محرک فاندامنتال ارز ها ( تحلیل ارز ها)

تحلیل ارز

در این نوشتار محرک های فاندامنتال ارزها را بررسی می کنیم. تحلیل ارز ها را با توجه به تحولات اقتصادی و چشم انداز سیاست های پولی در ادامه می خوانید. با ایکس فارکس در بازارهای مالی یک قدم جلوتر باشید.

تحلیل ارز استرالیا (خنثی)

تحلیل ارز دلار استرالیا را از چند منظر بررسی می کنیم. چهار محرک کلیدی وجود داره که برای چشم انداز میان مدت دلار استرالیا رصد میکنیم.

1- تحولات اقتصادی و بهداشتی کشور

چهار محرک کلیدی وجود داره که برای چشم انداز میان مدت دلار استرالیا رصد میکنیم.

یک: وضعیت ویروس تاکنون، رزرو بانک استرالیا در مورد ریکاوری پس از دلتا مثبت هست. بنابراین داده های دریافتی برای اینکه ببینیم آیا این خوش بینی موجه هست یا خیر، حیاتی خواهد بود.


دو: چین پس از ماه ها انتظار، بانک مرکزی چین بلاخره با سیاست تسهیل کمی و اخبار محرک های مالی برای اوایل سال 2022 گام برداشت که برای دلار استرالیا تحول مثبت بسیار مهمی هست. از نظر سیاسی، پیمان امنیتی اخیر آکوس (AUKUS) میتونه به تلافی چین علیه کالاهای استرالیا منجر بشه.


سوم:
کالاها قیمت های سنگ آهن (24% از صادرات) و زغال سنگ (18% از صادرات) برای شرایط تجارت مهم هستن. با توجه به سیاست تسهیل کمی بانک مرکزی چین، قیمت هر دو در حالِ افزایش هست. این موضوع برای دلار استرالیا مثبت هست.

4) رشد اقتصاد جهانی – به عنوان یک شاخص ریسک، جهت حرکت اقتصاد جهانی از اینجا همچنین تمرکز بیشتر روی چین، موضوع مهم دیگه ای برای دلار استرالیا خواهد بود.

2. چشم انداز سیاست های پولی برای رزرو بانک استرالیا

مطابق با انتظارات در ماه دسامبر رزرو بانک استرالیا نرخ های بهره رو در 0.10% و خریدهای اوراق قرضۀ هفتگی رو در تا اواسط فوریه 4 میلیارد دلار استرالیا حفظ کرد. اونا تکرار کردن که به حفظ شرایط پولی بسیار حمایتی متعهد هستن. همچنین تا زمانی که تورم واقعی به طور پایدار در محدوده هدف 2 تا 3 درصدی شون نباشه، نرخ ها رو افزایش نخواهند داد. اونا خاطر نشان کردن که رشد اقتصاد از کندشدن ناشی از گونۀ دلتا در حال ریکاوری هست. و انتظار میره در نیمۀ اول سال 2022 به مسیر قبل از گونۀ دلتا برگرده.

نکتۀ مثبت نشست این بود که انتظار نمیره گونۀ اومیکرون روند ریکاوری رو از مسیر خارج کنه. بانک گفت که در نشست فوریه، به آیندۀ برنامۀ QE شون رسیدگی خواهند کرد. علاوه بر این، بانک معیارهاشون رو برای تصمیم گیری پیرامون آیندۀ خریدهای اوراق قرضه مشخص کرد. این موارد شامل 1) اقدامات سایر بانک های مرکزی، 2) عملکرد بازار اوراق قرضه 3) پیشرفت واقعی و مورد انتظار در جهت اهداف اشتغال کامل و تورم ثابت مطابق با هدف می باشد. در مجموع، بانک همچنان موضع داویش داشت. اما بیشتر از انتظارات به اقتصاد خوش بین بود.

3. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی

AUD به عنوان ارزی با ضریب بتای بالا، از چشم انداز بهبود ریسک بازار ناشی از همه گیری سود می برد. زیرا سهام داران از نواحی امن خارج می شوند. به عنوان یک ارزچرخه ای، AUD در کنار سایر دارایی های چرخه ای که از تورم مجدد و بهبود پس از رکود حمایت می کند، بهترین عملکرد را داشت. اگر انتظارات برای اقتصاد جهانی مثبت باقی بماند، چشم انداز مثبت کلی سنتیمنت ریسک باید در میان مدت برای AUD مفید باشد. اما نگرانی های کوتاه مدت اخیر یادآوری به موقعی است. یاداوری  که سنتیمنت ریسک پذیری نیز محرک کوتاه مدت بسیار مهمی است.

هفته پیش رو

در هفتۀ پیش رو، بدون هیچ رویداد مهمی، حداقل رویدادهایی که برای بازارها مهم باشه، هفتۀ آرومی در پیش داریم. این یعنی سنتیمنت کلی ریسک یک محرک کلیدی برای بازارها خواهد بود. در این زمینه، تحولات اومیکرون در رادار قرار خواهد گرفت. چون موارد ابتلا همچنان در حال افزایش هست. همچنین کشورهای بیشتری به سمت قرنطینه‌های سخت‌تر پیش میرن.

تمایل هاوکیش فدرال و معنایی که برای چشم انداز تورم و رشد در میان مدت داره نیز جالب خواهد بود. همچنین به خاطر داشته باشین با کاهش مشارکت به دلیل تعطیلی اکثر مشاغل در هفتۀ گذشته، این هفته بسیار آروم خواهد بود. در نتیجه ممکنه نقدینگی باریک و حجم معاملات پائین باشه که به معنای بی رونق بودن بازار هست. اما در صورت دریافت اخبار مهم میتونه به معنای تشدید نوسانات هم باشه. همچنین صورت جلسۀ رزرو بانک استرالیا رو داریم که روز سه شنبه منتشر خواهد شد. که با توجه به لحن کمی خوشبینانه تر از سوی بانک در نشست اخیر سیاست گذاری شون پیرامون اقتصاد استرالیا با وجود ریسک های اومیکرون، جالب خواهد بود.

