محرک های فاندامنتال ارزها (تحلیل ارز ها)

تحلیل ارز سیاست های پولی

در این نوشتار محرک های فاندامنتال ارزها را بررسی می کنیم. تحلیل ارز ها را با توجه به تحولات اقتصادی و چشم انداز سیاست های پولی در ادامه می خوانید. با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

تحلیل ارز استرالیا (خنثی)

تحلیل ارز دلار استرالیا را از چند منظر بررسی می کنیم. چهار محرک کلیدی وجود داره که برای چشم انداز میان مدت دلار استرالیا رصد میکنیم.

1- تحولات اقتصادی و بهداشتی کشور

یک: وضعیت ویروس با پایان فصل سوم، بازارها دارن برای نشانه هایی از یک بازگشت قوی، داده های فصل چهارم رو رصد میکنن. هرگونه خبر مثبتی مبنی بر کاهش محدودیت ها مهم خواهد بود.


دو: چین کاهش رشد اقتصادی در چین مهمه چون بزرگترین مقصد صادرات استرالیاست. بازارها میخوان ببینن حزب کمونیست چین (CCP) یا بانک مرکزی چین (PBOC) با محرک های اقتصادی پیش میره یا نه. این برای دلار استرالیا مثبت در نظر گرفته میشه. از نظر سیاسی، پیمان امنیتی اخیر آکوس (AUKUS) میتونه به تلافی چین علیه کالاهای استرالیا منجر بشه.


سوم:
کالاها قیمت سنگ آهن (24% از صادرات) داره به نزولش ادامه میده. قیمت های زغال سنگ (18% از صادرات) نیز از سطوح بالا از ابتدای سال تا الان کاهش یافته. این برای شرایط تجارت منفیه. و ریسکی هست که باید تو رادارمون داشته باشیم.

4) رشد اقتصاد جهانی – به عنوان یک شاخص ریسک برگزیده و ارتباط تنگاتنگ با چین، سوالی فعلی بازار در مورد اینکه آیا در فصل چهارم افزایش تورم رو میبینیم یا نه. این یک موضوع مهم برای دلار استرالیا خواهد بود.

2. چشم انداز سیاست های پولی برای رزرو بانک استرالیا

تصمیمات نشست ماه نوامبر رزرو بانک استرالیا را میتوان در عمل هاوکیش اما در بیانیه داویش در نظر گرفت. بانک کنترل منحنی بازده (YCC) رو رها کرد. چون بازارها بدگمان بودن. زیرا بانک از هدف 3 سالۀ AGB شون در روزهای منتهی به نشست حمایت نکرد. اونا همچنین دستورالعمل های پیش روی مبتنی تاریخ رو که میگفت افزایش نرخ ها فقط در سال 2021 مناسب خواهد بود رو کنار گذاشتن. در عوض گفتن که شرایط برای افزایش نرخ ها “مدتی زمان” می برد.

با این حال، رئیس رزرو بانک استرالیا فیلیپ لاو نهایت سعیش رو کرد تا حد ممکن داوویش به نظر برسه. گفت که آمادۀ بررسی از طریق افزایش موقت تورم هستن و اینکه قیمت گذاری بازار برای افزایش نرخ ها تا سال 2022 بسیار دور از چشم اندازشون و خیلی بعید هست. حتی اگه تمام شرکت کنندگان بازار موافق نباشن، ما فکر میکنیم چشم انداز برای رشد اقتصادی، تورم، اشتغال و دستمزدها حاکی از اینه که افزایش نرخ ها اواخر سال 2022 ممکن هست، به ویژه اگه اقتصاد بعد از کووید جهشِ قدرتمندی داشته باشه. با این حال، در حال حاضر بانک لحن کلی داویش رو حفظ کرده. با توجه به اهمیت دستمزدها برای چشم انداز تورم شون، ردیابی دقیق داده های کلان پیشِ رو، برای هر 2 مهم خواهد بود.

3. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی

AUD به عنوان ارزی با ضریب بتای بالا، از چشم انداز بهبود ریسک بازار ناشی از همه گیری سود می برد. زیرا سهام داران از نواحی امن خارج می شوند. به عنوان یک ارزچرخه ای، AUD در کنار سایر دارایی های چرخه ای که از تورم مجدد و بهبود پس از رکود حمایت می کند، بهترین عملکرد را داشت. اگر انتظارات برای اقتصاد جهانی مثبت باقی بماند، چشم انداز مثبت کلی سنتیمنت ریسک باید در میان مدت برای AUD مفید باشد. اما نگرانی های کوتاه مدت اخیر یادآوری به موقعی است. یاداوری  که سنتیمنت ریسک پذیری نیز محرک کوتاه مدت بسیار مهمی است.

