محرک های فاندامنتال ارزها

چشم انداز سیاست پولی ( محرک های فاندامنتال ارزها )

در این مقاله با ما همراه باشید تا محرک های فاندامنتال ارزها را از منظر تحولات اقتصادی، چشم انداز سیاست های پولی و وضعیت ویروس و دیگر موارد بررسی کنیم.

 

فهرست مطالب:

استرالیا (خنثی)

1- تحولات اقتصادی و بهداشتی کشور

با توجه به افزایش عدم قطعیت در چند محرک، جریانات فاندامنتالی AUD را از صعودی نسبی به حالت خنثی اپدیت کرده ایم. تا زمانی که وضوح بیشتری در مورد این محرکها بدست آوریم. اولین مورد وضعیت ویروس است. جایی که افزایش موارد ویروس منجر به بازگرداندن قوانین سخت قرنطینه شده. این هفته قرنطینه ها در New south Wales به مدت چهار هفته تمدید شده است. علیرغم امید به کاهش این اقدامات گزارش های روز جمعه حاکی از آن است که پرسنل نظامی در نقاط خاصی از کشور مستقر شده اند. تا به تقویت قوانین قرنطینه کمک کنند. در نتیجه قرنطینه، چندین شرکت کننده در بازار شاهد کاهش رشد سه ماهه سوم بوده اند. و برخی انتظارات خود را از افزایش نرخ بهره به سال 2023 افزایش داده اند.

در جبهه چین، شاهد هستیم که قیمت سنگ آهن بیش از 15 درصد کاهش می یابد. 2 درصد در یک مرحله این هفته در حالی که تلاش های چین برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با افزایش تعرفه بر محصولات فولادی نگرانی هایی را ایجاد می کند. این کار منجر به کاهش تولید و کاهش تقاضا می شود. این امر برای استرالیا مهم است. زیرا آهن بزرگترین صادرات آنها است. 23.8 طبق داده های OEC 2019 ، و بیش از 80 از آن تنها به چین اختصاص می یابد.

رکود بیشتر سنگ آهن بر شرایط تجاری استرالیا تأثیر منفی می گذارد. در کنار چین، سلامت کلی اقتصاد اش همچنان پس از کاهش 0.5 درصدی نرخ ذخایر قانونی در کانون توجه قرار دارد. زیرا نگرانی بانک خلق چین در مورد کندشدن روند احتمالی اقتصاد افزایش می یابد. ملاحظات سیاسی همچنان وجود دارد. زیرا انتقام احتمالی اقتصادی چین از طریق تعرفه یا ممنوعیت محصولات استرالیایی چیزی است که باید در رادار نگه داشته شود.

2. چشم انداز سیاست های پولی برای رزرو بانک استرالیا

با توجه به عوامل فوق، تعداد معدودی از سهامداران وجود دارند که فکر می کنند بانک مرکزی استرالیا RBA برنامه های خود را برای تاخیر در خرید در ماه سپتامبر اعلام می کند. برخی مانند Westpac هستند که انتظار دارند بانک در جلسه هفته آینده افزایش فوری خرید دارایی خود را به 6 میلیارد دلار در هفته اعلام کند. بنابراین، نشست آینده این هفته برای چشم انداز کوتاه مدت و میان مدت دلار استرالیا بسیار مهم خواهد بود.

3. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی.

AUD به عنوان ارز با ضریب بتا بالا، در حالی که سهامداران از مناطق امن به سمت دارایی های با ریسک و بازدهی بالاتر رفته اند، از چشم انداز بهبود یافته بازار در ماه های اخیر بهره مند شده است. به عنوان یک ارز دوره ای، AUD به دلیل همراهی با سایر سرمایه های دوره ای، از روند صعودی برخوردار بود. در حالی که اکثر فعالان بازار به مرحله بهبودی پس از رکود اقتصادی فکر می کنند. تا زمانی که انتظارات برای اقتصاد جهانی مثبت باقی می ماند چشم انداز کلی مثبت سنتیمنت ریسک پذیری برای AUD در میان مدت حمایتی است.