تحلیل ارز کانادا (صعودی)

تحلیل  ارز دلار کانادا را از چند منظر بررسی می کنیم.

1-چشم انداز سیاست های پولی

در ماه دسامبر بانک مرکزی کانادا مطابق با انتظارات نرخ های بهره رو در 0.25% و راهنمائی های رو به جلو رو که انتظار میره نرخ ها تا فصول میانی 2022 در سطوح فعلی باشن، حفظ کرد. اگرچه بانک همچنان فکر میکنه تورم از نیمۀ دوم سال 2022 کاهش خواهد یافت. شبیه به حذف کلمه گذرا توسط فدرال رزرو، در ارتباط با فشارهای قیمتی اصطلاح “موقت” رو حذف کردن. بانک با اشاره به گونۀ اومیکرون جدید و جاری شدن سیل در بریتیش کلمبیا که احتمال داره رشد اقتصادی رو به تاخیر بندازه و میتونه مسائل زنجیرۀ تامین رو افزایش بده، دیدگاه مایوس کننده تری برای رشد اقتصادی داشت.

چیزی که باعث شد بازارها یه مقدار ناامید بشن این بود که بانک اعلام کرد هیچ کدوم از تحولات اخیر، هیچ گونه اصلاح بیشتری رو برای عادی سازی تضمین نمیکنه که گاوهایی رو که به دنبال یک تمایل هاوکیش احتمالی بودن رو ناامید کرد.

بانک خاطر نشان کرد که اشتغال به سطوح پیش از کوید برگشته و ممنتوم اقتصادی در فصل چهارم قوی بود. اما همراه با شانس تقریبا 50/50 بازار برای نشست ماه ژانویه، لحن کلی برای متقاعد کردن بازارها جهت افزایش نرخ ها در فصل اول 2022 کافی نبود. با اینکه CPI همچنان بالاست. ممنتوم رشد قوی هست و بازارهای کار به حالت عادی برگشتن، افزایش نرخ ها در فصل اول 2022 محتمل هست. اما وابسته به تحولات اومیکرون، به نظر ما افزایش نرخ ها در فصل دوم 2022 محتمل تر به نظر میرسه.

2. ملاحظات تحلیل بین بازاری

ریکاوری وسیع نفت پس از کووید که بسیار چشمگیر بوده، توسط 3 محرک پیش رفته:
1)عرضه و تقاضا (کاهش تولیدات اوپک)

2)بهبود چشم انداز اقتصادی جهانی و بهبود چشم انداز تقاضای نفت، اگرچه به دلیل نگرانی های پیرامون گونۀ دلتا یه مقدار به عقب رانده شده.

3)افزایش انتظارات تورمی. با اینکه سودهای بیشتر برای نفت قطعا یک نبرد دشوار خواهد بود. تا زمانیکه عوامل حمایت کنندۀ فعلی و محرک ها بدون تغییر باقی بمونن، تمایل در میان مدت بالاتر باقی میمونه. نفت مقدار زیادی از نزول های اخیرش رو جبران کرده، اما اومیکرون با افزایش سریع موارد ابتلا و محدودیت های اضافی نگرانی هایی رو در ارتباط با تقاضا ایجاد میکنه. چشم انداز میان مدت ثابت باقی می مونه اما چشم انداز کوتاه مدت قطعیت کمتری داره.

3. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی

به عنوان یک ارزhigh-beta ، دلار کانادا از چشم انداز ریسک رو به بهبود بازار ناشی از همه گیری، با خروج شرکت کنندگان از دارایی های ایمن بهره برد. به عنوان یک ارز پروسایکلیکال، دلار کانادا همراه با سایر دارایی های سایکلیکال که به خوبی از طریق تورم و ریکاوری پس از رکود حمایت میشن، صعود کرده. چنانچه انتظارات برای اقتصاد جهانی مثبت باقی بمونه، چشم انداز مثبت کلی برای سنتیمنت ریسک بایستی برای دلار کانادا در میان مدت حمایت کننده باشه، ولی هیجانات کوتاه مدت اخیر یادآوری های به موقع برای این هستن که سنتیمنت ریسک نیز یک محرک کوتاه مدت خیلی مهم هست.

هفته پیش رو

در هفتۀ پیش رو خرده فروشی کانادا و ارزیابی ماهانۀ GDP رو داریم. اما بدون هیچ رویداد مهمی، حداقل رویدادهایی که برای بازارها مهم باشه، هفتۀ آرومی در پیش داریم. هیچ کدوم از داده های دلار کانادا به اندازه ای کافی نخواهند بود که دیدگاه بازار نسبت به به سیاست های پولی رو تغییر بده، اما پس از گزارش خیلی معمولی CPI هفتۀ گذشته، جالبه ببینیم که بازارها چگونه یک عدد کمتر از انتظارات احتمالی در داده های پیش روی این هفته رو مدیریت میکنن.

جدا از این، سنتیمنت کلی ریسک یک محرک کلیدی برای بازارها خواهد بود. در این زمینه، تحولات اومیکرون در رادار قرار خواهد گرفت، چون موارد ابتلا همچنان در حال افزایش هست و کشورهای بیشتری به سمت قرنطینه‌های سخت‌تر پیش میرن. تمایل هاوکیش فدرال و معنایی که برای چشم انداز تورم و رشد در میان مدت داره نیز جالب خواهد بود. همچنین به خاطر داشته باشین با کاهش مشارکت به دلیل تعطیلی اکثر مشاغل در هفتۀ گذشته، این هفته بسیار آروم خواهد بود؛ در نتیجه ممکنه نقدینگی باریک و حجم معاملات پائین باشه که به معنای بی رونق بودن بازار هست، اما در صورت دریافت اخبار مهم میتونه به معنای تشدید نوسانات هم باشه.