تحلیل ارز کانادا (صعودی)

تحلیل  ارز دلار کانادا را از چند منظر بررسی می کنیم.

1-چشم انداز سیاست های پولی

در ادامه تحلیل  ارز دلار کانادا باید گفت در نشست ماه اکتبر بانک مرکزی کانادا با پایان دادن زود هنگام برنامۀ خرید دارایی QEغافلگیر کرد. و با توضیح اینکه پیش بینی میشه رکود اقتصادی تا فصل های میانی سال 2022 به اتمام میرسه، راهنمائی های رو به جلو رو برای پیشنهاد افزایش زودتر نرخ های بهره به روز رسانی کرد. همونطور که انتظار میرفت واکنش اولیه صعودی بود اما بزرگترین ریسک برای صعودِ بیشترِ دلار کانادا از اینجا، این واقعیت هست که بسیاری از این موارد مثبت که توسط بانک مرکزی کانادا تائید شده بود از قبل هم در بازار دلار کانادا و هم بازار نرخ ها در طول چند هفتۀ گذشته منعکس شده.

دلار کانادا با تمایل هاوکیش بانک مرکزی کانادا، شاهدِ صعودِ مشابهی در برگشت به فصل اول 2021 بوده و به طور مشابه احساس میکنیم قیمت های فعلی برای نرخ ها و دلار کانادا در حال حاضر منعکس کنندۀ موارد مثبت زیادی هست. بنابراین حتی اگه چشم انداز میان مدت دلار کانادا مایل به صعودی باقی بمونه، ریسک مشاهدۀ برخی بی کوک شدن های صعود اخیر وجود داره و این چیزیه که هنگام انجام هرگونه تخصیص میان مدت به صعود در دلار کانادا باید ازش مطلع باشیم.

دادۀ CPI

دادۀ CPI اکتبرِ هفتۀ گذشته مثال خوبی از این بود که ارز با یک گزارش نا امید کننده شاهد نزول زیادی بود. این به این معنا نیست که CPI بد بود، این داده به طور کلی مطابق با انتظارات بود، اما با تمام موارد مثبتی که قبلا قیمت گذاری شده بود، برای حفظ ممنتوم صعودی دلار کانادا لازم بود که داده بسیار قدرتمند گزارش بشه. یک محرک جالب دیگه برای ماه های آتی که میتونه وقفه ای رو در مسیر افزایش نرخ های بهرۀ BoC ایجاد کنه، بدهی نزدیک به 350% کانادا به GDP هست. که اگه نرخ ها شروع به افزایش کنن بسیار ناخوشایند خواهد بود. و برای برخی مثل HSBC بدین معناست که چرخۀ افزایش میتونه خیلی کوتاه باشه.

2. ارز مرتبط با کالا با وابستگی به صادرات نفت

ریکاوری وسیع نفت پس از کووید که بسیار چشمگیر بوده، توسط 3 محرک پیش رفته:
1)عرضه و تقاضا (کاهش تولیدات اوپک)

2)بهبود چشم انداز اقتصادی جهانی و بهبود چشم انداز تقاضای نفت، اگرچه به دلیل نگرانی های پیرامون گونۀ دلتا یه مقدار به عقب رانده شده.

3)افزایش انتظارات تورمی. با اینکه سودهای بیشتر برای نفت قطعا یک نبرد دشوار خواهد بود. تا زمانیکه عوامل حمایت کنندۀ فعلی و محرک ها بدون تغییر باقی بمونن، تمایل در میان مدت بالاتر باقی میمونه. بعد از اینکه انتشار SPR ایالات متحده نتونست هر گونه حرکات دنبال دار قابل توجهی رو ایجاد کنه، قیمت های نفت رالی زد. اما ترس از کووید در هفتۀ گذشته برای نزولِ بیش از 12 درصدی WTI در طی نشست کافی بود. بنابراین، نشست پیش روی این هفتۀ اوپک بسیار مهم خواهد بود. چرا که هرگونه اطلاعیه برای توقف کاهش تولیدات برنامه ریزی شده میتونه فضا رو برای برخی سودهای صعودی اضافه ایجاد کنه.

