تحلیل شاخص های اقتصادی و نشست بانک مرکزی

تحلیل نشست بانک مرکزی

تحلیل شاخص های اقتصادی این هفته

بازار فارکس معمولاً در این برهه از سال  بی ثبات است. شرکت ها شدت فعالیت های خود را کاهش می‌دهند و سال را به اتمام می رساند. صندوق های پوشش ریسک از هم اکنون در مورد پاداش های خود تصمیم گیری کرده اند. زیرا نمی خواهند در صورت عدم وجود زمان برای جبران ضرر سود یک ساله خود را در یک یا دو معامله از دست بدهند.

 

رتبه بندی نوسانات
رتبه بندی نوسانات

توجه داشته باشید که ماه دسامبر کم نوسان ترین دوره برای معاملات نیست، معمولاً تابستان کم نوسان ترین دوره است. زیرا بسیاری از مردم در تعطیلات هستند. شاید به این دلیل باشد که بانک های مرکزی در تابستان نیز در تعطیلات هستند، درحالیکه آنها هنوز در این زمان از سال سر کار هستند.

نمودار بالا تنها میانگین ده سال از نوسانات بازار را نشان میدهد که ممکن است محدوده وسیعی را پنهان کند. برای این هفته، هفته سوم تا آخر سال، سال ۲۰۱۴ سومین هفته پر نوسان و سال ۲۰۱۲ کم نوسان ترین هفته بوده است.

به لطف پنج نشست مهم بانک های مرکزی گروه ده یعنی فدرال رزرو، بانک مرکزی سوئیس، بانک مرکزی انگلستان، بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی ژاپن ممکن است هفته آینده با نوسانات بیش از حد معمول مواجه شویم.

تعداد زیادی شاخص مهم نیز در هفته پیش رو در تقویم اقتصادی منتشر خواهند شد از جمله شاخص تانکان ژاپن، خرده فروشی انگلستان و ایالات متحده، داده های اشتغال استرالیا و انگلستان و ارزیابی مقدماتی شاخص مدیران خرید برای اقتصادهای صنعتی بزرگ.

نشست بانک مرکزی فدرال رزرو

سرعت تیپرینگ چگونه خواهد بود؟

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در آخرین نشست خود در ماه نوامبر تصمیم گرفت خرید ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلاری اوراق قرضه خود را به میزان ۱۵ میلیارد دلار در هر ماه کاهش دهد. از آن زمان تورم بسیار بالاتر از هدف ۲ درصدی آنها افزایش یافته و بازار کار به بهبود خود ادامه می دهد و آنها را به هدف خود یعنی قیمت‌های پایدار و حداکثر اشتغال نزدیک و نزدیک تر می کند.

و در حقیقت اگر اتفاق دیگری رخ ندهد در حال حاضر قیمت ها ناپایدار است و باید مهار شوند.

کمیته بازار آزاد فدرال رزرو گفته است که تا زمانی که خرید اوراق قرضه خود را به پایان نرساند افزایش نرخ های بهره را آغاز نخواهد کرد به این دلیل که برداشتن مسکن با یک دست و تحویل آن با دست دیگر غیر منطقی است. حرکت با سرعت فعلی در ارتباط با تیپرینگ بدین معناست که ماه ژوئن زودترین تاریخ ممکن جهت افزایش نرخ های بهره خواهد بود.

از آنجایی که تورم به سطوحی می‌رسد که از اوایل دهه ۱۹۸۰ مشاهده نشده بود یعنی زمانی که نرخ صندوق های فدرال رزرو ۱۳ درصد بود الان تورم در حال تبدیل شدن به یک نقطه دردناک در بین شهروندان ایالات متحده است. بنابراین کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در این نشست در ارتباط با سرعت بخشیدن به روند کاهشی خریدهای خود بحث خواهد کرد تا بتوانند آن را زودتر به پایان برسانند و افزایش نرخ های بهره را زودتر شروع کنند.

