تحلیل شاخص های اقتصادی

تحلیل شاخص ها اقتصادی

تحلیل شاخص های  اقتصادی

در تحلیل داده های اقتصادی این هفته ازانتخاب مجدد پاول به عنوان رئیس کمیته ازاد فدرال رزرو شروع میکنیم.

افزایش زودتر از حد انتظار نرخ بهره فدرال رزرو

بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در روز ۲۲ نوامبر که جیروم پاول را مجدد به عنوان گزینه مدنظر دولت جهت ریاست فدرال رزرو انتخاب کرد گفت:

“ما در موقعیتی هستیم که می توانیم به تورم از موضع قدرت حمله کنیم نه از موضع ضعف.”

همچنین پاول و برینارد هر دو نامزد پست ریاست فدرال رزرو این ایده را تکرار کردند به طوریکه پاول اشاره کرد:

“می دانیم که تورم بالا به خانواده ها آسیب می زند، ما از ابزارهای خود هم برای حمایت از اقتصاد و یک بازار کار قوی و هم برای جلوگیری از تثبیت تورم بالاتر استفاده خواهیم کرد.”

و برینارد گفت:

“متعهد به پایین آوردن تورم در زمانی که مردم بر روی شغل ها و چک های حقوقی خود تمرکز دارند هستیم.”

در حال حاضر این تورم است که مردم را آزار میدهد نه بیکاری. بررسی تورم CB برای یک سال آینده از زمان فعلی نشان از عدد ۷.۶٪ دارد که تقریباً با بازگشت به سال ۲۰۰۸ بالاترین سطح می باشد. و این درحالیست که شاخص فراوانی شغل منهای شاخص شغل هایی که به سختی حاصل می شوند به بالاترین سطح خود رسیده است. تفاضل این دو شاخص ذکر شده شاخصی از اعتماد مردم به بازار کار را نشان میدهد.

شاخص تمایلات مصرف کننده
شاخص تمایلات مصرف کننده

پاول این احساسات را در هفته گذشته در تستیفای خود مقابل کنگره دوچندان کرد و گفت معتقد است تورم بالا تا اواسط سال آینده ادامه خواهد داشت و بنابراین فدرال رزرو احتمالاً در مورد تسریع کاهش خرید داراییها بحث خواهد کرد. و در حالی که هنوز فکر می‌کند که احتمال دارد تورم در نیمه دوم سال آینده به طور قابل توجهی کاهش یابد اشاره کرد که ریسک افزایش تورم بیشتر شده است و فدرال رزرو باید از سیاست خود جهت رسیدگی به طیف وسیعی از نتایج محتمل استفاده کند.

در این بین سازمان همکاری و توسعه اقتصادی با این ارزیابی موافقت کرده است و این سازمان در به روز رسانی اقتصادی سالانه خود که روز چهارشنبه منتشر شد به طور قابل توجهی انتظارات برای تورم گروه ۲۰ در سال آینده را از ۳.۹ درصد ماه سپتامبر به ۴.۴ درصد افزایش داد.

بازار انتظار داشت فدرال رزرو در ماه ژوئن زمانی که قرار است خرید اوراق قرضه خود را پایان دهد افزایش نرخ بهره را آغاز کند. و در نتیجه نظرات پاول احتمال اینکه فدرال رزرو زودتر به خرید اوراق قرضه پایان دهد و بنابراین زودتر افزایش نرخ بهره داشته باشد را افزایش داده است.

افزایش زودتر از حد انتظار نرخ بهره فدرال رزرو برای دلار آمریکا مثبت خواهد بود.

شانس افزایش نرخ بهره فدرال رزرو
شانس افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

ریسک های افزایش نرخ بهره

ریسک این نگرش واریانت امیکرون می باشد. لورنس بون اقتصاددان ارشد سازمان همکاری و توسعه اقتصادی گفت وی نگران است که واریانت امیکرون بتواند سطح بالای عدم اطمینان را افزایش دهد که این می تواند تهدیدی برای بهبود و به تاخیر انداختن بازگشت به حالت عادی یا چیزی بدتر باشد.

شاخص هزینه مصرف کننده

اگرچه وی افزود قیمت های بالاتر، نرخ های بهره بالاتر و سیاست پولی انقباضی را تضمین می کند. باید گفت که شواهد زیادی وجود دارد که تورم در حال رسیدن به اوج یا پیک خود است یا حداقل علل تورم در حال رسیدن به اوج می باشد.