3. تحولات مربوط به چشم انداز خطر جهانی

به عنوان یک ارزhigh-beta ، دلار کانادا از چشم انداز ریسک رو به بهبود بازار ناشی از همه گیری، با خروج شرکت کنندگان از دارایی های ایمن بهره برد. به عنوان یک ارز پروسایکلیکال، دلار کانادا همراه با سایر دارایی های سایکلیکال که به خوبی از طریق تورم و ریکاوری پس از رکود حمایت میشن، صعود کرده. چنانچه انتظارات برای اقتصاد جهانی مثبت باقی بمونه، چشم انداز مثبت کلی برای سنتیمنت ریسک بایستی برای دلار کانادا در میان مدت حمایت کننده باشه، ولی هیجانات کوتاه مدت اخیر یادآوری های به موقع برای این هستن که سنتیمنت ریسک نیز یک محرک کوتاه مدت خیلی مهم هست.

تحلیل ارز فرانک سوئیس (نزولی)

تحلیل  ارز فرانک سوییس را از چند منظر بررسی می کنیم.

1. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی

چشم انداز ریسک بازارها به عنوان یک ارز امن، عاملی اصلی برای حرکات CHF است. داده های اقتصادی سوئیس به ندرت بروی عملکرد بازار تاثیر میگذارد. اگرچه مداخله بانک مرکزی سوئیس تأثیر مهمی برCHF دارد. اما تأثیر کوتاه مدتی دارد. بعلاوه، با توجه به لحن نزولی کلی و ترجیح آن برای عقب ماندن از بانک مرکزی اروپا در تصمیم گیری های سیاست، بعید است SNB به زودی تعدیل سیاست ها را انجام دهد.

با توزیع بیشتر واکسن های ویروس کرونا، و همچنین تعدیل بی سابقه و بالای سیاست های پولی و حمایت مالی از دولت، وضعیت ریسک کلی بازار در حال بهبود است. البته، خطرات برای بسیاری از کشورها، به ویژه در اروپا وجود دارد. زیرا بسیاری از کشورها در حال حاضر با موج سوم ویروس در حال مبارزه اند. بنابراین، هنوز برخی از عدم اطمینان و خطرات در چشم انداز کلی ریسک موجود است. که می تواند CHF را در صورت وجود عوامل نامطلوب برای توسعه اقتصاد جهانی پشتیبانی کند.

با این حال، در حالت تعادل چشم انداز کلی ریسک در میان مدت همچنان مثبت هست. و با جلوگیری از هر گونه سقوطِ شدید در دارایی های ریسکی تمایل فرانک سوئیس در میان مدت نزولی باقی میمونه.

2. محرک های ویژه CHF

در ادامه تحلیل ارز فرانک باید گفت علیرغم عوامل منفی، CHF به طرز شگفت آوری در چند هفته گذشته قوی بوده است. این واگرایی از دیدگاه فاندامنتالی چندان منطقی نیست. اما CHF اغلب دارای ذهنیت خاص خود است. و اغلب می تواند در جهت های متضاد از آنچه سنتیمنت کوتاه مدت یا چشم انداز اساسی نشان می دهد حرکت کند. تحقیقات اخیر این تیم ارتباط جالبی بین حرکت همزمان قیمت CHF در طلا و دلار آمریکا نشان داده است. که ممکن است برخی از تغییرات اخیر قیمت را توضیح دهد.

ما همچنین باید نسبت به احتمال تداخل SNB FX هوشیار باشیم. گذشته از این، بانک سرمایه گذاری ING اخیراً استدلال کرده است که قدرت اخیر آن در سوئیس ممکن است به دلیل تورم کمتر در مقایسه با اتحادیه اروپا باشد. به این معنی که CHF با وزن واقعی تجاری بسیار ارزان معامله می شود.

آنها همچنین اظهار کردند که خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی اروپا به این معنی است که ترازنامه آنها سریعتر از SNB در حال گسترش است. و ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که باعث می شود SNB اخیراً به هیچ گونه مداخله ارز قابل توجهی نیاز نداشته باشد. در نتیجه، اغلب محرک های خاص زیادی وجود دارند. که ممکن است بر CHF تأثیر بگذارند یا نگذارند. همچنین اغلب نوسانات کوتاه مدت قیمت را به صورت ترکیبی درمی آورند.

تحلیل ارز یورو (نزولی نسبی)

تحلیل  ارز یورو را از چند منظر بررسی می کنیم.