تورم امریکا و نرخ صندوق فدرال رزرو
تورم امریکا و نرخ صندوق فدرال رزرو

بورس کالای شیکاگو احتمال افزایش نرخ بهره را از قراردادهای آتی صندوق های فدرال رزرو استخراج میکند و همان طور که نمودار نشان می دهد از ماه سپتامبر بازار شروع به حساب کردن بر روی افزایش نرخ های بهره در ماه ژوئن یا جولای کرده است. اگرچه اخیراً شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه می بهتر از قبل افزایش یافته و چیزی بیشتر از ۵۰٪ می باشد. همچنین احتمال افزایش نرخ بهره در اوایل ماه مارس نیز افزایش پیدا کرده است و لازمه تحقق چنین چیزی این است که فدرال رزرو باید خرید اوراق قرضه خود را با سرعت بیشتری کاهش دهد.

انتظارات افزایش نرخ های بهره فدرال رزرو
انتظارات افزایش نرخ های بهره فدرال رزرو

با نگاهی به اعداد و آنچه مقامات مختلف فدرال رزرو گفته اند به نظر می رسد که آنها با این کار موافق هستند. در حالی که حقوق و دستمزد های اخیر غیر کشاورزی ایالات متحده نسبت به انتظارات ناامید کننده بود با این حال ۲۱۰K همچنان بیش از ۶۰ درصد ماههای ۳۰ سال گذشته است. علاوه بر این نرخ بیکاری ۴.۲ درصد یکی از پایین ترین سطوح تاریخی است.

نرخ بیکاری ایالات متحده امریکا
نرخ بیکاری ایالات متحده امریکا

شاید نرخ بیکاری به اندازه ۳.۵٪ درست پیش از همه گیری نباشد اما با افزایش فرصت های شغلی رکورد ۱.۴۶  برای هر فرد بیکار وجود دارد. دلیل اینکه مشاغل بیشتری اضافه نشده اند احتمالاً به این دلیل است که حداقل با مشاغل و حقوق پیشنهادی فعلی مردم نمی خواهند کار کنند. که در هر صورت نشان می دهد که ایالات متحده به هدف فدرال رزرو جهت حداکثر اشتغال نزدیک است.

فرصت های شغلی ایجاد شده
فرصت های شغلی ایجاد شده

تاثیر احتمالی بر بازار چیست؟

این امر بستگی به سرعت جدیدی دارد که آنها با آن خریدهای اوراق را کاهش می دهند. با سرعت فعلی ۱۵ میلیارد دلار در هر ماه آنها آخرین خریدهای خود را در ماه مه انجام خواهند داد. بنابراین می توانند نرخ‌های بهره را در نشست ماه ژوئن افزایش دهند. افزایش سرعت تیپرینگ به ۲۰ یا ۲۵ میلیارد دلار در هر ماه به آنها امکان می‌دهد تا خرید خود را در ماه آوریل به پایان برسانند و در ماه می افزایش نرخ های بهره را آغاز کنند.

برای افزایش نرخ بهره در نشست مارس آنها باید خرید های خود را تا ۴۰ میلیارد دلار در هر ماه کاهش دهند که با توجه به وضعیت واریانت امیکرون کمی دور از ذهن است. احتمالاً آنها تمایل داشته باشند تا سرعت تیپرینگ را به ۲۵ میلیارد دلار در هر ماه افزایش می دهند. و این امر به آنها اجازه خواهد داد تا در نشست ماه می نرخ های بهره را افزایش دهند.

با این حال اگر اتفاق خاصی رخ ندهد سرعت بیشتر تیپرینگ مثلاً دو برابر کردن آن به عدد ۳۰ میلیارد دلار در هر ماه می تواند محتمل تر باشد.

کانون توجه دیگر دات پلات خواهد بود که در آن هر یک از اعضای کمیته خواهند گفت که فکر می کنند نرخ بهره فدرال رزرو احتمالاً در پایان سال در کجا قرار خواهد گرفت.