 

کانادا (صعودی)

1-چشم انداز سیاست های پولی

در نشست ماه آوریل BoC گمانه زنی های بازار مبنی بر شروع کاهش کیفیت QE را تأیید کرد. و با کاهشی 1 میلیارد دلاری روند خود را در هفته دنبال کرد. همچنین با ارائه پیش بینی افزایش نرخ بهره به سال 2022 از سال 2023 میلادی، شیب تند و تیز گرفتند. این امر باعث شد BoC اولین بانک مرکزی بزرگ باشد که از سیاست فوق العاده آسان پس از همه گیری دور شد. تا زمانی که چشم انداز اقتصادی مطابق با انتظارات بانک توسعه یابد، انتظار می رود که آنها با کاهش نرخ QE و روند افزایشی در سال 2022 به سیاست عادی خود ادامه دهند.

با این حال، بانک افزایش قیمت CAD را طی چند ماه گذشته مورد توجه و ادامه قرار داده است که می تواند “تأثیر مهمی بر چشم انداز آن و نحوه تنظیم سیاست پولی” داشته باشد. حتی اگر این روند صعودی برای CAD را تغییر ندهد، به این معنی است که افزایشات سریع بیشتر می تواند باعث نگرانی بانک شود.

2. ارز مرتبط با کالا و با وابستگی به صادرات نفت

نفت پس از ریزش تا سطوح پایین سال 2020 مجدداً برگشت.
روند افزایشی به دلایل زیر (1) عرضه و تقاضا (کاهش تولید اوپک) ؛ (2) بهبود چشم انداز اقتصاد جهانی و بهبود چشم انداز تقاضای نفت (بهبودهای حاصل از واکسن ها و محرک های پولی و مالی) (3) افزایش انتظارات تورمی در حالی که بدون شک ثابت شده است که دستاوردهای بیشتر برای نفت نبردی سخت است. اما تا زمانی که عوامل حمایتی فعلی و محرک ها دست نخورده باقی بمانند، این محرک ها در میان مدت مثبت باقی می ماند. و تا زمانی که نفت پشتیبانی شود، باید از ارزهای نفتی مانند CAD نیز حمایت کند.

3. تحولات مربوط به چشم انداز خطر جهانی.

CAD به عنوان ارز با ضریب بتا بالا، طی ماه های اخیر با دور شدن سهامداران از مناطق امن و داشتن دارایی های با ریسک بالاتر، از بهبود چشم انداز بازار بهره مند شده است. CAD به عنوان یک ارز پشتیبان دوره ای، در کنار سایر دارایی های دوره ای که به اکثریت فعالان بازار فکر می کنند مرحله بهبودی اولیه پس از رکود اقتصادی است، صعود می کرد. تا زمانی که انتظارات از اقتصاد جهانی مثبت باقی بماند، چشم انداز کلی مثبت برای سنتیمنت ریسک پذیری باید میان مدت برای CAD حمایت کند.

به نظر می رسد بسیاری از نگرانی ها در مورد جهت و موقعیت CAD پس از کاهش نرخ ارز کاهش یافته است. که می تواند به این معنی باشد که بازارها ممکن است آماده معامله CAD مطابق با چشم انداز صعودی و اساسی آن باشند تا بتوان به آن توجه کرد.

 

فرانک سوئیس (نزولی)

1. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی

چشم انداز ریسک بازارها به عنوان یک ارز امن، عاملی اصلی برای حرکات CHF است. داده های اقتصادی سوئیس به ندرت بروی عملکرد بازارتاثیر میگذارد. اگرچه مداخله بانک مرکزی سوئیس تأثیر مهمی بر CHF دارد. اما تأثیر کوتاه مدتی دارد. بعلاوه، با توجه به لحن نزولی کلی و ترجیح آن برای عقب ماندن از بانک مرکزی اروپا در تصمیم گیری های سیاست، بعید است SNB به زودی تعدیل سیاست ها را انجام دهد.