تحلیل ارز فرانک سوئیس (نزولی)

تحلیل  ارز فرانک سوییس را از چند منظر بررسی می کنیم.

1.سیاست های پولی:

در آخرین نشست، مطابق با انتظارات بانک مرکزی سوئیس تمام سیاست ها رو به جز طبقه بندی CHF به عنوان “با ارزش بالا” مطابق با نشست قبلی بدون تغییر نگه داشت. این موضوع با توجه به رشد اخیر فرانک غافلگیر کننده بود. با این حال، بانک اطلاعاتی رو در مورد اینکه چرا علیرغم رسیدن قیمت EUR/CHF به سطوح 2015، در بازارهای فارکس مداخله نکردن، ارائه داد.

در کنفرانس مطبوعاتی معاون بانک مرکزی سوئیس مکلر بیان کرد با اینکه CHF اسمی از ماه ژوئن نزدیک به 3% تقویت شده، در شرایط واقعی رشد کمتری داشته. این یعنی بانک در ارتباط با نرخ ارز موثر واقعی بر خلاف اسمی نگرانی بیشتری داره. بنابراین، تا زمانیکه نرخ ارز موثر واقعی فرانک ثابت باقی بمونه و تقویت نشه، ممکنه بانک مرکزی سوئیس همچنان اجازه بده EUR/CHF بیشتر نزول کنه.

از لحاظ فشارهای قیمتی، حتی اگه بانک تورم بالاتر رو تائید کنه، بانک با توجه به تفاوت های وحشتناک با سایر اقتصادهای بزرگ واقعا در این مورد هیچ نگرانی نداره. همچنین بانک خاطر نشان کرد که اخیرا اقتصاد یه مقدار ممنتوم از دست داده. اما در ارتباط با چشم انداز رشد اقتصاد چندان نگران به نظر نمیرسه. نتیجۀ نهائی اینه که بانک خیلی داویش باقی می مونه. به هیچ عنوان انتظار نمیره به این زودی تغییر کنه.

2. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی

چشم انداز ریسک بازارها به عنوان یک ارز امن، عاملی اصلی برای حرکات CHF است. داده های اقتصادی سوئیس به ندرت بروی عملکرد بازار تاثیر میگذارد. اگرچه مداخله بانک مرکزی سوئیس تأثیر مهمی برCHF دارد. اما تأثیر کوتاه مدتی دارد. بعلاوه، با توجه به لحن نزولی کلی و ترجیح آن برای عقب ماندن از بانک مرکزی اروپا در تصمیم گیری های سیاست، بعید است SNB به زودی تعدیل سیاست ها را انجام دهد.

با توزیع بیشتر واکسن های ویروس کرونا، و همچنین تعدیل بی سابقه و بالای سیاست های پولی و حمایت مالی از دولت، وضعیت ریسک کلی بازار در حال بهبود است. البته، خطرات برای بسیاری از کشورها، به ویژه در اروپا وجود دارد. زیرا بسیاری از کشورها در حال حاضر با موج سوم ویروس در حال مبارزه اند. بنابراین، هنوز برخی از عدم اطمینان و خطرات در چشم انداز کلی ریسک موجود است. که می تواند CHF را در صورت وجود عوامل نامطلوب برای توسعه اقتصاد جهانی پشتیبانی کند.

با این حال، در حالت تعادل چشم انداز کلی ریسک در میان مدت همچنان مثبت هست. و با جلوگیری از هر گونه سقوطِ شدید در دارایی های ریسکی تمایل فرانک سوئیس در میان مدت نزولی باقی میمونه.

3. محرک های ویژه CHF

در ادامه تحلیل ارز فرانک باید گفت علیرغم تمایل نزولی فاندامنتال، فرانک به طور شگفت انگیزی قوی باقی مونده. و با توجه به اظهار نظرات اخیر از سوی بانک مرکزی سوئیس در نشست ماه دسامبر، میدونیم که اونا اجازه دادن نرخ ارز اسمی تقویت بشه چون نرخ ارز موثر واقعی برای دو ماه گذشته ثابت و فلت بوده. بنابراین، اگرچه مداخلۀ SNB با توجه به اینکه EUR/CHF داره زیر 1.05 معامله میشه همچنان یک ریسک نزولی هست. تا زمانیکه نرخ ارز تعدیل شده با تورم تقویت نشه، ممکنه بانک نزول بیشتر EUR/CHF رو بپذیره.

برخی تحلیل گران استدلال کردن که قدرت اخیر فرانک، جدا از عدم مداخله، میتونه ناشی از تورم بالا در سوئیس در مقایسه با اتحادیۀ اروپا، بریتانیا و ایالات متحده باشه. که این به معنای تقاضای بیشتر برای کالاهای سوئیسی و نیاز کمتر به فرار سرمایه هست. بنابراین تفاضل های تورم و همچنین داده های تجاری میتونه به عنوان شاخصی عمل کنه که ارز در میان مدت چه مسیری رو در پیش گرفته.

هفتۀ پیش رو

در هفتۀ پیش رو، بدون هیچ رویداد مهمی، حداقل رویدادهایی که برای بازارها مهم باشه، هفتۀ آرومی در پیش داریم. این یعنی سنتیمنت کلی ریسک یک محرک کلیدی برای بازارها خواهد بود. در این زمینه، تحولات اومیکرون در رادار قرار خواهد گرفت، چون موارد ابتلا همچنان در حال افزایش هست و کشورهای بیشتری به سمت قرنطینه‌های سخت‌تر پیش میرن. تمایل هاوکیش فدرال و معنایی که برای چشم انداز تورم و رشد در میان مدت داره نیز جالب خواهد بود. همچنین به خاطر داشته باشین با کاهش مشارکت به دلیل تعطیلی اکثر مشاغل در هفتۀ گذشته، این هفته بسیار آروم خواهد بود. در نتیجه ممکنه نقدینگی باریک و حجم معاملات پائین باشه که به معنای بی رونق بودن بازار هست. اما در صورت دریافت اخبار مهم میتونه به معنای تشدید نوسانات هم باشه.