برآورد نرخ بهره ای
برآورد نرخ بهره ای

در حال حاضر بازار از فدرال رزرو جلوتر است. اما برای سال ۲۰۲۴ تقریباً هم راستا با فدرال رزرو فکر می کنند.

انتظار می‌رود فدرال رزرو با تفکر بازار، مطابقت بیشتری پیدا کند. و چنین افزایشی در برآورد نرخ بهره ای می تواند برای دلار آمریکا مثبت باشد.

پیش بینی نرخ های بهره فدرال و انتظارات بازار
پیش بینی نرخ های بهره فدرال و انتظارات بازار

بانک مرکزی اروپا

این نشست پیچیده است وتصمیم بانک مرکزی اروپا بسیار پیچیده تر است. سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا دارای بخش های متحرک بیشتری است که باید تعدیل شوند. علاوه بر این افزایش شدید اخیر موارد کووید در چندین کشور اتحادیه اروپا که اکنون با ظهور واریانت امیکرون تشدید شده است، عدم اطمینان را به شرایط اضافه کرده است.

حتی پرتغال که یکی از بالاترین نرخ واکسیناسیون در جهان را دارد (۸۷٪)، شاهد افزایش تعداد موارد ابتلا هستیم.

موارد ابتلای جدید در ناحیه یورو
موارد ابتلای جدید در ناحیه یورو

در نتیجه، برخی از کشور های منطقه یورو محدودیت هایی را اعمال کردند که احتمالاً به عنوان ترمزی برای تجارت در آستانه کریسمس عمل خواهد کرد و این امر تصمیم گیری را جهت برداشتن محرک ها دشوار تر میکند.

شاخص محدودیت ناحیه یورو از دانشگاه اکسفرد
شاخص محدودیت ناحیه یورو از دانشگاه اکسفرد

با این وجود با این فرض که شورای حاکم فکر میکند این موج احتمالاً بدتر از موج های قبلی نخواهد بود از جلسه ماه دسامبر انتظار می رود، اعلام شود که برنامه خرید اضطراری ۱.۸۵ میلیون یورویی موسوم به PEPP در پایان ماه مارس به اتمام برسد.

شورای حکام گفته است که این برنامه را زمانی که قضاوت کند مرحله بحران کووید به پایان رسیده است به اتمام خواهد رساند اما در هر صورت نه قبل از پایان ماه مارس سال ۲۰۲۲ اکنون واریانت امیکرون در این جدول زمانی یک خلل وارد کرده است. آیا آنها می‌توانند با این اطمینان بگویند که مرحله بحران در ماه مارس به پایان خواهد رسید؟

بنابراین انتظار می رود که آنها تا حدودی از تصمیم خود محافظت کنند. در عین حال سرعت خرید را تا آن زمان افزایش دهند زیرا ریسک واریانت امیکرون وجود دارد. افزایش و شاید افزودن مقداری انعطاف به برنامه خرید داراییAPP به طوری که بتواند پس از پایان برنامهPEPP انعطاف پذیری آن را حفظ کند.

در حال حاضر محدودیت‌های مختلفی در مورد نحوه توزیع خرید خود، در بازارهای مختلف اوراق قرضه ملی منطقه یورو و اینکه چه مقدار از یک انتشار اوراق قرضه بانک مرکزی می‌تواند بخرد، وجود دارد.

به طور مثال اگر کشوری به شدت تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته باشد یا اگر اسپرد اوراق قرضه آن شروع به از بین رفتن بکند و بانک مرکزی اروپا در حال حاضر در محدودیت خرید خود باشد این می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

اینکه آیا باید اندازه برنامه APP را افزایش دهد و تا چه حد به آن اجازه دهد تا از دستورالعمل های فعلی خود منحرف شود یک موضوع اصلی اختلاف بین افراد با موضع هاوکیش و داویش است. این برنامه در حال حاضر حدود ۲۰ میلیارد یورو در هر ماه خریداری می کند و احتمالاً فعلاً در آن سطح باقی بماند.