با توزیع بیشتر واکسن های ویروس کرونا، و همچنین تعدیل بی سابقه و بالای سیاست های پولی و حمایت مالی از دولت، وضعیت ریسک کلی بازار در حال بهبود است. البته، خطرات برای بسیاری از کشورها، به ویژه در اروپا وجود دارد. زیرا بسیاری از کشورها در حال حاضر با موج سوم ویروس در حال مبارزه اند. بنابراین، هنوز برخی از عدم اطمینان و خطرات در چشم انداز کلی ریسک موجود است که می تواند CHF را در صورت وجود عوامل نامطلوب برای توسعه اقتصاد جهانی پشتیبانی کند. با این حال، چشم انداز کلی ریسک همچنان با تعادل، بهبود می یابد و تعصب نسبت بهCHF نزولی باقی مانده است.

علیرغم عوامل منفی، طی چند هفته گذشته CHF به طرز شگفت آوری قوی باقی مانده. این واگرایی از چشم انداز پایه خیلی منطقی نیست. اما CHF اکثر ذهنیت خاص خود را داشته. و می تواند بیشتر در جهت مخالف آنچه روند کوتاه مدت یا چشم انداز اساسی نشان می دهد حرکت کند. بنابراین هنگام معامله CHF مراقب بوده و همیشه در نظر داشته باشید امکان مداخله بانک مرکزی سوئیس وجود دارد.

یورو (نزولی نسبی)

1. وضعیت ویروس

در حال حاضر، چشم انداز نشان میدهد که در یورو حال تقویت است. زیرا اتحادیه اروپا در حال آمادگی برای برآورده کردن هدف واکسیناسیون 70 درصدی جمعیت بزرگسال خود تا ماه ژوئن است. این بدان معناست که یکی از بزرگترین موانع در مورد یورو برداشته شده. و همچنین بهبودی بالقوه سریعتر را نوید می دهد.

2. چشم انداز سیاست های پولی برای بانک مرکزی اروپا

در جلسه ماه ژوئیه، بانک مرکزی اروپا دقیقاً همانطور که برخی از سهام داران امیدوار بودند اوضاع را تغییری نداد. بانک هم برای هاوکیش ها و هم برای داوویش ها موقیعتی فراهم کرد. برای داوییش ها، بانک راهنمایی جدیدی را ارائه داده است که انتظار دارد نرخ ها در سطح فعلی باقی بمانند تا زمانی که بانک تورم واقعی را ببیند تا انتظارات قبل از پایان پیش بینی خود، به هدف 2٪ برسد.

با این حال، آنها همچنین به داوویش ها موقعیتی را دادند زیرا بازارها انتظار داشتند برخی نکات احتمالی در مورد PEPP و APP را داشته باشند. اما رئیس جمهور توضیح داد که هیچ یک از این دو در جلسه بحث نشده است. این سوال مطرح می شود که آیا انتظار چنین اطلاعیه ای در ماه سپتامبر احتمالا قابل توجه باشد یا نه. در مجموع، جلسه واقعاً عملکرد چندانی در تغییر چشم انداز اساسی ارز نداشت. با توجه به سخنان تحلیلگران نتیجه نشست جولای، بانک مرکزی اروپا برای مدت طولانی عملکرد پایینی داشته.

3. تحولات اقتصادی کشور

مسائل مربوط به دسترس بودن واکسن و محدودیت های اضافی در ابتدای سال چشم انداز رشد اتحادیه اروپا را تحت تأثیر قرار داد. و با وجود برخی از داده های اقتصادی قوی اخیر پس از راه اندازی ارائه واکسن، شکاف رشد بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده و انگلیس هنوز گسترده ست. بیشتر شدن حمایت مالی عامل دیگری است که صندوق بازیابی اتحادیه اروپا هنوز برای آن تصویب نشده. و ایالات متحده و انگلیس مشوق های اضافی و برنامه های ایالات متحده بیشتر در ماه های آینده ارائه می دهند.

با این حال، آخرین اطلاعات مربوط به فعالیت ها نشان می دهد که ضربه وارد شده به اقتصاد از آخرین قفل زنی ها، آنچنان که انتظار می رود بد نبوده و داده ها برعکس، غافلگیر کننده اند. در حالی که مدت هاست بسیاری از سهام داران برای داشتن روندی خوب فعالیت خود را در ناحیه یورو قرار می دهند. که بیشتر این انتظارات مثبت احتمالاً قبلاً در قیمت ها منعکس شده است. و فکر می کنیم یورو می تواند نبردی سخت برای ادامه داشته باشد زیرا سرنوشت دلار کمتر منفی می شود.