تحلیل ارز یورو (نزولی نسبی)

تحلیل  ارز یورو را از چند منظر بررسی می کنیم.

1. چشم انداز سیاست های پولی برای بانک مرکزی اروپا

برخی از سیاست گذاری های پولی بانک مرکزی اروپا در ماه دسامبر ممکنه کمتر از انتظارات داویش باشه. همونطور که انتظار میرفت، بانک اعلام کرد که PEPP از مارس 2022 متوقف خواهد شد. اما اونا کاهش غافلگیرکننده خریدهای ماهانه تحت برنامه APP رو اعلام کردن که شاهدِ افزایش خریدها از فصل دوم 2022 از 20 میلیارد یورو به 40 میلیارد یورو خواهیم بود. و سپس در فصل سوم به 30 میلیارد یورو و در فصل چهارم 2022 به 20 میلیارد یورو کاهش خواهد یافت.

بازارها انتظار هرگونه کاهش خریدها تحت برنامۀ PEPP رو نداشتن. پس انتظار بازگشت مبلغ APP به 20 میلیارد یورو تا پایان سال آینده کمتر از انتظارات داویش بود. در مورد تورم هیچ غافلگیری وجود نداشت پیش بینی های به روز شدۀ اقتصادی کارکنان HICP رو در سال 2023 در 1.8% نشون داد که بر دیدگاه بانک مبنی بر بازگشت تورم به زیر هدف در میان مدت تاکید کرد.

رئیس بانک مرکزی اروپا خانم لاگارد لحن مشابهی رو در مورد نرخ ها با تاکید مجدد بر اینکه افزایش نرخ ها در سال آینده بعید هست، به کار برد. طبق معمول منابع ECB پس از نشست با نشون دادن اختلافات بیشتر میان اعضای شورای حکام در خصوص نارضایتی اعضای هاوکیش در مورد تمدید سرمایه گذاری مجدد تا 2024 و عدم تعیین تاریخ پایان برنامۀ APP شفافیت بیشتری ایجاد کرد و البته مخالف این بود که ریسک های تورم بیشتر شدن.

به طور کلی، بانک کمتر از انتظارات داویش بود. اما واگرایی شدید سیاست گذاری بین بانک مرکزی اروپا و بانک هایی مثل فدرال و بانک مرکزی انگلستان به این معنیه که تمایل برای یورو در میان مدت نزولی باقی میمونه.

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

2. تحولات بهداشتی اقتصادی کشور

با اینکه داده های فعالیت اخیر حاکی از اینه که آسیب به اقتصاد از قرنطینۀ قبلی اونقدرها هم بد نبود. اما افزایش گسترده تعداد مبتلایان در سراسر اروپا (از جمله موارد ابتلا به اومیکرون)، شاهد اقدامات قفل زنی بیشتر بوده که رشد اقتصادی رو به تاخیر میندازه.

اقدامات قفل زنی بیشتر احتمالا شاهد واگرایی بیشتر در تفاوت های رشد بین اتحادیۀ اروپا و سایر اقتصادهای بزرگ خواهد بود. (و همراه با واگرایی مداوم سیاست گذاری بانک مرکزی) چشم انداز فاندامنتال برای یورو نزولی باقی میمونه.

در زمینۀ مالی توجه همچنان روی بحث های جاری در میان کشورهای اتحادیۀ اروپا هست تا به طور بالقوه این امکان رو فراهم کنه که خرید اوراق قرضۀ سبز در برابر کسری بودجه حساب نشه. چنین تصمیمی میتونه تصویر مالی رو به شدت تغییر بده. و ما انتظار داریم در صورت روی دادن این تغییر، یک نکتۀ خیلی مثبت برای سهام های اتحادیۀ اروپا و یورو باشه.

4. ویژگی های تامین مالی

در ادامه تحلیل ارز یورو ویژگی های تامین مالی یورو نیز مورد توجه هست. به عنوان یک ارز کم بهره (مثل ین و فرانک)، یورو یکی از گزینه های تامین مالی در بین معاملات انتقالی (کری ترید) بوده. مخصوصا در طول سال 2019 که در برابرِ EM با بهره بالا، محبوب بوده. همچنین بخشی از صعود یورو در وحشت ریسک گریزی اولیه در مارس 2020 منتسب به بی کوک شدن مقدار زیادی معاملات انتقالی بود.

اخیرا در طی جریانات ریسک گریزی یورو مقداری انعطاف پذیری نشون داده. با شروع عادی سازی سیاست گذاری های بانک های مرکزی بیشتر، استفاده از یورو به عنوان یک تامین کننده مالی میتونه فشار بیشتری رو در میان مدت ایجاد کنه. اما اگه برخی از اون معاملات بی کوک بشن، میتونه جریانات ریسک گریزی صعودی ایجاد کنه. این باعث نمیشه یورو به یک دارایی ایمن تبدیل بشه. اما در صورت افزایش نرخ ها در سطح جهانی یورو میتونه به معاملات انتقالی حساس تر بشه.

هفتۀ پیش رو

این هفته داده ها بسیار کمی داریم که این یعنی سنتیمنت کلی ریسک یک محرک کلیدی برای بازارها خواهد بود. در این زمینه، تحولات اومیکرون در رادار قرار خواهد گرفت، چون موارد ابتلا همچنان در حال افزایش هست و کشورهای بیشتری به سمت قرنطینه‌های سخت‌تر پیش میرن.

تمایل هاوکیش فدرال و معنایی که برای چشم انداز تورم و رشد در میان مدت داره نیز جالب خواهد بود. همچنین به خاطر داشته باشین با کاهش مشارکت به دلیل تعطیلی اکثر مشاغل در هفتۀ گذشته، این هفته بسیار آروم خواهد بود.