اما در مورد سومین عملیات تامین مالی بلندمدت هدفمند TLTRO3 چه باید کرد؟

نکته‌ای که تصمیم بانک مرکزی اروپا را پیچیده می‌کند این است که تاکنون تاثیر ویروس تا حد زیادی کاهش فعالیت اقتصادی بوده است بنابراین واکنش طبیعی افزایش حمایت بانک مرکزی از اقتصاد بود. اما اکنون امواج بیشتر ویروس ممکن است با تشدید فشارها در زنجیره تامین اثر افزایش فشارهای تورمی را نیز داشته باشد و این می تواند نحوه واکنش بانک مرکزی اروپا به موج های بعدی را تغییر دهد. این امر خیلی به پیش‌بینی‌های جدید کارکنان بستگی دارد.

آیا آن‌ها همچنان شاهد کاهش تورم به زیر هدف ۲ درصدی در سال آینده خواهند بود؟

اگر چنین باشد شورا احتمالاً باید فعلاً یک سیاست تطبیقی را در نظر بگیرد و این محتمل ترین نتیجه به نظر می رسد. با این حال پیش‌بینی کننده های دیگر معتقدند که تورم در سال آینده بالاتر از هدف دو درصد باقی می‌ماند که می تواند مقداری مهمات به اعضای هاوکیش دهد.

انتظار می رود لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا انتظارات فعلی بازار در ارتباط با اولین افزایش نرخ بهره در حدود یک سال دیگر را رد کند. پیش از اینکه واریانت امیکرون ظاهر شود انتظار می‌رفت که نشست ماه دسامبر گام دیگری به سمت عادی سازی سیاست‌ها باشد.

انتظارات بازار از نرخ صندوق بانک مرکزی اروپا
انتظارات بازار از نرخ صندوق بانک مرکزی اروپا

تفاوت اکنون این است که بانک مرکزی اروپا احتمالاً می خواهد انعطاف پذیری بیشتری را با توجه به شرایط نامطمئن در مورد واریانت امیکرون در ارتباط با اقتصاد حفظ کند. بنابراین این نشست می تواند با لحنی بسیار داویش همراه باشد که احتمالاً برای یورو منفی خواهد بود.

نشست بانک مرکزی انگلستان

چیزی مشابه را میتوان در مورد جلسه کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلستان مطرح کرد. چند روز پیش بسیاری از مردم در بازار به دنبال افزایش ۰.۱۵٪نرخ بهره بانک مرکزی در این نشست بودند تا نرخ پایه به عدد ۰.۲۵ درصد برسد. به این دلیل که تورم خارج از محدوده هدف آنهاست و بازار کار که برای کمیته سیاست های پولی کلید چشم انداز است علیرغم پایان طرح مرخصی شغلی دولت در ماه سپتامبر، به بهبود خود ادامه داده است.

اما اخیراً این دیدگاه ها تغییر کرده و بازار انتظارات خود جهت افزایش نرخ های بهره را به ماه فوریه موکول کرده است.

تغییرات ضمنی انتظارات بازار از نرخ های بهره
تغییرات ضمنی انتظارات بازار از نرخ های بهره

افزایش موارد ویروس و ایجاد طرح B توسط دولت مجموعه ای از اقدامات جدید شامل محدود کردن تجمعات باعث شده است تا فشار بر روی بانک مرکزی برداشته شود. طرح B شامل راهنمایی کار از خانه است که ضربه دیگری به مشاغل مرکزی شهر وارد می‌کنند و رشد ضعیف شده را تضعیف می کند. در این مورد می‌توان به تجربه سایر بانک‌های مرکزی نظیر رزرو بانک نیوزلند و استرالیا توجه کرد که مجبور شدند به طور موقت برنامه عادی سازی خود را در پاسخ به اقدامات مشابه دولت هایشان متوقف کنند.

موارد ابتلا به کووید19 و شاخص محدودیت
موارد ابتلا به کووید19 و شاخص محدودیت

همانطور مایکل ساندرز عضو کمیته سیاست های پولی یکی از افرادی که موضع انقباضی دارد هفته گذشته مطرح کرد با توجه به اینکه نوع جدید امیکرون اخیراً شناسایی شده است انتظار برای مشاهده شواهد بیشتر در مورد آن می تواند پیامد خاصی داشته باشد.”