به عنوان مثال تورم سراسری ناحیه یورو در ارزیابی سالانه ماه نوامبر عدد ۴.۹٪ را ثبت کرد که ایزابل اشنبل عضو بانک مرکزی اروپا بر این باور است که این عدد اوج تورم ناحیه یورو می باشد.

هزینه مصرف کننده اروپا
هزینه مصرف کننده اروپا

شاخص بخش تولیدی مدیران خرید

شاخص بخش تولیدی مدیران خرید موسسه مدیریت عرضه این هفته نشان داد که زمان تحویل تامین کننده و تعداد سفارش های معوقه کاهش یافته است و این نشان می‌دهد ممکن است تنگناها در حال کاهش باشند. شاخص قیمت های پرداختی نیز کاهش پیدا کرده است.

شاخص مدیران خرید و اندیکاتور تورم
شاخص مدیران خرید و اندیکاتور تورم

شاخص هزینه حمل و نقل

هزینه های حمل و نقل شروع به کاهش کرده است البته تنها از سطوح فوق العاده بالا. این نشان می‌دهد که یکی از گلوگاه‌های اصلی که باعث افزایش قیمت بسیاری از کالاها می‌شود در حال کاهش است.

شاخص هزینه حمل و نقل
شاخص هزینه حمل و نقل

قیمت کالاها شروع به کاهش کرده است از جمله فلزات صنعتی حساس از نظر اقتصادی و همچنین گاز طبیعی بسیار گران قیمت.

شاخص کالایی معیار بلومبرگ
شاخص کالایی معیار بلومبرگ

قیمت نفت

و البته قیمت نفت کاهش یافته است اگرچه تصمیم غافلگیرکننده ای از اوپک پلاس جهت افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه ای در روز  داشتیم اما باز نگه داشتن گزینه بازنگری در این تصمیم در هر زمان، توانست کف قیمت‌ها را تشکیل دهد.

بیانیه پس از این جلسه اشاره کرد که گروه موافقت کرده است که نشست در انتظار تحولات بیشتر مرتبط با همه گیری باقی بماند و به نظارت دقیق بر بازار ادامه دهد و در صورت نیاز اصلاحات فوری انجام دهند.

باید اذعان کرد این یک راه عالی برای اصلاح وضعیت فعلی در بازار نفت در حال حاضر بود جایی که تا حد زیادی اضطراب باعث پایین آمدن قیمت‌ها شده نه عرضه و تقاضا. گزارش دینامیک قیمت نفت فدرال رزرو نیویورک، علل تغییرات قیمت نفت را به تقاضا و عرضه و عوامل باقیمانده ربط می‌دهد.

این عوامل باقی مانده بدون شک ترس از واریانت امیکرون و تأثیرات آن است. با فرض عدم تغییر در عرضه و تقاضا، حذف این ترس ممکن است قیمت نفت را دوباره افزایش دهد.

تحلیل تغییرات قیمت نفت خام
تحلیل تغییرات قیمت نفت خام

تحلیل شاخص های اقتصادی هفته پیش رو:

هزینه مصرف کننده ایالات متحده، گزارش JOLTS، اندیکاتور های کوتاه مدت انگلستان، نشست رزرو بانک استرالیا و کانادا

این هفته دومین هفته ماه است و طبق معمول شاخص های اصلی زیادی در تقویم وجود ندارد. مهمترین شاخص ها دو شاخص ایالات متحده هستند که فدرال رزرو در ارتباط با آنها مأموریت دوگانه دارد یعنی شاخص هزینه مصرف کننده و گزارش گشایش شغلی و بررسی گردش کار. که شاخص JOLTS در ردیف دوم قرار می‌گیرد.

در مصاحبه هفته گذشته با یاهو رئیس فدرال رزرو سن فرانسیسکو ماری دالی گفت که به طور حتم شانسی برای افزایش سرعت تیپرینگ متصور است. ما دو شاخص مهم داریم که قرار است قبل از جلسه بعدی فدرال رزرو منتشر شوند. گزارشات دیگری از بازار کار و مشاغل و همچنین گزارش دیگری برای هزینه مصرف کننده. و اگر اوضاع به همین منوال پیش رود، می شود افزایش سرعت تیپرینگ را متصور بود. جای تعجب داشت که ماری دالی در مصاحبه خود اشاره به گزارش CPI کرده بود چرا که ظاهراً شاخص PCE سنجش تورمی ترجیحی فدرال رزرو می باشد، نه هزینه مصرف کننده.