در نتیجه ممکنه نقدینگی باریک و حجم معاملات پائین باشه که به معنای بی رونق بودن بازار هست. اما در صورت دریافت اخبار مهم میتونه به معنای تشدید نوسانات هم باشه. با توجه به اینکه دلار آمریکا روز جمعه بعد از نزول غافلگیر کنندۀ پس از FOMC بلاخره یه مقدار قدرت گرفت، جریانات دلار آمریکا در هفتۀ پیش رو ملاحظات کلیدی برای یورو خواهد بود.

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

تحلیل ارز پوند انگلیس (صعودی)

تحلیل  ارز پوند را از چند منظر بررسی می کنیم.

1. چشم انداز سیاست های پولی برای BOE

دوباره این کار رو انجام دادن!پس از اینکه باعث شدن بازارها فکر کنن که افزایش نرخ های بهره در ماه دسامبر بعید به نظر میرسه، بانک با اعلام افزایش 0.15 درصدی نرخ ها غافلگیر کرد. به یاد بیارین که عضو خارجی ساندرز رو داشتیم(کسی که به افزایش نرخ ها در ماه نوامبر رای داد). او پیشنهاد داد که منتظر موندن قبل از افزایش نرخ ها، تا زمانی که برخی ابهامات در ارتباط با اومیکرون از بین بره، میتونه مزایایی داشته باشه.

همچنین “مان” عضو بانک مرکزی انگلستان چند روز قبل از نشست میگفت برای صحبت در مورد افزایش نرخ ها زودهنگام هست. اما با تقسیم آراءِ 8 به 1 برای افزایش نرخ ها پایان یافت که عضو بانک مرکزی انگلستان تنریرو تنها مخالف بود. بانک اعتبار زیادی رو که براش باقی مونده بود از دست داد. اما در نهایت، کار درست رو انجام دادن (حداقل به نظر من) تا به داده ها وابسته بمونن. و با توجه به غوغای داده های اقتصادی خیلی بهتر از انتظارات نرخ ها رو افزایش بدن.

دیدگاه همگان این بود که فشارهای قیمتی فعلی انقباض سیاست ها رو در میان مدت تضمین میکنه، همراه با اینکه انتظار میره تورم در آوریل به اوج خود نزدیک به 6% برسه (بیش از پیش بینی های قبلی). یک مورد منفی البته رشد اقتصاد بود که انتظار میره با توجه به گونۀ اومیکرون و اقدامات محدود کنندۀ مرتبط با اون کاهش پیدا کنه. در حال حاضر، این اقدام بانک، با توجه به ملاحظات کلیدی داده های پیش رو و اومیکرون برای چشم انداز نرخ ها در آینده، برای پوند یک تحول هاوکیش هست. (افزایش 0.25 درصدی نرخ ها برای ماه مارس به طور کامل قیمت گذاری شده).

2. تحولات بهداشتی اقتصادی کشور

در ادامه تحلیل ارز پوند باید گفت با اینکه داده های فعالیت آهسته شدن، انتظار نمیره اقتصاد به هیچ وجه سقوط کنه. انتظارات رشد برای سال 2022 همچنان بریتانیا رو مقابل G7 قرار میده که این یعنی تفاوت های رشد همچنان مطلوب هستن. به نظر میرسه داده های اقتصادی قدرتمند (داده های خوب برای CPI، مشاغل و خرده فروشی) برای متقاعد کردن بانک مرکزی انگلستان جهت افزایش نرخ ها کافی بودن. الان توجه به سمت اومیکرون معطوف شده تا ببینیم چه تاثیری روی داده های پیش رو داره و چگونه چشم انداز نرخ ها رو در آستانۀ سال 2022 تحت تاثیر قرار میده.

3. تحولات سیاسی

اگرچه توافق برگزیت سال گذشته محقق شد، برخی مسائل از جمله پروتکل ایرلند شمالی پابرجاست. با توجه به اینکه هیچ کدام از طرفین تمایلی به کوتاه اومدن ندارن به نظر میرسه این مسائل فعلا حل نشده باقی میمونن. در هر دو طرف نطق های شدیدی وجود داشته. همراه با اینکه انگلستان تهدید به اجرای مادۀ 16 میکنه و اتحادیۀ اروپا تهدید میکند در صورت اجرای مادۀ 16، توافق برگزیت رو فسخ میکنه.

در حال حاضر اینا فقط تهدید هستن. اما هرگونه تشدید واقعی میتونه احتمال مشاهدۀ ایجاد همچین حق امتیازی رو در پوند استرلینگ بیشتر کنه. علاوه بر این، بلاتکلیفی سیاسی پیرامون نخست وزیر بوریس جانسون و عدم اعتماد حزب خودش، اوضاع رو برای پوند استرلینگ بسیار پیچیده و دردسرساز میکنه. (زمانیکه آیندۀ نخست وزیر زیر سوال میره، معمولا ارز عملکرد خوبی نداره.) و این محرکی برای رصد در نشست های آتی باقی میمونه.

هفتۀ پیش رو

در هفتۀ پیش رو، بدون هیچ رویداد مهمی، حداقل رویدادهایی که برای بازارها مهم باشه، هفتۀ آرومی در پیش داریم. این یعنی سنتیمنت کلی ریسک یک محرک کلیدی برای بازارها خواهد بود. در این زمینه، تحولات اومیکرون در رادار قرار خواهد گرفت، چون موارد ابتلا همچنان در حال افزایش هست. و کشورهای بیشتری به سمت قرنطینه‌های سخت‌تر پیش میرن. تمایل هاوکیش فدرال و معنایی که برای چشم انداز تورم و رشد در میان مدت داره نیز جالب خواهد بود.