اثرات احتمالی بر پیامدهای سلامت عمومی و در نتیجه بر اقتصاد می تواند عواقب ویژه ای داشته باشد.

به طور مشابه معاون بانک مرکزی انگلستان برودبنت روز دوشنبه گفت “این سوال که بانک مرکزی در مورد نرخ های بهره چه خواهد کرد به سادگی قابل پاسخگویی نیست.”

و این بر خلاف چیزی است که آنها در نشست ماه نوامبر مطرح کردند و در آن نشست گفتند که با فرض این که همه چیز همانطور که انتظار دارند پیش برود در ماه‌های آینده لازم است نرخ بهره بانکی افزایش یابد.

با این حال همانطور که نمودار بالا نشان می دهد انقباض مورد انتظار تنها به عقب رانده شده است نه اینکه لغو شده باشد.

کمیته سیاست های پولی داده های جدید اشتغال را در روز سه‌شنبه و شاخص هزینه مصرف کننده را در روز چهارشنبه بررسی خواهند کرد.

انتظار می رود نرخ بیکاری بیشتر کاهش یابد.

وضعیت مشاغل انگلستان
وضعیت مشاغل انگلستان

و انتظار می رود هزینه مصرف کننده که در حال حاضر بسیار بالاتر از محدوده تحمل یک تا سه درصد بانک مرکزی است، بیشتر افزایش یابد. در واقع اگر ویروس و اقدامات جدید قرنطینه ای نبود افزایش نرخ های بهره در این جلسه به همان اندازه که پیشتر انتظار می‌رفت محتمل بود.

هزینه مصرف کننده انگلستان
هزینه مصرف کننده انگلستان

سوال این است که بیانیه و راهنمای پیش رو چگونه این داده های جدید را در مقایسه با اقدامات لاک داون منعکس خواهد کرد؟

اگر همانطور که انتظار داریم آنها تمایلات انقباضی خود را حفظ کنند اما به سادگی چیزی شبیه نظرات ساندرز ارائه کنند در این شرایط احتمالاً پوند رالی خود را حفظ کند. استرلینگ اخیراً ضربه نسبتاً بزرگی خورده است و از اوج اخیر یعنی ۱.۳۳۷ به ۱.۳۱۶۳ رسیده است.

تأکید مجدد کمیته سیاست های پولی بر اینکه نرخ ها دیر یا زود افزایش پیدا می‌کنند ممکن است موجب تقویت پوند شود.

بانک مرکزی سوئیس

معمولا به جلسات فصلی بانک مرکزی سوئیس توجه چندانی نمی شود چرا که آنها نرخ سیاست خود را از سال ۲۰۱۵ بدون تغییر نگه داشته اند و به نظر می رسد اظهارات پس از جلسات آنها دقیقاً یکسان است تنها با تغییر تاریخ این جمله را میگوید:

“بانک مرکزی نرخ سیاست و سود سپرده‌های دیداری را در عدد ۰.۷۵٪- نگه می دارد و مایل است در صورت لزوم در بازار ارز مداخله کند تا با فشار صعودی بر فرانک سوئیس مقابله شود. برای انجام این کار وضعیت کلی ارز را در نظر می گیرد و ارزش فرانک سوئیس همچنان بالاست.”

شکی نیست که فرانک سوئیس همچنان ارزش بالایی دارد اما تردید هایی در مورد تمایل بانک مرکزی سوئیس جهت مداخله در بازار فارکس وجود دارد. همانطور که نمودار زیر نشان می دهد آنها امسال در جفت ارز یورو فرانک کمتر از سال‌های گذشته مداخله کردند.