 

پوند انگلیس (صعودی)

1. وضعیت ویروس

موفقیت واکسیناسیون بریتانیا محرک اصلی سنتیمنت مثبت برای GBP از ابتدای سال 2021 بوده. و به این معنی است که این بخش توانسته است اقتصاد خود را بسیار سریعتر و زودتر بازگشایی کند.

2. چشم انداز سیاست های پولی برای BOE

بازارها انتظار لحن هاوکیش رو از بانک مرکزی انگستان در نشست ماه ژوئن داشت به طوری که بازده اوراق قرضه، و سونیا فیوچرز و استرلینگ در آستانه ورود به آن نشست با فشار صعودی همراه بودند، بانک با پایبندی به چشم انداز تورمی موقت و همچنین کمی تعدیل انتظارات مسیر تهاجمی تر برای رفتن به جلسه، دید متعادل تری پیدا کرد.

در نتیجه، معاملات آتی GBP ، Yields و SONIA روند صعودی قبل از جلسات خود را برطرف کردند. اخیراً لحن هاوکیش ساندرز از اعضای صلح طلب بانک مرکزی انگلیس برخی از انتظارات را مبنی بر اینکه ممکن است در آینده نزدیک خرید دارایی کاهش یابد، افزایش داده است.

به طوری که برخی از فعالان بازار به جلسه هفته آینده به عنوان یک دید احتمالی از بانک نگاه می کنند که چنین حرکتی ممکن است با این حال، با توجه به میزان نزدیکی بانک برای تکمیل برنامه فعلی، و با توجه به این واقعیت که بانک می تواند منتظر بماند. و تأثیر آن بر بازار کار را پس از برطرف شدن طرح تعلیق ارزیابی کند. این انتظارات ممکن است کمی بیش از حد تقلبی باشد. در هر صورت، جلسه آینده BoE هفته آینده برای استرلینگ یک جلسه مهم خواهد بود. و اگر سیاست‌های پولی MPC مثبت تری را مشاهده کنیم که می تواند همان چیزی باشد که GBPUSD برای عقب نشینی از سطح 1.40 نیاز دارد.

3. تحولات اقتصادی کشور

با امید به بازگشایی و بهبود اقتصادی سریعتر، پیش بینی رشد BOE و صندوق بین المللی پول برای اقتصاد انگلیس افزایش یافته است. این موضوع اختلاف رشد بین سایر رشته ها را تا حدودی افزایش داده. این مورد چیزی است که باید تا حدی عامل حمایتی GBP باشد. همانطور که داده هایی همچنان بهتر از حد انتظار را نشان می دهند. نکته ای که باید در اینجا به آن توجه داشت این است که بسیاری از نکات مثبت که باعث افزایش استرلینگ در سال 2021 شده است بدون شک در قیمت منعکس شده است. اگر شروع به بررسی برخی از داده های ناامیدکننده کنیم، همانطور که اخیراً دریافت کرده ایم، می تواند برخی از انتظارات عادی سازی تهاجمی را تشدید کند.

4. تحولات سیاسی

برکسیت را به خاطر دارید؟ اما این هفته سخنان بین دو طرف در جهت درستی پیش نرفت و طرف انگلیس به اتحادیه اروپا توضیح داد كه اگر نتوانند با توافق نامه ای به توافق برسند، همه گزینه های موجود در جدول را بررسی می كنند. (شامل ماده 16) اتحادیه اروپا در مورد پروتکل ایرلند شمالی. در حال حاضر استرلینگ تمام موارد سختگیرانه را بررسی کرده است. و تا زمانی که به توافق نرسیده اند به شرایط ادامه دهند.

ین ژاپن (نزولی)

1. وضعیت در نواحی امن و چشم انداز کلی ریسک

محرک اصلی JPY چشم انداز ریسک بازار به عنوان یک ارز امن، است. بندرت داده های اقتصادی در بازار نوسان ایجاد میکنند. تمایلات امن، به ویژه در دوره فعلی، عامل غالب تر هستند، اگرچه چشم انداز سیاست های پولی ممکن است در کوتاه مدت در بازار کاملا بی ثبات باشد. با وجود اخبار خوب در مورد روند واکسن های موفق، وضعیت ریسک کلی بازار به طور قابل توجهی بهبود یافته. و ادامه حمایت از سیاست های پولی و مالی، زمینه را برای بازارها فراهم کرده. تا انتظار داشته باشند که یک اقتصاد جهانی هماهنگ با اقتصاد جهانی داشته باشید.