همچنین به خاطر داشته باشین با کاهش مشارکت به دلیل تعطیلی اکثر مشاغل در هفتۀ گذشته، این هفته بسیار آروم خواهد بود. در نتیجه ممکنه نقدینگی باریک و حجم معاملات پائین باشه که به معنای بی رونق بودن بازار هست، اما در صورت دریافت اخبار مهم میتونه به معنای تشدید نوسانات هم باشه.

به طور مشخص برای پوند، سیاست ها و البته ویروس در کانون توجه خواهد بود. که تردید بیشتر در مورد آیندۀ نخست ویزر جانسون یا ترس از اقدامات محدود کنندۀ سخت تر برای تحت فشار نگه داشتن پوند استرلینگ کافیه. به ویژه در برابر دلار آمریکا که روز جمعه مطابق با تمایل هاوکیش فدرال از هفتۀ گذشته، بلاخره به شدت صعود کرد.

تحلیل ارز ین ژاپن (نزولی)

تحلیل  ارز ین را از چند منظر بررسی می کنیم.

1.سیاست های پولی

در نشست ماه دسامبر، بانک مرکزی ژاپن سیاست گذاری رو عمدتاً بدون تغییر نگه داشت، به غیر از رای یکپارچه برای کاهش بودجۀ کمک های اضطراری همه گیری از ماه مارس که شامل کاهش خرید اوراق قرضۀ شرکتی و اوراق تجاری هست. اما اونا به تمدید بخشی از طرح وام کمک همه گیری تا ماه مارس برای شرکت های کوچکتر رای دادن. مثل همیشه، بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد آماده هستن تا در صورت نیاز اقتصاد محرک های اضافی و اقدامات تسهیلی رو اضافه کنن. بانک تصریح کرد که اقتصاد رشد کرده. اما به خاطر کووید-19 همچنان در شرایط سخت باقی مونده. تمایل بانک داویش باقی میمونه. و بعید هست که به زودی تغییر کنه.

2. وضعیت در نواحی امن و چشم انداز کلی ریسک

در تحلیل ارز ین باید گفت محرک اصلی JPY چشم انداز ریسک بازار به عنوان یک ارز امن، است. بندرت داده های اقتصادی در بازار نوسان ایجاد میکنند.گرچه انتظارات سیاست گذاری پولی میتونن حرکات زیادی رو در کوتاه مدت در بازار ایجاد کنن، جریانات دارایی ایمن معمولا عوامل غالب هستن.

جریانات کلی ریسک بازار پس از همه گیری با اخبار مثبت مبنی بر واکسیناسیون های موفقیت آمیز به طور قابل توجهی بهبود یافته و حمایت مداوم سیاست گذاری مالی و پولی راه رو برای بازارها جهت انتظار برای ریکاوری قدرتمند اقتصادی در سطح جهانی هموار کرد. البته ابهامات زیادی باقی میمونه. و کشورهای زیادی دارن به مبارزه با امواج ویروس ادامه میدن. اما به طور کلی چشم انداز در طی دو ماه گذشته رو به بهبود بوده که انتظار میره تقاضای دارایی ایمن کاهش پیدا کنه. و منجر به چشم انداز ین نزولی بشه.

3. ارز کم بازده با همبستگی معکوس با US10Y

در ادامه تحلیل ارز ین باید گفت به عنوان یک ارز با بهره پائین، ین معمولا همبستگی معکوسی با حرکات قوی در تفاضل بازده به ویژه خیلی بیشتر در حرکات قدرتمند اوراق قرضۀ 10 سالۀ ایالات متحده داره. با این حال، مثل اغلب همبستگی ها، قدرت همبستگی معکوس بین ین و US10Y عالی نیست. و وابسته به نوع محیط بازار از نقطه نظر ریسک و چرخه تغییر خواهد کرد.

با تهاجمی تر شدن تمایل فدرال رزرو، فکر می کنیم که فضای بیشتری برای هموار کردن منحنی ها باز می شه. همراه با اینکه احتمال داره US02Y بالاتر بره در حالی که US10Y عملکرد ضعیفی داره. در این شرایط شاهد برخی ریسک‌های صعودی خفیف برای ین هستیم. اما نباید به تأثیر بازدهی به‌صورت مجزا نگاه کنیم. و بایستی اونو در کنار سنتیمنت ریسک اصلی و البته دلار آمریکا بسنجیم.

هفتۀ پیش رو:

در هفتۀ پیش رو، بدون هیچ رویداد مهمی، حداقل رویدادهایی که برای بازارها مهم باشه، هفتۀ آرومی در پیش داریم. این یعنی سنتیمنت کلی ریسک یک محرک کلیدی برای بازارها خواهد بود. در این زمینه، تحولات اومیکرون در رادار قرار خواهد گرفت. چون موارد ابتلا همچنان در حال افزایش هست. و کشورهای بیشتری به سمت قرنطینه‌های سخت‌تر پیش میرن. تمایل هاوکیش فدرال و معنایی که برای چشم انداز تورم و رشد در میان مدت داره نیز جالب خواهد بود.

همچنین به خاطر داشته باشین با کاهش مشارکت به دلیل تعطیلی اکثر مشاغل در هفتۀ گذشته، این هفته بسیار آروم خواهد بود. در نتیجه ممکنه نقدینگی باریک و حجم معاملات پائین باشه. که به معنای بی رونق بودن بازار هست. اما در صورت دریافت اخبار مهم میتونه به معنای تشدید نوسانات هم باشه. همچنین به خاطر داشتن موقعیت یابی خالص فروش ین مهم هست. که این یعنی احتمال داره هرگونه جریانات ریسک گریزی عمده باعث بشه ین برخلاف دلار یا فرانک به دارایی ایمن محبوب تبدیل میکنه. (البته بازده رو نیز در نظر داشته باشین.)

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

تحلیل ارز دلار نیوزلند (صعودی)

تحلیل  ارز دلار نیوزلند را از چند منظر بررسی می کنیم.