1. وضعیت ویروس

در حال حاضر به نظر می رسد که چشم انداز قوی تر می شود. زیرا 70 درصد از جمعیت اتحادیه اروپا تا پایان تابستان به اهداف واکسیناسیون خود رسیده اند .این یکی از بزرگترین موانع برای اقتصاد را از بین می برد. و برای بهبود کلی پیش بینی می کند.

2. چشم انداز سیاست های پولی برای بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا در نشست اکتبر خود اطلاعات جدیدی در مورد سیاست یا راهنمای پیش رو ارائه نداد.و تورم مهمترین موضوع در میان اعضا اتحادیه اروپا بود.بانک مرکزی اذعان کرد فشار قیمت بالاتر خواهد بود. و طولانی تر از پیش بینیها خواهد بود. اما همچنان تاکید کردند که هزینه مصرف کننده زیر هدف دو درصد قرار خواهد گرفت(2023).

این نشست به عنوان یک جانگهدار (حفظ کنندۀ مکان) برای نشست ماه دسامبر بود، جایی که انتظار میرفت اونا راه پیش رو برای PEPP و API رو اعلام کنن، همراه با اینکه بازارها انتظار پایان رسمی برای برنامۀ PEPP از مارس 2022 رو دارن. اما به دنبال اطلاعاتی در مورد چگونگی و نوع انتقالِ مورد انتظار برای برنامه های خرید اوراق قرضه هستیم.

پس از نشست، یورو رشد کرد که در ابتدا بخاطر این بود که بانک در برابر پیش بینی های بازار پول برای صعودِ سال آینده به اندازۀ کافی عقب نشینی نمیکنه. اما همونطور که ذکر کردیم حرکت یورو بیشتر همراستا با پوشش پوزیشن های فروش و فروشِ دلار در جریاناتِ پایان ماه بود. در حال حاضر، تمایل برای سیاست گذاری داویش و برای یورو منفی باقی میمونه. با توجه به تحولات هفتۀ قبلِ کووید، ممکنه بهانه ای رو برای ECB فراهم کنه. تا برای هر گونه تصمیمات برنامه خرید اوراق قرضه که در نشست ماه دسامبر اعلام میکنن، لحن داویش بده.

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

3. تحولات اقتصادی کشور

مسائل قبلی در ارتباط با واکسیناسیون و قرنطینه در ابتدای سال 2021، چشم انداز رشد اتحادیۀ اروپا رو تحت فشار قرار داد، علیرغم برخی داده های اقتصادیِ قدرتمند اخیر تفاوت های رشد در برابر ایالات متحده و بریتانیا همچنان بسیار وسیع هست. با اینکه داده های فعالیت اخیر حاکی از اینه که آسیب به اقتصاد از قرنطینۀ قبلی اونقدرها هم بد نبود. اما با افزایش گسترده تعداد مبتلایان در سراسر اروپا و حالا موارد جدید سویۀ اومیکرون هم که شناسایی شده، احتمالات برای قرنطینۀ بیشتر داره افزایش پیدا میکنه.

هرگونه افزایش گسترده تر با ورود بیشترِ کشورهای عضو به قرنطینۀ سفت و سخت، چشم اندازهای رشد اقتصادی و یورو رو تحت فشار بیشتری قرار خواهد داد. در نتیجه (و همراه با واگرایی مداوم سیاست گذاری بانک مرکزی) چشم انداز فاندامنتال برای یورو نزولی باقی میمونه. در جبهۀ مالی توجه همچنان روی بحث های جاری در میان کشورهای اروپایی هست. تا به طور بالقوه این امکان رو فراهم کنه که خرید اوراق قرضۀ سبز در برابر کسری بودجه حساب نشه. چنین تصمیمی میتونه تصویر مالی رو به شدت تغییر بده. ما انتظار داریم در صورت روی دادن این تغییر، یک نکتۀ خیلی مثبت برای سهام های اتحادیۀ اروپا و یورو باشه.

4. ویژگی های تامین مالی

در ادامه تحلیل ارز یورو ویژگی های تامین مالی یورو نیز مورد توجه هست. به عنوان یک ارز کم بهره (مثل ین و فرانک)، یورو یکی از گزینه های تامین مالی در بین معاملات انتقالی (کری ترید) بوده. مخصوصا در طول سال 2019 که در برابرِ EM با بهره بالا، محبوب بوده. همچنین بخشی از صعود یورو در وحشت ریسک گریزی اولیه در مارس 2020 منتسب به بی کوک شدن مقدار زیادی معاملات انتقالی بود.