در هر صورت آیا تورم با سرعت فعلی ادامه خواهد یافت؟
در ماه گذشته بازار با رشد ۶.۲٪ در معیار سالانه شوکه شد و انتظار میرود در این ماه شاخص جهش بیشتری به ۶.۷٪ داشته باشد.

شاخص هزینه مصرف کننده
شاخص هزینه مصرف کننده

این بالاترین نرخ تورم از روزهای پر تورم اوایل دهه ۱۹۸۰ خواهد بود زمانی که نرخ صندوق های فدرال رزرو به بالاترین سطح خود در ۲۲.۴ درصد رسید. با توجه به نگرانی هایی که اعضای مختلف کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در ارتباط با تورم ابراز کرده‌اند، انتظار می رود که این ارقام کافی باشد تا آنها از خط پایان عبور کنند و رای به تسریع سرعت تیپرینگ بدهند.

پیش بینی شاخص هزینه مصرف کننده
پیش بینی شاخص هزینه مصرف کننده

گزارش JOLTS تنها باید تأییدی بر این دیدگاه باشد. این گزارش تعداد فرصت های شغلی را نشان میدهد. گشایش ها در ماه جولای به رکود بالایی رسید و از آن زمان تا حدی کاهش یافته است اما نه به آن سرعتی که تعداد افراد بیکار کاهش یافته است.

فرصت های شغلی ایجاد شده
فرصت های شغلی ایجاد شده

در نتیجه نسبت مشاغل به افراد بیکار مشابه آنچه در ژاپن نسبت پیشنهادهای شغلی به متقاضیان می نامند در ماه گذشته به رکورد ۱.۳۶ رسید و احتمالاً در این ماه حتی به عدد بالاتری برسد. بسیاری این نسبت را به عنوان معیاری جهت سنجش میزان فشردگی بازارکار در نظر می گیرند و آنچه این نسبت نشان می دهد این است که یا شکاف بزرگی بین مهارت های پیشنهادی و مشاغل موجود وجود دارد یا اینکه بسیاری از افراد نظر خود را در مورد کار تغییر دادند. که دومی محتمل تر است.

این نوع تغییر در میل به کار نحوه نگرش فدرال رزرو به معیارهایی نظیر نرخ مشارکت را در زمانی که آنها سعی می‌کنند بسنجند که آیا اقتصاد نزدیک به اشتغال کامل است، تغییر می‌دهد.

فرصت های شغلی و نرخ بیکاری
فرصت های شغلی و نرخ بیکاری

برای انگلستان روز جمعه شاخص های به اصطلاح کوتاه مدت منتشر می‌شوند که شامل تولید ناخالص داخلی ماهانه، تولیدات صنعتی و کارخانه ای و همینطور داده‌های تجاری می باشد.

انتظار می رود رشد تولید ناخالص داخلی کند شود و با افزایش سرسام آور تورم معمایی را برای بانک مرکزی انگلستان ایجاد کند. آیا آنها می توانند در حالیکه اقتصاد در حال کاهش است سیاست‌های خود را انقباضی کنند و در نتیجه بر مشکلات بیفزایند؟ کند شدن رشد اقتصادی می‌تواند برای پوند منفی باشد.

تولید ناخالص داخلی انگلستان
تولید ناخالص داخلی انگلستان

سرانجام برای ناحیه یورو روز دوشنبه سفارشات کارخانه‌ای آلمان و روز سه شنبه تولیدات صنعتی را خواهیم داشت.

انتظار می رود شاخص سفارشات کارخانه‌ای کاهش یابد اما پیش‌بینی می‌شود تولیدات صنعتی برای اولین بار در سه ماه گذشته با رشد همراه باشد با این حال سقوط در ماه آگوست، بهبودی کوچک در ماه سپتامبر و اکنون یک کاهش دیگر خوب به نظر نمی رسد و این می‌تواند برای یورو منفی باشد.