1. تحولات مربوط به چشم انداز ریسک جهانی

به عنوان یک ارز با ضریب بتای بالا، NZD با خروج سهامداران از نواحی امن از چشم انداز بهبود ریسک بازار خارج می شود. به عنوان یک ارز چرخه ای، AUD در کنار سایر دارایی های چرخه ای که از تورم مجدد و بهبود پس از رکود حمایت می کند، بهترین عملکرد را داشت. اگر انتظارات برای اقتصاد جهانی مثبت باقی بماند، چشم انداز مثبت کلی سنتیمنت ریسک باید در میان مدت برای AUD مفید باشد. اما نگرانی های کوتاه مدت اخیر یادآوری به موقع است. که سنتیمنت ریسک نیز محرک کوتاه مدت بسیار مهمی است.

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

2. چشم انداز سیاست های پولی برای RBNZ

رزرو بانک نیوزلند برخی از فعالان بازار رو که به دنبال افزایش 0.5 درصدی نرخ ها بودن ناامید کرد. چرا که بانک طبق انتظارات فقط 0.25 درصد افزایش داد. حتی با اینکه دلار نیوزلند پس از نشست سقوط کرد. فکر نمیکنیم بعد از تصمیمات نوامبر رزرو بانک نیوزلند صعودی کهNZD لایقش بود رو بازارها ارائه کرده باشن. البته به کاهش ناگهانی بعد از افزایش 0.25% اشاره نکردیم. چون به طور کامل قیمت گذاری شده بود. و همیشه ریسک ناامید کردن گاوها وجود داشت. اما چشم انداز در MPR قدرت بیشتر NZD رو تائید میکنه.

ارتقای چشم انداز اقتصادی بین آگوست و نوامبر مثبت بود، با رشد کمتر در سال 2022 اما رشد خیلی بیشتر در سال 2023، CPI در طول سال های 2022 و 2023 بالاتر دیده میشه. نرخ بیکاری در سراسر افق پیش بینی پائین تر دیده میشه. البته ارتقا بزرگ برای OCR که الان در 2.6% تا سال 2024 دیده میشه و بانک انتظاراتشو از دستیابی به نرخ خنثی 2.0% در 5 فصل بالا برده. البته داده های پیش رو مهم خواهند بود (مثل همیشه). و هرگونه گسترش جدید در سویۀ جدید اومیکرون زیر نظر خواهد بود. اما به نظر میرسه جلوگیری از هر گونه وخامت شدید در داده های اقتصادی و اشباع فروش اخیر دلار نیوزلند با چشم انداز اقتصادی، سیاست گذاری و فاندامنتال مغایرت داره.

3. تحولات بهداشتی و اقتصادی

با باز شدن مرزهای داخلی در نیوزلند، نگرانی ها پیرامون اومیکرون در سرتاسر جهان با افزودن محدودیت ها توسط دولت هایی مثل بریتانیا و هلند در حال افزایش هست. با اینکه دولت نیوزلند استراتژی کووید-صفر رو کنار گذاشته، افزایش موارد ابتلا به اومیکرون میتونه باعث اعلام شدن محدودیت های بیشتر بشه. داده های کلان اخیر خیلی بهتر از انتظارات بازارها و رزرو بانک نیوزلند بوده، اما بازارها زیاد نگران داده های دریافتی نبودن. و به نظر ما صعودی کهNZD لایقش بود رو ارائه نکردن.

در حال حاضر بر اساس چشم انداز سیاست گذاری و اقتصادی، به نظر میرسه دلار نیوزلند در قیمت های فعلی کمتر از ارزش واقعی تخمین زده شده. اما با توجه به ریسک های مرتبط با گونۀ جدید بایستی سنتیمنت کلی ریسک رو با دقت پیگیری کنیم.

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

هفتۀ پیش رو

در هفتۀ پیش رو تقویم اقتصادی برای دلار نیوزلند خیلی سبک هست که این یعنی سنتیمنت کلی ریسک یک محرک کلیدی خواهد بود.بنابراین، تحولات اومیکرون در رادار قرار خواهد گرفت، چون موارد ابتلا همچنان در حال افزایش هست و کشورهای بیشتری به سمت قرنطینه‌های سخت‌تر پیش میرن. با توجه به اینکه سنتیمنت برای دلار نیوزلند به وضوح عالی نیست، میخوایم اخبار خاص ویروس رو برای دلار نیوزلند زیر نظر داشته باشیم.

تمایل هاوکیش فدرال و معنایی که برای چشم انداز تورم و رشد در میان مدت داره نیز جالب خواهد بود. همچنین به خاطر داشته باشین با کاهش مشارکت به دلیل تعطیلی اکثر مشاغل در هفتۀ گذشته، این هفته بسیار آروم خواهد بود؛ در نتیجه ممکنه نقدینگی باریک و حجم معاملات پائین باشه که به معنای بی رونق بودن بازار هست، اما در صورت دریافت اخبار مهم میتونه به معنای تشدید نوسانات هم باشه.

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

تحلیل ارز دلار ایالات متحده USD (صعودی)

تحلیل  ارز دلار را از چند منظر بررسی می کنیم.

1.چشم انداز سیاست های پولی فدرال رزرو

نحوۀ جمع بندی تصمیم ماه دسامبر فدرال اینه که خیلی هاوکیش تر از انتظارات بود. فدرال سرعت تیپرینگ رو به 30 میلیارد دلار در ماه دو برابر کرد که همانطور که به طور گسترده انتظار میرفت برنامۀ QE تا مارس 2022 به پایان خواهد رسید. تغییر بزرگ از خلاصۀ به روز رسانی شدۀ پیش بینی های اقتصادی حاصل شد که در آن دات پلات میانی برای فدرال در سال آینده در 3 افزایش نرخ بهره گنجانده شد (بیش از 1 افزایش نرخی که 3 ماه قبل پیش بینی شده بود) انتظارات آیندۀ صندوق فدرال و بازار پول رو تائید میکنه. رئیس فدرال پاول توضیح داد اونا تصمیم نگرفتن که مابین پایان تیپرینگ و اولین افزایش نرخ بهره توقف کنن یا نه، اما تاکید کرد که احتمال داره نرخ ها فقط زمانی افزایش پیدا کنن که کاهش خرید اوراق قرضه به اتمام رسیده باشن.