اخیرا در طی جریانات ریسک گریزی یورو مقداری انعطاف پذیری نشون داده. با شروع عادی سازی سیاست گذاری های بانک های مرکزی بیشتر، استفاده از یورو به عنوان یک تامین کننده مالی میتونه فشار بیشتری رو در میان مدت ایجاد کنه. اما اگه برخی از اون معاملات بی کوک بشن، میتونه جریانات ریسک گریزی صعودی ایجاد کنه. این باعث نمیشه یورو به یک دارایی ایمن تبدیل بشه. اما در صورت افزایش نرخ ها در سطح جهانی یورو میتونه به معاملات انتقالی حساس تر بشه.

تحلیل ارز پوند انگلیس (صعودی)

تحلیل  ارز پوند را از چند منظر بررسی می کنیم.

1. چشم انداز سیاست های پولی برای BOE

چشم انداز سیاست پولی برای BOE: زمانیکه در ماه نوامبر بانک مرکزی انگلستان 7 به 2 به ثابت نگه داشتن نرخ های بهره رای داد و در مقایسه با اظهارات هاوکیش از سوی افرادی همچون بیلی و پیل تغییر واضحی رو داشت، به اعتبار بانک لطمه وارد شد. با فرا رسیدن نشست، بازارها برای افزایش 0.15 درصدی نرخ ها در فصل چهارم 2021 به طور کامل قیمت گذاری شده بودن، حتی با اینکه تحلیل گران برای افزایش نرخ ها در ماه نوامبر یا دسامبر اختلاف نظر داشتن، بیانیه و لحن بانک باعث شد بازارها از موضع افزایش نرخ ها عقب نشینی کنن. این در نتیجۀ تمایل داویش بانک در ارتباط با GDP، CPI و همچنین تغییر لحن بود. که گفته بود فقط در صورتیکه داده ها نیروی کار مطابق با پیش بینی های بانک گزارش بشه، افزایش نرخ ها در ماه های آتی مناسب خواهد بود.

ما پیش‌بینی می‌کردیم یک قیمت گذاری مجددِ قوی برای انتظارات نرخ میان مدت وجود داشته باشه. که تاکید میکرد که بازارهای نرخ ها خیلی تهاجمی قیمت گذاری شدن. اما تغییرِ کاملِ لحن غافلگیر کننده ست. و توجه زیادی رو به داده های پیش روی نیروی کار و CPI برای سنجشِ زمان افزایش نرخ ها جلب کرد. بانک در برابر حملات در اعتبارشون عقب نشینی کرد و اظهار داشت که مایل نیستن قیمت گذاری نرخ بازار رو تائید کنن.

به طور کلی یک لحن داویش بود. و لطمه به اعتبار یعنی بازارها در راهنمائی های پیش رویشان قبل از انجام کاری عجولانه، محتاط تر رو به جلو حرکت خواهند کرد. از اونجائیکه پیش بینی های اقتصادی بانک مبنی بر نرخ بانکی ضمنی هست، در صورتیکه انتظارات میان مدت بازار برای افزایش نرخ ها یه مقدار واقع گرایانه تر معامله بشه این احتمال وجود داره که مواردی مثل GBP و CPI شاهدِ اصلاحی های صعودی باشن.

 

2. تحولات اقتصادی کشور

در ادامه تحلیل ارز پوند باید گفت با اینکه داده های فعالیت آهسته شدن، انتظار نمیره اقتصاد به هیچ وجه سقوط کنه. علاوه بر این، ضربه های خیلی قوی در سراسر داده های اقتصادی اخیر احتمال افزایش 0.15 درصدی نرخ ها در ماه دسامبر رو برای بسیاری تقویت کرده. اشاره به این نکته جالب بود که هم رئیس بانک مرکزی بیلی و هم اقتصاددان ارشد بانک مرکزی انگلستان پیل حتی بعد از داده های قوی، هفتۀ قبل برخی اظهارات تا حدودی هوشیارانه رو پیشنهاد دادن. که بعضی هاشون به عنوان نشانه ای در نظر گرفته شدن که افزایش نرخ ها در ماه دسامبر هنوز تصمیم تضمین شده ای نیست.