تغییرات مداخله بانک مرکزی سوئیس در جفت ارز یورو-فرانک
تغییرات مداخله بانک مرکزی سوئیس در جفت ارز یورو-فرانک

شاید آنها از بازگشت تورم به یک و نیم درصد خوشحال باشند اگرچه برخی از تحلیلگران استدلال می کنند که با توجه به سطح بالای قیمت ها در سوئیس این کشور به فشار های ضد تورم جدی نیاز دارد نه تورم.

شاخص تورمی سوئیس
شاخص تورمی سوئیس

نرخ تورم فعلی ۱.۵٪ بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌های رسمی و بازار است. شاید بانک مرکزی سوئیس پیش بینی خود را تا حد زیادی شکست داده باشد و اکنون دید آرامتری از بازار فارکس دارد. یا شاید این راه آن‌ها برای همراهی با روند جهانی به سمت عادی سازی سیاست‌ها باشد.

امیدواریم از این جلسه تا حدودی در این مورد شفاف سازی انجام شود.

رئیس بانک مرکزی سوئیس جردن پس از این جلسه نشست مطبوعاتی برگزار خواهد کرد بنابراین تصور میکنیم که به برخی از پاسخ ها دست پیدا خواهیم کرد اگرچه ممکن است آن طور که ما امیدواریم واضح و صریح نباشند.

بانک مرکزی ژاپن

جلسات سیاست‌گذاری بانک مرکزی ژاپن معمولاً به اندازه جلسات بانک‌مرکزی سوئیس جالب است ولی اصلاً جذاب نیستند. این بار انتظار می رود جلسه بانک مرکزی سوئیس به طور قابل توجهی جالب تر از جلسه بانک مرکزی ژاپن باشد.

همانند بانک مرکزی اروپا بانک مرکزی ژاپن بر برنامه خود جهت مقابله با همه گیری که برنامه‌ای ویژه جهت حمایت از تامین مالی در پاسخ به ویروس کروناست تمرکز خواهد کرد. این برنامه در مارس سال گذشته و در آغاز پاندمی راه اندازی شد و مانند خریدهای اضطراری پاندمی بانک مرکزی اروپا قرار است در پایان ماه مارس سال آینده منقضی شود.

بانک مرکزی ژاپن
بانک مرکزی ژاپن

این برنامه شامل وام‌ به موسسات مالی نمی شود و افزایش خرید اوراق مشارکت شرکتی را شامل می‌شود. همانطور که نمودار نشان می دهد امسال از امکانات آن چنان استفاده نشده است. بر این اساس خرید اوراق شرکتی ممکن است طبق برنامه منقضی شود زیرا بانک مرکزی ژاپن به هر حال آنها را تا حد مجاز خریداری نکرده است.

آنها ممکن است تسهیلات وام را بیشتر تمدید کنند البته تنها در صورتی که واریانت امیکرون خطرناک تر از حد انتظار باشد. انتظار نمی رود هر کدام از این اقدامات پیامدهای کلان اقتصادی داشته باشد به ویژه از آنجایی که شرکت ها بدون کمک بانک مرکزی ژاپن نباید مشکلی برای جمع آوری پول در بازار اوراق قرضه شرکتی داشته باشند.

در نهایت بانک مرکزی ژاپن ممکن است مجبور شود برنامه کنترل منحنی بازده خود را تعدیل یا حتی لغو کند برنامه ای که بازدهی اوراق قرضه ده ساله دولت ژاپن را در محدوده مثبت و منفی ۰.۲۵٪ نگه می‌دارد. با این حال این جلسه احتمالاً زمانی نیست که سایر بانک های مرکزی برای عادی سازی سیاست ها حرکت می کنند. روز چهارشنبه هفته گذشته آمامیا معاون بانک مرکزی ژاپن در ارتباط با اقتصاد و سیاست های پولی این چنین گفت:

“گاهی اوقات از من می پرسند که آیا ژاپن نیازی به تعدیل تسهیلات پولی ندارد در حالی که بانک‌های مرکزی ایالات متحده و اروپا اخیراً شروع به حرکت به سمت تعدیل سیاست های خود کردند… با توجه به تحولات قیمت در ژاپن فکر می‌کنم منطقی است که بانک در حال حاضر نیازی به تعدیل تسهیلات پولی خود در مقیاس بزرگ نداشته باشد.