یک تغییر مثبت دیگه اظهارات پاول بود که متعادل سازی اهداف به این معنیه که احتمالا میتونه قبل از رسیدن به اشتغال کامل به دلیل تورم بالا نرخ ها رو افزایش بده، همچنین اظهار داشت که با تورم بالاتر از هدف نمیتونن برای رسیدن به حداکثر اشتغال با سطوح فعلی تورم که به عنوان تهدیدی برای اشتغال کامل توصیف میشه، خیلی منتظر بمونن. تمایل هاوکیش حتی تا جایی پیش رفت که بانک شروع به بحث در مورد ترازنامه کرد اما بیان داشت که اونا هیچ تصمیمی در مورد زمان انقباض ترازنامه اتخاذ نکردن.

دات پلات ها

با اینکه دات پلات ها برای 3 افزایش نرخ بهره برای سال 2022 پیش بینی شدن، مسیر به روز رسانی شدۀ افزایش نرخ ها، فقط 1 افزایش اضافی رو در افق پیش بینی نشون داد که همراه با نرخ نهائی پائین تر تمایل هاوکیش کمتری نسبت به چیزی داشت که برخی میترسیدن. با این وجود، با این نشست اخیر، الان فدرال دومین بانک مرکزی با تمایل هاوکیش تر بعد از رزرو بانک نیوزلند هست. و بایستی در میان مدت برای دلار آمریکا حمایت کننده باشه.

با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

2. نرخ بازدهی واقعی

نزول بیشتر بازده واقعی ایالات متحده یک مبارزه به نظر میرسه، مخصوصا بعد از تمایل هاوکیش فدرال که بایستی شاهد کاهش سریعتر نرخ های تورم سر به سر نسبت به اوراق قرضۀ 10 سالۀ ایالات متحده باشه چون فدرال تهاجمی تر باید شاهد کاهش انتظارات تورمی و رشد در میان مدت باشه. صعود بازده واقعی بایستی برای دلار آمریکا مثبت باشه.

3.چشم انداز ریسک جهانی

در ادامه تحلیل ارز دلار باید گفت بر اساس داده های اقتصادی جهانی اخیر، از اونجائیکه شاخص سوپرایز اقتصادی سیتی داره به رشدش ادامه میده، انتظارات از یک تنظیم تورم عمدی احتمالی توسعه یافته. با اینکه این موضوع به عنوان یک مورد منفی احتمالی برای دلار آمریکا تلقی میشد، تمایل هاوکیش اخیر از سوی فدرال (همراه با گونۀ اومیکرون) با پیش بینی اینکه ممکنه فدرال در مسیر اشتباهی در سیاست گذاری ها باشه، شاهد هموار شدن شدید منحنی بوده؛ ممکنه یک سناریو تکراری احتمالی مثل سناریوئی که در برگشت به فصل چهارم سال 2018 داشتیم رو ببینیم. اگه این اتفاق بیفته، بایستی یک باد موافق اضافی برای دلار آمریکا باشه. که این یعنی در حال حاضر موارد زیادی به گونۀ جدید بستگی داره چون فدرال در حال حاضر موضع بسیار هاوکیشی رو اتخاذ کرده.

هفتۀ پیش رو:

زمان آخرین نشست سال برای FOMC فرا رسیده. مطمئنا میتونه برای بازارها هم بسیار مهم باشه. پس از اظهار نظرات یک هفته قبل از سوی رئیس فدرال پاول، به طور گسترده انتظار میره فدرال سرعت تیپرینگ رو دو برابر کنه، 15 میلیارد دلار فعلی رو به 30 میلیارد دلار افزایش بده. جدا از تیپرینگ، بازارها روی دات پلات بیشتر تمرکز خواهند کرد. تا ببینن آیا فدرال به 2 یا 3 افزایش نرخ بهره برای سال آینده اشاره میکنه یا نه. از اونجائیکه 2 افزایش نرخ بهره در قیمت گذاری بسیار مناسب تر هست. تغییر برای نشون دادن 3 افزایش نرخ بهره میتونه منجر به مشاهدۀ صعود بیشتر در دلار آمریکا و همچنین فلت شدن بیشتر منحنی بشه.

بیانیۀ نیز برای هرگونه اظهار نظری با توجه به گونۀ اومیکرون جدید و اینکه احتمال داره چه تاثیری رو تصمیمات سیاست گذاری بذاره، رصد خواهد شد. با توجه به اینکه افزایش نرخ ها در ماه ژوئن قبلا قیمت گذاری شده از 36 تحلیلگر، 30 تحلیلگر که توسط رویتر مورد بررسی قرار گرفتن از فکر میکنن اولین افزایش ممکنه حتی زودتر انجام بشه. به نظر میرسه این مانع برای فدرال رزرو برای غافلگیری از طرف هاوکیش در سطوح نسبتا بالایی تنظیم شده. که این یعنی توجهات زیادی به سمت دات پلات ها جلب خواهد شد.

 


خواندن تحلیل های قبلی هم برایتان جذاب خواهد بود. با ایکس فارکس در بازارهای مالی بهترین باشید.

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 6 مهر).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 14مهر).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 22 مهر).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 3 آبان).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 10 آبان).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 25 آبان).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 1 آذر).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 15 آذر).

محرک های فاندامنتال ارزها ( مربوط به 23 آذر).

جدیدترین اخبار حوزه فارکس

,تلگرام xforexnews ,telegram_xforexnews