البته، عدم اطمینان زیادی باقی مانده است. و بسیاری از کشورها همچنان به مبارزه با امواج ویروس ها ادامه می دهند. اما چشم انداز به طور کلی در طول چند ماه گذشته همچنان بهبود یافته است، انتظار می رود تقاضای در نواحی امن کاهش یابد ، که منجر به یک چشم انداز اساسی نزولی خواهد شد. .

2. ارز کم بازده با همبستگی معکوس با US10Y

ین ژاپن به عنوان یک ارز کم بازده، اغلب با معاملات معکوس، همبستگی معکوس دارد زیرا بر فعالیت و حرکت تجارت تأثیر می گذارد. مانند اکثر همبستگی ها، قدرت همبستگی معکوس بین JPY و US10Y کامل نیست. و بسته به نوع فضای بازار از نظر ریسک خواهد داشت. این جفت ارز اخیراً شروع به دنبال کردن بازدهی کرده است، که میتواند دلیل مکث در این جفت ارز شود، زیرا بازار اوراق قرضه آنطور که به نظر ما و اکثریت قریب به اتفاق فعالان در بازار انتظار می رود، معامله نشده است.

با توجه به رشد کنونی، تورم و کاهش انتظارات، بازار انتظار داشت بازدهی بیشتری برای معاملات داشته باشد. اما البته اینطور نبوده است. تا زمانی که بازدهی در حمایت اصلی باقی بماند ، شانس ایجاد پایه و افزایش مجدد به این معنی است که جریانات صعودی برای USDJPY دست نخورده باقی می ماند. اما اگر بازدهی حمایت اخیر را جلب کند ، انتظار داریم USDJPY از آن سطح پایین تر پیروی کند.

NZD (صعودی)

1. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی.

NZD به عنوان ارز با ضریب بتا بالا، در حالی که سهامداران از دارایی های امن خارج شده و به سمت دارایی های پرریسک و پر بازده منتقل شده اند، از چشم انداز بهبود یافته بازار در ماه های اخیر بهره مند شده است. به عنوان یک ارز دوره ای ، NZD همراه با دارایی های دیگر دوره ای که اکثر شرکت کنندگان در بازار مرحله بهبودی پس از رکود اقتصادی می دانند، صعودی بوده است. چشم انداز کلی مثبت برای احساس ریسک باید برای NZD در میان مدت حمایت کند، تا زمانی که چشم اندازهای اقتصاد جهانی مثبت بمانند.

2. چشم انداز سیاست های پولی برای RBNZ

با ورود به سال 2021، چشم انداز سیاست پولی RBNZ پس از آنکه بانک نیاز به نرخ های منفی را پس زد، مثبت بود و مجموعه ای از داده های مثبت اقتصادی اقتصادی نشان داد که تأثیر همه گیری بر اقتصاد نیوزیلند کمتر از قبل است. تخمین زده می شود بانک در جلسه سیاست خود در ماه مه، انتظارات خود را برای افزایش نرخ تا سه ماهه سوم سال 2022 پیش برد. و انتظارات بازار را که آنها جایگزین BOC خواهند بود تأیید کرد.

به یاد داشته باشید که در جلسه سیاست فوری، عدم اطمینان به اندازه کافی زیاد بود. آنقدر تا بانک پس از مارس 2021 هیچ راهنمایی در مورد نرخ بهره ارائه ندهد. با ورود به نشست ژوئیه، بازار انتظارات برای عادی سازی RBNZ را بیشتر افزایش داده است. به طوری که برخی از شرکت کنندگان انتظار اولین افزایش در نوامبر سال جاری را دارند. در حالی که مبانی از قبیل وضعیت ویروس و داده های اقتصادی به بانکی اشاره دارد که می تواند با سرعت بیشتری به حالت عادی برسد، انتظار اینکه بانک QE را کاملاً تسهیل کند. و نرخ بهره را در چهار ماه افزایش دهد بسیار تهاجمی به نظر می رسد. بنابراین جلسه این هفته را دشوارتر می کند. این موضوع برای NZD بسیار مهم است.