بانک های مرکزی سیاست های پولی را در راستای تحولات فعالیت های اقتصادی و قیمت های تورمی خود انجام می دهند. بنابراین طبیعی است که ویژگی ها و جهت گیری های سیاست های پولی آن ها یکسان نباشد و این واگرایی در عوض به ثبات در اقتصاد آنها و همچنین اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد.”

وضعیت تورم ژاپن کاملا متفاوت از سایر کشورها حتی سوئیس با تورم پایین است. و بر این اساس سیاست پولی این بانک مرکزی نیز باید متناسب با آن باشد.

به طور خلاصه بانک مرکزی ژاپن احتمالاً در حالت تعلیق باقی بماند در حالی که سایر بانک‌های مرکزی به سوی افزایش نرخ های بهره حرکت می کنند و بازارهای اوراق قرضه خود بر این اساس واکنش نشان می دهند.

افزایش اختلاف بازدهی بین ژاپن و سایر کشورها احتمالاً به عنوان آهنربایی عمل می‌کند که سرمایه ها را از این کشور بیرون می‌کشد و ارز محلی(ین) را تضعیف خواهد کرد.

تورم کشور های گروه ده
تورم کشور های گروه ده

با این حال این امکان وجود دارد که تغییری در آینده وجود داشته باشد. شاخص قیمت کالاهای شرکتی ژاپن که در سایر نقاط جهان به عنوان شاخص هزینه تولید کننده شناخته می شود افزایش داشته است. این شاخص اخیراً در معیار سالانه به ۹ درصد رسیده است که سریعترین رشد از سال ۱۹۸۰ می باشد و هزینه تولید کننده کالاهای نهایی با سریعترین سرعت از سال ۱۹۸۱ افزایش یافته است.

هزینه تولیدات ژاپن
هزینه تولیدات ژاپن

افزایش قیمتها ناشی از افزایش قیمت مواد خام است که واقعاً در حال افزایش است. با افزایش ۷۴.۶٪ در معیار سالانه این بالاترین نرخ رشد از روزهای شوک نفتی سال ۱۹۷۴ می باشد. مواد میانی نیز در ارزیابی سالانه ۱۵.۷٪ افزایش داشته است.

هزینه تولیدات ژاپن
هزینه تولیدات ژاپن

فایننشال تایمز اخیراً مقاله ای منتشر کرده است که می گوید افزایش قیمت مواد غذایی در حال تبدیل شدن به یک مشکل در بین مصرف‌کنندگان در ژاپن است. در این گزارش آمده است:

“بعضی از معامله‌گران فارکس انتظار دارند بانک مرکزی ژاپن در نهایت مجبور شود به نگرانی‌های تورم عمومی پاسخ دهد.”

به گفته سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد این درست است که قیمت مواد غذایی در سطح جهانی در حال افزایش است اما این امر در داده‌های ژاپن منعکس نمی شود. بیشترین افزایشی که در اقلام غذایی در پایگاه داده بلومبرگ وجود دارد شامل ماهی تازه و غذاهای دریایی بود که در ماه اکتبر نسبت به سال قبل سه و نیم درصد رشد داشتند.

با توجه به متغیر بودن قیمت چنین غذاهایی بعید است این چیزی باشد که تحولاتی را ایجاد کند.

هزینه مصرف غذا در ژاپن
هزینه مصرف غذا در ژاپن

با این وجود به نظر می رسد که اکنون باید هوشیار باشیم تا ببینیم آیا نرخ تورم پایین ژاپن یکی از ویژگی‌های بازارهای مالی جهانی در دهه های اخیر آیا ممکن است سرانجام به پایان برسد یا خیر.

در صورت مثبت بودن پاسخ این می تواند یک ریسک غیر قابل پیش بینی برای سال ۲۰۲۲ باشد.

 

 

جدیدترین اخبار حوزه فارکس

,تلگرام xforexnews ,telegram_xforexnews