البته پرینت داده های مشاغلِ اکتبر در ماه دسامبر برای بازارها بسیار مهم خواهند بود. چون یک ضربۀ دیگه باعث میشه دلایل خیلی کمتری برای عدم افزایش نرخ های بهره برای BOE باقی بمونه. به طور شگفت انگیزی، حتی اظهارات خوش بینانه تر از سوی افرادی همچون هاسکل (یک عضو داویش) برای خارج کردن پوند انگلستان از خواب کوتاهش کافی نبود.

3. تحولات سیاسی

در ادامه تحلیل  ارز پوند با وجود اینکه سال گذشته توافق برگزیت بدست آمد. برخی از مسایل مانند پروتکل ایرلند شمالی همچنان بین دو طرف حل نشده است. هیچ یک از طرفین حاضر به کوتاه آمدن نیستند.

به نظر میرسه این مسائل فعلا حل نشده باقی میمونن. در هر دو طرف نطق های شدیدی وجود داشته، همراه با اینکه انگلستان تهدید به اجرای مادۀ 16 میکنه و اتحادیۀ اروپا تهدید میکند در صورت اجرای مادۀ 16، توافق برگزیت رو فسخ میکنه. در حال حاضر اینا فقط تهدید هستن، اما هرگونه تشدید واقعی میتونه احتمال مشاهدۀ ایجاد همچین حق امتیازی رو در پوند استرلینگ بیشتر کنه. همچنین چالش های ماهی گیری با فرانسه رو نیز در نظر داشته باشین.

تحلیل ارز ین ژاپن (نزولی)

تحلیل  ارز ین را از چند منظر بررسی می کنیم.

1. وضعیت در نواحی امن و چشم انداز کلی ریسک

در تحلیل ارز ین باید گفت محرک اصلی JPY چشم انداز ریسک بازار به عنوان یک ارز امن، است. بندرت داده های اقتصادی در بازار نوسان ایجاد میکنند.گرچه انتظارات سیاست گذاری پولی میتونن حرکات زیادی رو در کوتاه مدت در بازار ایجاد کنن، جریانات دارایی ایمن معمولا عوامل غالب هستن.

جریانات کلی ریسک بازار پس از همه گیری با اخبار مثبت مبنی بر واکسیناسیون های موفقیت آمیز به طور قابل توجهی بهبود یافته و حمایت مداوم سیاست گذاری مالی و پولی راه رو برای بازارها جهت انتظار برای ریکاوری قدرتمند اقتصادی در سطح جهانی هموار کرد. البته ابهامات زیادی باقی میمونه و کشورهای زیادی دارن به مبارزه با امواج ویروس ادامه میدن، اما به طور کلی چشم انداز در طی دو ماه گذشته رو به بهبود بوده که انتظار میره تقاضای دارایی ایمن کاهش پیدا کنه و منجر به چشم انداز ین نزولی بشه.

2. ارز کم بازده با همبستگی معکوس با US10Y

در ادامه تحلیل ارز ین باید گفت به عنوان یک ارز با بازده کم ، JPY معمولاً با حرکتهای قوی در تفاوت عملکرد ، بطور خاص در حرکتهای قوی در اوراق قرضه ده ساله آمریکا ، همبستگی معکوس دارد. با این حال ، مانند بیشتر همبستگی ها ، قدرت همبستگی معکوس بین JPY و US10Y کامل نیست و بسته به نوع محیط بازار از نقطه نظر ریسک و چرخه کاهش می یابد .

با توجه به اینکه بازده اوراق قرضه در سطوح فعلی یه مقدار فشرده به نظر میرسه، انتظار میره هرگونه بازگشت به میانگینِ مناسبی برای ین حمایت کننده باشه، بنابراین یک کلاس دارایی کلیدی برای پیگیری باقی میمونه. در حال حاضر در مقایسه با ریسک های صعودی شاهدِ ریسک های نزولی بیشتری برای اوراق قرضۀ 10 ساله هستیم، چون فکر میکنیم بازارها نسبت به چیزی که برای فدرال برای سال 2022 قیمت گذاری کردن خیلی تهاجمی بودن. اگه بازده مثل نزولی که جمعۀ هفتۀ قبل شاهدش بودیم به نزولش ادامه بده، ین میتونه سودهای بیشتری داشته باشه و یک دارایی کلیدی برای پیگیری باقی بمونه.

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

تحلیل ارز دلار نیوزلند (صعودی)

تحلیل  ارز دلار نیوزلند را از چند منظر بررسی می کنیم.

1. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی

به عنوان یک ارز با ضریب بتای بالا، NZD با خروج سهامداران از نواحی امن از چشم انداز بهبود ریسک بازار خارج می شود. به عنوان یک ارز چرخه ای، AUD در کنار سایر دارایی های چرخه ای که از تورم مجدد و بهبود پس از رکود حمایت می کند، بهترین عملکرد را داشت. اگر انتظارات برای اقتصاد جهانی مثبت باقی بماند، چشم انداز مثبت کلی سنتیمنت ریسک باید در میان مدت برای AUD مفید باشد، اما نگرانی های کوتاه مدت اخیر یادآوری به موقع است که سنتیمنت ریسک نیز محرک کوتاه مدت بسیار مهمی است.

2. چشم انداز سیاست های پولی برای RBNZ

رزرو بانک نیوزلند برخی از فعالان بازار رو که به دنبال افزایش 0.5 درصدی نرخ ها بودن ناامید کرد. چرا که بانک طبق انتظارات فقط 0.25 درصد افزایش داد. حتی با اینکه دلار نیوزلند پس از نشست سقوط کرد. فکر نمیکنیم بعد از تصمیمات نوامبر رزرو بانک نیوزلند صعودی کهNZD لایقش بود رو بازارها ارائه کرده باشن. البته به کاهش ناگهانی بعد از افزایش 0.25% اشاره نکردیم. چون به طور کامل قیمت گذاری شده بود. و همیشه ریسک ناامید کردن گاوها وجود داشت. اما چشم انداز در MPR قدرت بیشتر NZD رو تائید میکنه.

ارتقای چشم انداز اقتصادی بین آگوست و نوامبر مثبت بود، با رشد کمتر در سال 2022 اما رشد خیلی بیشتر در سال 2023، CPI در طول سال های 2022 و 2023 بالاتر دیده میشه. نرخ بیکاری در سراسر افق پیش بینی پائین تر دیده میشه. البته ارتقا بزرگ برای OCR که الان در 2.6% تا سال 2024 دیده میشه و بانک انتظاراتشو از دستیابی به نرخ خنثی 2.0% در 5 فصل بالا برده. البته داده های پیش رو مهم خواهند بود (مثل همیشه) و هرگونه گسترش جدید در سویۀ جدید اومیکرون زیر نظر خواهد بود. اما به نظر میرسه جلوگیری از هر گونه وخامت شدید در داده های اقتصادی و اشباع فروش اخیر دلار نیوزلند با چشم انداز اقتصادی، سیاست گذاری و فاندامنتال مغایرت داره.

3. تحولات بهداشتی و اقتصادی

طی دو هفته خبرهای خوبی شنیدیم که نخست وزیر آردرن اعلام کرد که محدودیت‌های قرنطینه ای کل کشور از 29 نوامبر برداشته میشه. همچنین اینکه مرزهای داخلی شون از اواسط دسامبر باز میشه. این موضوع یک حرکت مثبت برای کسب و کارهایی بود که دارن وارد فصل عید (تعطیلات) میشن. داده های کلان اخیر خیلی بهتر از چیزی بوده که هم بازار و هم رزرو بانک نیوزلند انتظار داشتن. اما بازارها خیلی نگران داده های پیش رو نبودن. با تغییر تمرکز روی سویۀ جدید و تاثیر بالقوۀ اون روی اقتصاد جهانی، ممکنه این موضوع هم شروع به تغییر کنه.

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

تحلیل ارز دلار ایالات متحده USD (صعودی)

تحلیل  ارز دلار را از چند منظر بررسی می کنیم.

1.چشم انداز سیاست های پولی فدرال رزرو

یک بانک دیگه که در تصمیم سیاست گذاری نوامبر به صورت زبانی داویش ولی در عمل هاوکیش بود. همونطور که انتظار میرفت مقام فدرال تیپرینگ رو اعلام کرد، با خریدهایی که گفته میشه در ماه جاری با سرعت 10 میلیارد دلار در خزانه داری و 5 میلیارد دلار در MBS در ماه کاهش پیدا میکنه. و توضیح داد که نتیجه گیری اواسط سال 2022 همچنان مورد اصلی شون هست. همچنین برخی تغییرات زبانی هاوکیش در ارتباط با تورم وجود داشت. همچنین همراه با اینکه بانک اظهارات قبلیشو که میگفت تورم گذراست کنار گذاشت. و اونو با “انتظار میره گذرا باشه” جایگزین کرد. اساسا باقی گذاشتن برخی اختیارات برای چرخش تهاجمی تر با تیپرینگ، باعث میشه فشارهای قیمت برای مدت طولانی تری ثابت باقی بمونه.