3. تحولات اقتصادی و بهداشتی کشور

تنها نکته مهم اقتصادی که به جلسه سیاستگذاری آگوست باقی مانده گزارش سه ماهه مشاغل است که این هفته منتشر شد. اگر این فشار قوی را نشان دهد، مطمئناً باید آخرین سرنخ را دریافت کند که بازارها برای افزایش قیمت باید در رادار بمانند.

دلار ایالات متحده USD (خنثی)

1. تحولات پیرامون چشم انداز ریسک جهانی

از اواسط سال 2020 تقاضا برای دلار به عنوان یک دارایی امن، کاهش یافت زیرا توجه بازار از همه گیری دور و به یک بهبود جهانی همزمان و یک محیط بازخوردی که هر دو معمولاً منفی هستند کاهش یافت. با این حال، شگفتی داده های اقتصادی جهانی در حال کاهش بوده .

 2.چشم انداز سیاست پولی برای FED

جلسه FOMC این هفته سرنخی را برای خریداران و فروشنگان ها بوجود آورد. این بانک اظهار داشت که “اقتصاد در حال پیشرفت در جهت دستیابی به این اهداف است و کمیته به ارزیابی پیشرفت در جلسات آینده ادامه خواهد داد”. و همچنین دیدگاه خوش بینانه تری نسبت به وضعیت ویروس در نظر گرفته و اظهارنظرهایی مبنی بر اینکه بخشهای تحت تأثیر همه گیری “باقی مانده اند” را حذف کرد.  ضعیف اما بهبود یافته “و در عوض بخش هایی که بیشتر تحت تأثیر همه گیری قرار گرفته اند بهبود یافتند. اما به طور کامل بهبود نیافته اند.

این موضوع در ابتدا کمتر مورد توجه قرار گرفت. اما لحن دویش معمولی پاول با تأکید بر این که هنوز شغل در پیش است، تعادل را در جلسه به جود آورد. وی همچنین خاطرنشان کرد که هنگام ورود به بازار کار هنوز “زمینه ای برای پیشرفت” وجود دارد. در نتیجه، پاول از لحن معمولی دویش برای تصحیح هرگونه نگرش “هاوکیش” در جلسه استفاده کرد. وی تأکید کرد که تصمیم آنها برای اعلام نهایی در مورد زمان شروع کاهش، از قبل خواهد بود. و به تحولات آینده داده ها بستگی دارد. در حال حاضر، بازارها در حال بررسی داده های ورودی هستند. تا با بررسی تصمیم بگیرند که آیا در سمپوزیوم Jackson Hole یا در پاییز کاهش می یابد یا خیر.

3.بازده واقعی

علی رغم جدیدترین واگرایی اخیر بین بازده دلار و بازده واقعی ایالات متحده، همبستگی بین این دو از مهمترین عوامل کوتاه مدت از ابتدای سال بوده است. عملکرد واقعی پایین در این اواخر معامله شده است. با توجه به این موضوع ممکن است ادامه دادن آنها به روشی معنادار دشوار باشد. به ویژه اگر روایت های بیشتر “اوج تورم” وارد عمل شود. زیرا اثرات پایه سالانه در قیمت اخیر کاهش یافته است فشارها بخاطر داشته باشید که بازده واقعی می تواند افزایش یابد حتی اگر بازدهی اسمی کاهش یابد با انتظارات تورم سریعتر کاهش می یابد.

4. تسویه سود و نقدینگی

با نقدینگی فعلی تابستان و چشم انداز خنثی اساسی دلار ، همچنان به دنبال نقاط اصلی داده های اقتصادی ورودی هستیم که به عنوان مهمترین محرک های دلار در کوتاه مدت شناخته می شوند (البته جدا از سنتیمنت ریسکپذیری ) ،بدون شک گزارش مهم NFP در روز جمعه مهمترین نکته موجود در هفته آینده است.

جدیدترین اخبار حوزه فارکس

,تلگرام xforexnews ,telegram_xforexnews