاد می کند که با وجود کاهش اشتغال، یک مارپیچ تورمی برقرار شود.

27 اردیبهشت 1402 12:17