سفارشات کارخانه ایی و تولیدات صنعتی آلمان
سفارشات کارخانه ایی و تولیدات صنعتی آلمان

جلسات بانک های مرکزی استرالیا و کانادا:

دو بانک مرکزی که ارزهای کالایی دارند یعنی رزرو بانک استرالیا و بانک مرکزی کانادا این هفته تشکیل جلسه خواهند داد. به احتمال زیاد هیچ‌کدام نرخ‌های خود را تغییر نمی دهند و همینطور سیاست های خود را تنظیم نخواهند کرد. آنها عمدتاً برای هرگونه اشاره ای در مورد اینکه چه زمانی ممکن است افزایش نرخ بهره صورت بگیرد و با چه سرعتی احتمال دارد که سیاست ها را تشدید کنند زیر نظر قرار خواهند گرفت.

نشست نهایی رزرو بانک استرالیا در سال جاری احتمالاً بدون حادثه باشد. آنها ماه گذشته گفتند که به خرید اوراق بهادار دولتی با سرعت ۴ میلیارد دلار در هفته حداقل تا اواسط فوریه سال ۲۰۲۲ ادامه خواهند داد که جلسه بعدی پس از این جلسه است.

بدون هیچ تغییری در خرید دارایی ها همینطور نرخ‌های بهره تمرکز بر روی هر گونه تغییر در راهنمای پیش روی آنها خواهد بود که در حال حاضر به احتمال افزایش نرخ بهره در انتهای سال ۲۰۲۳ اشاره می کند.

انتظارات افزایش نرخ بهره برای دو سال بعد
انتظارات افزایش نرخ بهره برای دو سال بعد

بازار انتظار دارد اولین افزایش نرخ بهره در حدود ۶ ماه آتی نه دو سال بعد انجام شود.

منحنیOISرزروبانک استرالیا
منحنیOISرزروبانک استرالیا

از این نظر تمرکز اصلی بر روی این خواهد بود که چه تغییراتی در راهنمای آتی آنها ایجاد خواهد شد و چه نکاتی در مورد تصمیم احتمالی خرید اوراق قرضه در ماه فوریه ارائه می دهند. با توجه به افزایش جهانی تورم و تسلیم شدن فدرال رزرو در رابطه با روایت گذرا بودن تورم انتظار می رود که آنها دیدگاه چالش انگیز تری نسبت به مسائل داشته باشند.

تولید ناخالص داخلی فصل سوم استرالیا بهتر از حد انتظار بود و آنها ممکن است دید بهبود یافته نسبت به فصل چهارم داشته باشند و بر این اساس انتظار می رود که اختیارات بیشتری را در راهنمایی پیش روی خود ایجاد کنند که امکان پایان خرید اوراق قرضه در فوریه و افزایش زودتر نرخ ها را فراهم کند و این می‌تواند برای دلار استرالیا مثبت باشد.

همین شرایط برای بانک مرکزی کانادا نیز وجود دارد.

بانک مرکزی کانادا در آخرین جلسه خود به برنامه تسهیل کمی پایان داد و تاریخ مورد انتظار جهت افزایش نرخ بهره را به سه ماه میانی سال ۲۰۲۲ جلو انداخت. بازار در حال حاضر افزایش نرخ بهره را تا ماه مارس پیش‌بینی کرده است.

با توجه به اینکه تنها یک جلسه بین جلسه این هفته و نشست ماه مارس برگزار می‌شود تردید وجود دارد که بانک مرکزی کانادا بتواند چیزی بگوید که این جدول زمانی را تسریع کند.

منحنیOISبانک مرکزی کانادا
منحنیOISبانک مرکزی کانادا

بازار در حال حاضر به دنبال یک چرخه انقباض نسبتاً شیبدار بر اساس استانداردهای تاریخی است. با توجه به ابهامات موجود در ارتباط با اقتصاد جهانی (ریسک های واریانت امیکرون) نمی‌توان به این زودی ها بازنگری را متصور بود و بر این اساس انتظار می‌رود که جلسه این هفته بانک مرکزی کانادا تاثیر کمی بر دلار این کشور داشته باشد.

چرخه انقباضی بانک مرکزی کانادا
چرخه انقباضی بانک مرکزی کانادا

جدیدترین اخبار حوزه فارکس

,تلگرام xforexnews ,telegram_xforexnews