با این حال، فد چیر پاول با توضیح اینکه فشارهای قیمتی فعلی رو ناشی از گلوگاه های تامین می دونه. و اینکه تا نیمۀ اول سال 2022 شاهد کاهش این فشارها هستیم. کار خوبی کرد یک جهبۀ داویش آشنا رو به کار برد. اساسا 6 ماه به خودشون فرصت میدن تا تورم بیش از حد فعلی رو “تحمل کنن”. جدا از این، پاول رئیس فدرال توضیح داد که قبل از برآورده شدن شرایطشون برای افزایش نرخ‌ها لازمه که حداکثر اشتغال رو ببینه. وی همچنین خاطر نشان کرد احتمال داره اشتغال کامل تا اواسط سال 2022 محقق بشه. این امر تائید میکنه که ایدۀ افزایش نرخ ها در نیمۀ دوم سال 2022 امکان پذیر هست. اما پاول برای ارائۀ هرگونه ایده در ارتباط با چگونگی حداکثر اشتغال خودداری کرد.

در زمینۀ نرخ:

در زمینۀ نرخ، پاول همچنین توضیح داد که اونا فکر میکنن در حال حاضر میتونن در ارتباط با نرخ ها صبور باشن. چرا که به زمان بیشتری نیاز دارن. تا ببینن بعد از آروم شدنِ شوک های فعلی کووید و آزاد شدن گلوگاه های تامین اقتصاد در چه وضعیتی قرار داره. روی هم رفته، یک نشست سیاست گذاری بود که در اقداماتشون هاوکیش ولی در بیان شون داویش بود.

2. نرخ بازدهی واقعی

با شروع تیپرینگ در فصل چهارم و نتیجه گیری تیپرینگ در اواسط سال 2022، نزول بیشتر در بازده واقعی مثل یک کشمکش به نظر میرسه. و صعود از اینجا بایستی برای دلار آمریکا حمایت کننده باشه. با این حال، در حال حاضر با ریسک های آمیختۀ نزولی احتمالی احتیاط مون رو نسبت به بازده اسمی داریم افزایش میدیم. این یعنی ممکنه بازده واقعی به نزولش ادامه بده. که هنوز به دلار آسیبی نزده. اما چیزیه که باید تو رادارامون داشته باشیم.

3.چشم انداز ریسک جهانی

در ادامه تحلیل ارز دلار باید گفت یک عامل حمایت کننده برای دلار آمریکا از ژوئن شروع سورپرایز نزولی در رشد جهانی بود. با این حال، تعداد رو به افزایشی از شرکت کنندگان بازار به دنبال یک جهش احتمالی در داده های رشد در فصل چهارم بعد از کاهش سرعت مبتلایان کووید و زنجیرۀ تامین در فصل سوم هستن. در واقع اگه افزایشی رو در رشد ببینیم، در حالیکه تورم هنوز بالاست. به معنای یک محیط تورمی خواهد بود. که معمولا یک مورد منفی برای دلار هست. پس میخوایم این موضوع رو در چند هفتۀ آتی هنگام ارزیابی داده های پیش روی اقتصادی ایالات متحده و جهان به خاطر داشته باشیم. به ویژه با توجه به ترس از کووید در هفتۀ گذشته، هرگونه کاهش در انتظارات رشد بایستی دلار رو از چشم انداز دارایی ایمن تحت حمایت قرار بده.

4.داده های اقتصادی

در هفتۀ پیش رو، سخنرانی فدرال مورد توجه خواهد بود، با ورود به قرنطینه در روز جمعه و نگرانی ها پیرامون گونۀ جدید، فهمیدن اینکه فدرال نظرشون رو در مورد چیزی تغییر داده یا نه، مهم خواهد بود. اظهارات فد چیر پاول در این زمینه مهم خواهد بود.


خواندن تحلیل های قبلی هم برایتان جذاب خواهد بود. با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 6 مهر).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 14مهر).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 22 مهر).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 3 آبان).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 10 آبان).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 25 آبان).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 1 آذر).

جدیدترین اخبار حوزه فارکس

,تلگرام xforexnews ,telegram_xforexnews